BLAGODATI MJESECA RAMAZANA
Autor: Zijad Bećirević
Objavljeno: 12. May 2020. 00:05:11
Našom Bosnom i širom svijeta širi se miris Ramazana, pod svjetlom džamijskih kandilja, sa porukama ljubavi i mira. Duh Ramazana je nadahnuće svima, duševna hrana svakog muslimana, za narednu godinu dana. Ramazan je mnogo više nego što bilo ko može da nam predstavi i opiše.


Ramazanski top: Najava iftara u Sarajevu, April / Maj 2020.


ZIJAD BEĆIREVIĆ: Kad se probudimo radosna srca pomisliti na Boga, uzeti abdest i klanjati sabah-namaz, čist i uredan otići na posao i raditi marljivo i savjesno. U susretu s ljudima biti uljudan, dobar i pažljiv, čuvati se ružnih riječi. Čuvati se grijeha i izbjegavat i loše društvo. Tokom dana klanjati namaze i makar jedan u džamiji. Ne biti besposlen. Pomoći u poslu svojim ukućanima i bližnjim.
Ramazan je Božiji dar

Ramazan je Božiji dar. Ramazan je sveti mjesec i šansa za čovječanstvo. Ramazan je svjetski čas historije, u kojem svako može nešto za sebe vrijedno da nađe, nauči i otkrije. U Ramazanu je, odabrane 27-me noći, počelo objavljivanje Kur’ana, svete knjige muslimana, koja je izvor Islama. Ta noć se naziva Lejletul - Kadr, što znači “noć moći”. U toku Ramazana naglasak je na čistoću misli i djela, koje kvari laž, psovka, ogovaranje, kleveta i strastven pogled.. Zato trebamo znati, zašto je Ramazan mjesec blagodati? Da su svi mjeseci kao Ramazan:

• U nama i oko nas ne bi bilo onih koji nas navode na zlo, ne bi bilo šejtena i džina, pa ne bi bili skloni zlu i ne bi zlo činili ( jer šejteni su po islamskom tumačenju tokom Ramazana svezani, onemogućeni da čine i navode na zlo)
• Džennetska vrata bi bila uvijek otvorena, a vrata džehennema uvijek zatvorena, jer ne bi bilo loših da pune džehenem, već bi svi bili dobri i kao takvi uživali blagodati dženneta ( po islamskom tumačenju tokom Ramazana džennetska vrata se otvore, a vrata džehenema zatvore),
• U Ramazanu Allah oprašta čak i onima koji su daleko od njega, ako mu se vrate
• Milost Allaha dž.š. bila bi veća od njegove srđbe (jer je Ramazan po islamu mjesec milosti),
• Svaki naš korak bio bi okrenut od lošeg i upućen hajru
• Svi bi uživali milost Božiju, u našim dušama bila bi radaost, a među nama bi vladao mir (jer Ramazan je mjesec mira, radosti i milosti Božije),
• Sva naša loša djela bi bila izbrisana, a dobra udvostručena
• U svijetu bi bilo manje gojaznih, jer bi bili umjereni u jelu i predani djelu

Ramazanski post

Ramazan je mjesec odricanja - posta i namaza, a ne jela i uživanja. Ove godine najdraži gost nam je došao u uslovima virusne pandemije, a traje od 24. aprila do 23. maja 2020.godine. Po završetku Ramazana muslimani slave Ramazanski bajram. Prvi put od kad postoji vjera islam zbog pandemije Covid-19 Ramazanski post odvija se u posebnim otežanim uslovima.

Post je vježba izdržljivosti, snage, volje i vjere. Ramazanskim postom snažimo duh, učvršćujemo samokontrolu. Ramazan nam daje duhovnu snagu i pomaže da nadvladamo štetnu privrženost materijalnom. Sa postom čistimo svoje tijelo i dušu od štetnih tvari. Uskraćujući sebi ispunjenje osnovnih životnih potreba, potreba za jelom i pićem, učvršćujemo svoj karakter i izražavamo solidarnost sa onim koju su siromašni, gladni i žedni. Post je borba između strasti i duha. Post je brana kojom se obuzdavaju i nivelišu strasti i porivi u nama. Samoodricanjem postom mi se kajemo za grijehe koje smo počinili.

Svaki tjelesno i duševno zdrav musliman i muslimanka dužni su postiti u mjesecu Ramazanu. Postiti nisu dužni oni kojima post ugrožava zdravlje - bolesni i slabi ljudi i trudnice.

