Bošnjački institut u Sarajevu
ODRŽANA PROMOCIJA VIII I IX TOMA RJEČNIKA BOSANSKOG JEZIKA AUTORA PROF. DR. DŽEVADA JAHIĆA
Autor: Haris Hojkurić
Objavljeno: 27. Sep 2019. 01:09:00


Danas, četvrtak, 26.09. 2019. godine u 14 sati u Bošnjačkom institutu održana je promocija VIII i IX toma Rječnika bosanskog jezika prof. dr. Dževada Jahića. Iako sam bio pozvan i predviđen da se obratim skupu iz tehničkih razloga to nisam uradio. Svoj govor sam u pismenoj formi predao organizatoru. Prijatelji koji su ga pročitali rekli su da im se dopada i da bi bilo lijepo da ga objavim, što ovom prilikom i činim.

Poštovani prijatelji, dragi profesore Jahiću, uvaženi gosti i eminencije!
Nakon ukazane časti da govorim na promociji Prvog i drugog toma Rječnika bosanskog jezika autora akademika prof. dr. Dževada Jahića sada već davne 2010. godine, ponovo mi se evo, od strane autora, ukazuje povjerenje da se obratim današnjem eminentnom skupu, a povodom izlaska iz štampe osmog i devetog toma rječnika, ovog veoma značajnog projekta za našu zemlju i narod. Iskreno i od srca zahvaljujem se dr. Jahiću.

Davne 2009. godine prilikom susreta na kahvi sa profesorom dobio sam informaciju o inicijativi za izradu i izdavanju Rječnika bosanskog jezika. Profesor je govorio o teškoćama i preprekama sa kojima se gotovo svakodnevno susreće. Iako je imao viziju šta želi napraviti, solidan dio već urađenog materijala za izdavanje prvog i drugog toma rječnika, projekat nikako nije mogao da se pomjeri sa početne tačke.

Shvatio sam historijsku vrijednost, neophodnost i značaj ovog djela, te sam, poznavajući profesora Jahića, čvrsto vjerujući u njegov naučni kapacitet, sposobnost i kredibilitet ponudio pomoć, aktivnu saradnju i podršku tada novoosnovane Bošnjačke asocijacije 33, a čiji sam bio jedan od pokretača i prvi predsjednik Izvršnog odbora, u izdavanju prva dva toma Rječnika bosanskog jezika. Pofesor je sa radošću prihvatio ruku podrške i tako je naša saradnja sa uspjehom otpočela.

Prvi predsjednik asocijacije mr. Fahrudin Pezić maksimalno se angažovao oko ovog projekta, a svoj doprinos uz ostale članove, poput dr. Alena Kalajdžije, dr. Abdulgafara Velića, dr. Admira Mulaosmanovića, Nezima Halilovića Muderrisa, dr. Ahmeda Kulanića, novinara Elvedina Subašića, Mersada Huskića, Sandžara Hafizovića, Almedin ef. Skopljakovića, Esada Tanovića dao je i naš ugledni književnik, pisac i publicista Mirsad Sinanović koji se u prvom i drugom tomu Rječnika pojavio kao njegov urednik.

Kako su godine prolazile tako su se i tomovi rječnika polahko nizali, nakon prvog i drugog izašao je i treći, potom četvrti i peti i evo hajrom da dočekamo i izdanje osmog i devetog dijela. Prvobitno je zamišljeno da edicija sadrži deset tomova, međutim kako se stvari odvijaju, toliko je bogata građa našeg jezika, po svemu sudeći čini se da će tu biti i 12 dijelova, a možda i više. Da bude hairli pa koliko god.

Da našeg profesora posluži zdravlje, a energije i entuzijazma mu koliko vidim ne nedostaje tako da se nadam i čvrsto vjerujem da će uz predan rad i kao i do sada podršku i saradnju prijatelja i poštovalaca ovaj cjeloživotni projekat, uspjeti u bližoj budućnosti da na zadovoljavajući način i sa zadovoljstvom privede kraju.

Da napomenem kod drugih naroda i u uređenim sistemima na ovakvim državotvornim i nacionalnim projektima rade institucije, ministarstva i instituti, a kod nas svjesni i odgovorni pojedinci. Hvala Bogu da ih imamo.

Nekako se radost i tuga uvijek isprepliću, što život inače sa sobom nosi. I prošli put kada smo pravili promociju prvog toma, to se desilo nakon preseljenja profesorove majke. Sjetili smo se je učenjem fatihe. I danas se radost i tuga prepliću, profesor je nedavno izgubio svog bračnog druga, vjernu suprugu Selimu koju poznajem kao njegovu nesebičnu podršku u radu, najboljeg i najiskrenijeg kritičara koja bi se danas, da je ovdje s nama, posebno radovala. Vjerujem da njen pozitivan duh i entuzijazam i sada djeluje pokretački i motivirajući za njegov daljni rad. Sjetimo se ovom prilikom i nje učenjem fatihe.

Dragi prijatelji hvala vam što prisustvujete ovom današnjem skupu i želim da čestitam kako prof. Jahiću tako i svima vama uspješan izlazak iz štampe osmog i devetog toma Rječnika bosanskog jezika. Da nam bude na zdravlje i da se uskoro nađemo i prilikom promocije narednih izdanja.

Živi bili i neka Bog poživi naš bosanski jezik u našoj domovini Bosni i Hercegovini i gdje god da se govori.
Živ i zdrav nam još dugo bio profesore Jahiću.

Haris Hojkurić
Sarajevo, 26.09.2019. godine.