ZLOUPOTREBA POLITIČKE RETORIKE PATRIOTIZMA I GENOCIDA U BOSNI I HERCEGOVINI
Autor: Lena Demirović
Objavljeno: 20. Apr 2021. 15:04:39
border=0 width=680>
Onima koji žele podjeliti Bosni i Hercegovinu treba da bude jasno da Bošnjacima nije potrebna edukacija i infiltracija koruptivnih akademika u obrazovnim institucijama kako bi naučili revidiranu (nametnutu) historiju i šta znači patriotizam. Bošnjaci kao autohton narod Bosne i Hercegovine žive patriotizam oduvijeka pa su stoga i zahvalni što imaju samo jednu državu, a nikad neku rezervnu.


LENA DEMIROVIĆ: Krajnje je vrijeme da se poduzme određeni korak naprijed u borbi protiv negiranja genocida nad Bošnjacima, da se sistem koji je počinio taj genocid nazove onako kako i zaslužuje a to je genocidni sistem. Zašto negirati opće poznatu činjenicu da je genocid bio inherentno povezan s fašizmom i rasističkim teorijama VRS i onih koji su bili na vrhu iste.
Već dugo se pojmovi “patriotizam i genocid“ zloupotrebljavaju širom svijeta pa tako i u Bosni i Hercegovini. U trenutnim političkim tenzijama u Bosni i Hercegovini, takva vatrena retorika podstiče na opasan ishod. Zapravo, negiranje genocida nad Bošnjacima od strane Srbije i VRS i mješanje susjednih država u suvernitet države Bosne i Hercegovine, postale su obilježja ovih tenzija. Razumljivo, upotreba oba izraza je opravdan kod Bošnjaka zbog genocida i etničkog čišćenja kojeg su doživjeli u prethodnoj agresiji nad njihovom domovinom, ali na Balkanu, više nego u bilo kojem drugom dijelu svijeta, “patriotizam i genocid” se koriste kao oružje političke retorike već decenijama.

Od svoje koncepcije tokom četrdesetih godina prošlog vijeka u popularnom političkom rječniku, pojam “genocid” se koristi kao označivač “krajnjeg zla”, dok je patriotizam definisan kao prirodna potreba čovjeka da voli mjesto u kojem se rodio i odrastao. U trenutnoj bosanskohercegovačkoj političkoj sceni koja tinja iz dana u dan, upotreba pojma “genocid” označava srpsku agresiju nad Bosnom i Hercegovinom, dok se kod Bošnjaka koji patriotizmom pokušavaju očuvati dugotrajnu tradiciju i svoju kulturu kojom svoje vrijednosti i načela prikazuju u suživotu sa drugim narodima Bosne i Hercegovine, taj isti patriotizam tumači kao nešto negativno i što raspiruje mržnju. Nadalje, dok Bošnjaci tragaju za pravdom i očekuju priznavanje genocida od počinioca istog, pojedine države iz bivše Jugoslavije, čak očekuju i reprizu Miloševićeve i Tuđmanove ideološke podjele Bosne i Hercegovine planirane početkom 90-ih, kako bi se “riješio” problem tenzija u Bosni i Hercegovini koji traje decenijama.

Dok je Bosna i Hercegovina zemlja antifašističke ideologije, tj. ona koja se suprotstavljaja fašizmu i nacizmu, bošnjački patriotizam se koristi kao oružje u retoričkom sukobu koji podstiče na sukobe između naroda koji inače, u pozadini i kulturi, imaju mnogo više toga što ih okuplja nego dijeli. Čakštoviše taj isti patriotizam se koristi kao jedan od razloga za eskaliranje tenzija u Bosni i Hercegovini, dok su genocid nad Bošnjacima i njegovi počinioci rezultat decenijskih procesa koji je pravni koncept opisao kao zločin protiv čovječnosti, pretvorio u nakaradnu politiziranu optužbu s općenitom primjenom onih koji ga negiraju.

Krajnje je vrijeme da se poduzme određeni korak naprijed u borbi protiv negiranja genocida nad Bošnjacima, da se sistem koji je počinio taj genocid nazove onako kako i zaslužuje a to je genocidni sistem. Zašto negirati opće poznatu činjenicu da je genocid bio inherentno povezan s fašizmom i rasističkim teorijama VRS i onih koji su bili na vrhu iste.

Dalje, onima koji žele podjeliti Bosni i Hercegovinu treba da bude jasno da Bošnjacima nije potrebna edukacija i infiltracija koruptivnih akademika u obrazovnim institucijama kako bi naučili revidiranu (nametnutu) historiju i šta znači patriotizam. Bošnjaci kao autohton narod Bosne i Hercegovine žive patriotizam oduvijeka pa su stoga i zahvalni što imaju samo jednu državu, a nikad neku rezervnu. Neka pojedini tumače bošnjački patriotizam i historiju kako god oni htjeli ali ti isti treba da razumiju da Bošnjaci kao i njihovi preci patriotizam tumače znakom slobode i privilegije, jer je isti bio jedina iskra nade u agresijama koje je njihova jedina domovina Bosna i Hercegovina vijekovima unatoč svim zamkama preživjela i na kraju opstala.