Ramazan je vrijeme u kojem trebamo i želimo:

• Da učvrstimo svoje islamsko vjerovanje (iman) u jedinog Boga, božije meleke, Božije kitabe, Božije poslanike, sudnji dan i Božije određenje (Kader)
• Da ispunjavamo glavne islamske dužnosti: očitujemo pripadnost islamu (Kelimei-šehadet), klanjamo propisane namaze (salat), postimo mjesec ramazan (savm), dajemo propisani dio imovine (zekat), i ako smo u mogućnosti posjetimo Kabu (hadž)
• Pridržavamo se moralnih pravila (Ahlak) ispunjavanjem dužnosti prema Svemogućem Bogu (čvrsto vjerujemo u temeljne istine vjere, izvršavamo islamske dužnosti, imamo uvijek na umu da je dobro ono što je Svemogući Allah odobrio, a loše što je zabranio), prema sebi (čuvamo zdravlje i život, oplemenjujemo svoje srce vjerom i znanjem, osposobljavamo se za rad i privređivanje, vladamo se pristojno) i prema ostalim ljudima (budemo dobri, pravedni, iskreni i korisni)

Ramazanski post ima za cilj da vjernike približi Bogu. Da to ostvarimo i zaslužimo milost Božiju dužni smo:

• Tokom Ramazana od zore (sehur) do zalaska sunca (imsak) odreći se jela, pića, seksa i drugih nastranih užitaka
• Da se molimo Allahu dž.š. (klanjamo pet vakata namaza) u svojoj kući i džematu,
• Redovno učimo Kur’an, zikrove, salavate i dove…
• Budemo pažljivi prema svojim roditeljima, bližnjima...
• Misliti na dobro, nikad na zlo. Natjecati se u dobru - i biti među onima koji pozivaju na dobro i sprečavaju zlo,
• Da dajemio zekat i vitre za opće potrebe zajednice i sadaku onima kojima je potrebna
• Da posjećujemo rodbinu i prijatelje, sa njima kontaktiramo, šaljemo im i uzvraćamo poruke, tokom ramazana ih pozivamo na iftar i odazovemo se kad smo pozvani
• Ne dozvolimo da ovaj svijet i onaj svijet - ahiret bude drugima koji misle na dunjaluk važniji nego nama
• Tokom Ramazana svako treba sebi odrediti neki važan zadatak, neko dobro djelo za učiniti, za koje trebaju znati samo on i Allah
• Radost ramazana svakog dana podijeliti s onima koje voliš
• Imati svoj dnevni, mjesečni, godišnji, životni plan - plan namjera
• Razmišljati o sebi, svojim namjerama i postupcima, kako bi prepoznao svoje mane i otklonio ih
• Razmišljati o ljudima koji su oko nas, kako im pomoći i na neko dobro ih povesti,
• S kim ćeš provoditi slobodno vrijeme i kakvo ćeš društvo imati
• Sjetiti se ranijeg toka života koji nas je ispunjavao i budio nam plemenite osjećaje

Naš dnevni raspored tokom Ramazana

Kad se probudimo radosna srca pomisliti na Boga, uzeti abdest i klanjati sabah-namaz, čist i uredan otići na posao i raditi marljivo i savjesno. U susretu s ljudima biti uljudan, dobar i pažljiv, čuvati se ružnih riječi. Čuvati se grijeha i izbjegavat i loše društvo. Tokom dana klanjati namaze i makar jedan u džamiji. Ne biti besposlen. Pomoći u poslu svojim ukućanima i bližnjim. Prije jela proučiti Bismillah, a poslije jela Elhamdulillah. Jesti umjereno i biti zadovoljan s onim što imate. Prije spavanja proučiti nešto iz Kur’ana. Predati se milosti Božijoj. Ne spavati predugo.


Džemat Sultanije džamije u Plavu u vaktu Coronavirisua, Maj 2020.


Po islamu - po Kur’anu:
• Nema Boga osim Allaha. Njegova moć se proteže na zemlju i nebesa.
• Allah je zaštitnik vjernika. Nevjernici su nasilnici.
• Islam je najsavršeniji oblik Božije objave.
• Vjera islam zabranjuje sve što je štetno za dušu i tijelo, srce ili um, imovinu ili čast,
• U vjeri nema prinude. Islam najstrožije zabranjuje bilo kakvu vrstu prinude.
• Aktivna borba protiv zla
• Važnost pobude - nijeta
• Ko ne pomaže nevoljne, nije musliman
• Čovjekovo JA predstavlja snagu koja ga pokreće
• Čovjekova sloboda nije samo njegovo pravo već i obaveza
• Humane međuljudske odnose moguće je uspostaviti samo ako su zasnovani na međusobnoj ljubavi, punom razumjevanju i solidarnosti
• Ne činiti dobro, je grijeh
• Po islamu postoji samo jedna istina, koja se javlja u duhovno - moralnom i materijalnom aspektu i kao objava obuhvata duhovni, a nauka obuhvata materijalni dioi svijeta

