Održan Godišnji skup porodica nestalih Općine Vogošća
TRIDESET GODINA PATNJE I TUGE
Autor: Eset Muračević
Objavljeno: 17. Jun 2022. 13:06:36
EMA ČEKIĆ: Uprkos svemu, mi se ne predajemo
- Svaki godišnji skup porodica nestalih naše općine jeste težak i bolan, rekla je je danas (16.06.2022.) Ema Čekić, predsjednica Udruženja „Porodica nestalih Općine Vogošća“, u vogošćanskom naselju Semizovac, na prigodnoj manifestaciji sa koje, već 30 godina unazad, upućuju apele nadležnima da im pomognu u traženju njihovih najmilijih koji su tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992. - 1995. godine, od strane agresora, prinudno zatočeni te iz tih mjesta zatočenja, u kojima su maltretirani i mučeni, odvedeni u nepoznato te se o njihovoj sudbini ni danas ništa nezna. Međutim, uprkos svemu, mi se ne predajemo. Sve činimo da istina o njihovom nestanku, ma koliko bolna bila, izađe na vidjelo, da, ako i više nisu među živima, bar pronađemo njihove posmrtne ostatke i dostojno ih sahranimo.



Načelnik Smajić
Pored Eme Čekić o stradanju 800 prinudno zatočenih građana ovog kraja od kojih njih 400 danas nije među živima, govorio je i Edin Smajić, Načelnik Općine Vogošća. Istakao je spremnost da članovima porodica nestalih pomogne u njihovoj misiji traženja istine, ali i u rješavanju drugih, statusnih, pitanja koja stoje pred njima.

Zerina Ejubović, Mejra Kljajić i Armina Zahirović, učenice Osnovne škole "Porodice efendije Ramić" iz Semizovca pročitali su svoj literarne radove koji su nagrađeni na ovogodšnjem konkursu Udruženja na temu „30 godina patnje i tuge“.

Brojne delegacije Općine Vogošća, Koordinacije boračkih udruženja i Stranaka koje participiraju u općinskom zakonodavnom tijelu, polaganjem cvijeća na Centralnom spomen obilježju šehidima i poginulim borcima Semizovca, Svraka i Gore, odale su počadst onima koji su, tokom minulog rata, u temelje slobodne i nezavisne Bosne i Hercegovine utkali svoje živote.


Nakon što je Džana Selimović pročitala Apela za pomoć upućenog nadležnim institucijama da im pomognu u traženju najmilijih, bacanjem ruža u rijeku Bosnu, sa mosta kojim se ulazi u vogošćansko naselje Svrake, porodice nestalih su pozvale nadležne da im pomognu u rješavanju sudbine za još 59 osoba koje su tokom minulog rata u BiH, u Vogošći, prisilno zatočene i iz mjesta zatočenja odvedene u nepoznatom pravcu te se o njihovoj sudbini ni danas ništa nezna.

Nakon podne namaza u Džamiji Svrake proučen je Tevhid za sve nestale i poginule šehide i borce odbrambno-oslobodilačkog rata u BiH 1992. - 1995.godine.