Nevenka Vrkić-Tromp učestvovala je u kreiranju sramnog izvještaja NIOD-a o Srebrenici, nakon žestokih reakcija žrtava iz BiH Vlada Nizozemske je podnijela ostavku
ŽRTVE GENOCIDA ZAHTJEVAJU PONIŠTAVANJE PRIZNANJA - POČASNI GRAĐANIN SARAJEVA NEVENKI VRKIĆ-TRAMP
Autor: Bošnjaci.Net
Objavljeno: 27. Apr 2022. 15:04:08
Udruženje Pokret Majki enklava Srebrenice i Žepe, Udruženje Majke Srebrenice, Udruženje Žena Podrinja, Udruženje Žene Srebrenice i Udruženje Žrtava i svjedoka genocida uputili su Zahtjev za poništavanje priznanja - počasni građanin Sarajeva za 2022. koje je Skupština Kantona Sarajevo dodijelila Nevenki Vrkić-Tramp. Naime, Skupština Kantona Sarajevo na sjednici održanoj 19. aprila 2022., usvojila je Prijedlog odluka o dodjeli javnih priznanja KS, čime su verifikovane odluke Odbora za javna priznanja KS. Među njima je i Nevenka Vrkić-Tromp. Preživjele žrtve genocida Srebrenice i Podrinja, javno negoduju zbog takve odluke. Njihove zahtjeve objavljujemo u nastavku:

Poštovani zastupnici,
Pozivamo vas da ponovo razmotrite i zatim poništite odluku Skupštine Kantona Sarajevo o dodjeli najvećeg javnog priznanja, Počasni građanin Kantona Sarajevo, dodijeljeno Nevenki Vrkić-Tramp. Dodjela navedenog priznanja je izazvala negativne reakcije u Bosni i Hercegovini i u međunarodnoj zajednici, i shodno tim reakcijama smo saznali da je ista učestvovala u kreiranju sramnog izvještaja o Srebrenici i da ne posjeduje stručni i moralni kredibilitet. Isto tako želimo iskazati svoj stav u povodu dodijeljenog priznanja: Nevenka Vrkić-Tromp, prema mišljenju nas žrtava, ne zaslužuje dodijeljeno priznanje.

U obrazloženju potpisnici zahtjeva navode:
Nevenka Vrkić -Tromp je jedna od autora sramnog izvještaja Instituta za ratnu dokumentaciju Nizozemske (NIOD).

Izvještaj NIOD-a je javno objavljen 2002. godine u kojem je navedeno ne postoji niti jedan dokaz koji upućuje na to je Srbija na bilo koji način sudjelovala u dešavanjima u i oko Srebrenice Jula 1995. godine. Odmah nakon javne objave izvještaj NIOD je doživio ogromne kritike stručne javnosti širom svijeta a posebno u Bosni i Hercegovini i Nizozemskoj. Jedan broj uglednih profesora koji su bili autori izvještaja NIOD-a su javno kritizirali Izvjestaj, pa čak javno govorili da se u izvještaju nalaze netačni podaci. Odmah, nakon objave izvještaja NIOD-a i žestoke reakcije žrtava iz Bosne i Hercegovine Vlada Nizozemske je podnijela ostavku.

Odmah poslije rada na izvještaju NIOD, Nevenka Vrkić-Tromp je postala obična uposlenica MKSJ i naknadno postaje dio istraživačkog tima MKSJ protiv Slobodana Miloševića.

Nakon angažmana na MKSJ u Den Hagu ponovo se angažira za NIOD i opet u oblasti počinjenog genocida u Srebrenici.

Izvještaj NIOD-a je koristila i Srbija (tada SRJ) pred Međunarodnim sudom pravde (MSP) u Hagu po tužbi Bosne i Hercegovine.

Izvještaj NIOD-a je korišten od strane komisije vlade RS u negaciji genocida u Srebrenici.
Izvještaj NIOD su u svojim odbranama koristili zločinci Karadžic, Mladić, Tolimir, Brđanin i dr.
Nevenka Vrkić-Tromp se nikada nije ogradila od izvještaja u kojem je učestvovala. Naprotiv.
Majke Srebrenice su više od 20 godina vodile mukotrpnu borbu sa Vladom Holandije u dokazivanju njihove odgovornosti za počinjeni genocid u Srebrenici u svih tih više od 20 godina borbe Nevenka Vrkic-Tromp nije nikada našla za potrebu da javno podrži majke Srebrenice kao što su to činili i čine brojni intelektulaci iz Holandije ali i širom svijeta. Sad znamo i zašto, jer je bila autor sramnog izvještaja NIOD-a i trenutno smo u šoku i nevjerici, jer nakon što su majke izborile za djelimičnu pravdu pred holandskim sudovima Nevenka Vrkić-Tromp se pojavila u komisiji imenovanoj od strane Vlade Holandije za pregovore oko modela odštete za žrtve genocida iz Srebrenice. Nevenka Vrkić-Tromp radi za Vladu Nizozemske i sad nam je jasno zašto nas nije nikada javno podržala niti se ogradila od sramnog NIOD-ovog izvještaja za Srebrenicu.

Mi koji zastupamo žrtve i koji imamo višedecenijsko iskustvo rada na ratnim zločinima, nismo našli ništa u karijeri Nevenke Vrkić-Tromp koje je svrštava u zaslužne osobe u donošenju pravde, istine, dostojanstva žrtava.
Naprotiv.

Zato smatramo da je dodjela javnog priznanja, počasni građanin Kantona Sarajevo prije uvreda za žrtve nego dostignuće u pravdi za žrtve, zato Vas molimo da razmotrite naš zahtjev i donesete pravednu odluku. Spremni smo da se na zakazanoj sjednici Skupštine pojavimo i detaljno i argumentirano obrazložimo sve naše navode zbog čega tražimo da se vaša odluka poništi, napisali su u zahtjevu.