Covid -19 promijenio okolnosti ali ne suštinu Ramazana

Iako je ovaj Ramazan drugačiji od svih do sada zbog pandemije korone, njegov značaj i uticaj na nas i naše živote nije promijenjen. Čak šta više stiče se dojam da smo još draži i bliži jedni drugima, jedinstveniji, nego što smo bili.

Pandemija korone je poremetila tok našeg života i izmjenila ga. Poremetila je, samo za neko vrijeme, tri od pet stubova vjere islama. Javni skupovi su otkazani. Ukinute su slobode okupljanja, zatvorene džamije za zajedničke molitve. Zajednički iftari u džamijama, sa porodicama i prijateljima su onemogućeni. Prvi put od kad postoji vjera islam i Kaba, ove godine nema grupnog druženja u đžamijama niti će biti hodočašća. A bez javnih skupova i druženja teže će biti doći do finansijskih sredstava i donacija, što će otežati rad islamskih zajednica i udruženja, a možda dovesti i do ukidanja nekih. Ipak, za očekivati je da će pandemija narednih nedelja i mjeseci oslabiti i da će se život početi vraćati u normalan tok. Za to već ima dovoljno ohrabrujućih naznaka.

Ramazan je škola za djecu i odrasle

Ovaj moj tekst je moj pogled, moja ramazanska lekcija meni i nama koji se trudimo u pravo vrijeme prepoznati prave vrijednosti i makar njihov dio unijeti u svoj život.

Ramazan je mnogo više od kalendarskog mjeseca, od bilo kog mjeseca u godini. Ramazan je mnogo više nego što bilo ko može da nam predstavi i opiše. Njegove domete je nemoguće dosegnuti, njegove blagodati je nemoguće nabrojati. Po meni je Ramazan škola za djecu i odrasle, koja traje 30 dana i maturira bajramskim slavljem. Sve lekcije su iz Kur’ana. Svi koji prođu kroz ramazansku školu prošire svoje postojeće znanje i obogate se novim vrijednim saznanjima, s kojima uvijek iznova obnove sebe i svijet oko sebe. Obnove toliko toga dobrog, a odbace makar ponešto loše, što se u nama i oko nas nataložilo. U ramazanskoj školi znanja se stiču i prenose bez prisile; širom planete zemlje svi se u isto vrijeme i na isti način obogaćuju znanjem i razmjenjuju ga s drugima. U školi je samo jedan učitelj, Svevišnji Allah, a uče i asistiraju svi koji to žele. Njihova zadaća je da šire svoje i naše vidike, pozivaju na dobro i odvraćaju od zla. I svaki novi Ramazan je kao novi razred životne škole, a konačnu ocjenu, ocjenu života, saznat ćemo tek kasnije kada pođemo na onaj drugi bolji vječni svijet, a daće nam je dragi Allah. Kad bi svi mjeseci u godini bili kao mjesec Ramazan, svi mi bi bili bolji ljudi nego što smo sada i ovaj svijet bi bio ovozemaljski raj. Blagodati Ramazana na neki način osjete svi, ne samo muslimani.

Ovaj moj tekst je samo pokušaj da istakne neke vrijednosti Islama kao vjere muslimana, blagodati mubarek mjeseca Ramazana i vrijednosti Ramazanskog posta.

Na TV Hayat ali i drugim tv kanalima svakoga dana više sati emituje se zapažen ramazanski program u kojem imamo priliku susresti znamenite ljude, saznati mnogo toga što želimo čuti, uživati u receptima ramazanske kuhinje, koja za ifter nudi nađša domaća i odabrana jela pomenuta u Kur’anu, koja spremaju Aida i Nihad i drugi vrsni kuhari...

Sretni i berićetni ramazanski dani svima, sa željom da ih u zdravlju i ibadetu i bereketu ispostite i dočekate hairli bajram. Zamolimo dragog Allaha da nam oprostio grijehe i nagradi nas za naše nastojanje da sačuvamo tekovne vrijednosti i ovaj svijet učinimo boljim.

Ramazan je vrijeme da se sjetimo naših mrtvih, da se sjetimo patriota i rodoljuba, šehida BIH koji su branili Bosnu i Hercegovinu i ostavili nam ovo što danas imamo.