U Sarajevu održan Okrugli sto na temu „I pjesmom se Bosna branila“
HOĆE LI NEKADA DOMOVINA BITI PONOSNA NA NAS
Autor: Eset Muračević
Objavljeno: 23. Nov 2022. 14:11:21
U okviru obilježavanja 25.novembra-Dana državnosti Bosne i Hercegovine, Udruženje za čuvanje, njegovanje i promovciju patriotskog stvaralaštva „To se pamti“, u utorak (22.11. 2022.) navečer u Međunarodnom centru za djecu i omladinu u Sarajevu, organizovalo je Okrugli sto na temu: „I pjesmom se bosna branila“ vezan za kulturni otpor u okviru kojeg su, tokom odbrambeno-oslobodiolačkog rata u BiH 1992.-1995. godine, estradni radnici, pored puškom, i pjesmom stali na branik naše zemlje kako bi sačuvali njenu slobodu i nezavisnost. Mirsad Jarović i Ragib Saračević, nekadašnji predsjednici „Saresta“ (Sarajevske ratne estrade), Snježana i Elvis Komar, Džani Hot, Mesud Kreštalica, Muhamed Spahić i drugi razgovarali su o ulozi pjevača, muzičara, pjesnika, glumaca, humorista i drugih estradnih radnika, koji su u tim sudbonosnim danima, pored učešća u oružanim snagama naše zemlje, svojim djelovanjem, jačali borbeni moral pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine, policije i ostalih građana. Istaknuta je potreba da se značajnije osvijetli aktivnost rijeke njihovih kolega koji su danas od svoje domovine pomalo zaboravljeni te da se o njima i njihovom radu, kroz pisana i druga djela, ostave neizbrisiv trag, ali i da se onima najzaslužnijima, kroz neki vid priznanja, pomoći u rješavanju statusnih i drugih pitanja na neki način da adekvatna satisfakcija.

- Za sve ono što smo činili tokom agresije na našu zemlju zamo reći kako smo mi ponosni, istakao je Elvis Komar.Hoće li nekada naša domovina biti ponosna na nas.

Dio učesnika okruglog stola

- Okruglim stolom i drugim aktivnostima koje ćemo poduzimati, u vremenu pred nama, želimo skrenuti pozornost javnosti na plejadu pjevača, muzičara i drugih estradnih radnika koji su tokom minulog rata dali nemjerljiv doprinos u borbi i odbrani naše domovine Bosne i Hercegovine, ali i radili na jačanju borbenog morala bosanskohercegovačkih patriota, istakao je Mirsad Jarović. Radit ćemo na dokumentovanju njihovih aktivnosti nastojeći da ih u savremenim formama prezentujemo javnosti i onima koji pomalo zasluge takvih guraju u zaborav. Želimo da u vremenu pred nama bude više govora o zaslugama onih uz čije se pjesme i svirke ginulo za slobodnu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu.

- Mi smo svoju misiju i povjesnu zadaću ispisali na najljepši mogući način i tako dali svoj puni doprinos u očuvanju duhovnog identiteta, tradicije različitosti vijera i kultura, multikulturalnosti Bosne i Hercegovine i Sarajeva, kao njenog glavnog grada koji je pod opsadom bio 1423 dana, istakao je Ragib Saračević. Trideset godina kasnije, pomalo nas zaboravljaju. Kao da u najtežim trenutcima, mali ljudi velikih djela, nisu bili tu uz našu domovinu, kako svojim radom i aktivnostima nisu zadužili ovaj grad. Oni koji su pjevali pod granatama ne smiju šutiti u miru. Trebaju i moraju, budućim generacijama ostaviti trag o svom djelovanju, tek toliko, da se ne zaboravi.

Tokom Okruglog stola prikazan je i dokumentarni film „Sarest“ (Sarajevska ratna estrada) autora Azema Sućeske Suće koji govori o djelovanju estradnih radnika tokom minulog rata.