U Melbournu održana promocija prozno–poetske knjige “Čovjek koji je izgubio identitet” autorice Suade Suljić Sokolović
BOSNA U SRCU, RIJEČI I KNJIZI
Autor: Suada Suljić Sokolović
Objavljeno: 12. Feb 2018. 20:02:49


Da je Suada Suljić Sokolović već poznato ime u svijetu književnosti i kulture, potvrđuje činjenica da je jedna od promotora njenog djela bila počasna konzulica Bosne i Hercegovine u Australiji, tačnije u NSW, sa sjedištem u gradu Sydney.

Naime, u Melbournu, u IC Deer park, 11.februara 2018., održana je promocija pomenute knjige.
Moderator promocije mr. Muhamed ef. Džidić, nakon što je svima zaželio dobrodošlicu, posebno se zahvalio uvaženoj konzulici, gospođi Demili Talić Gabrijel i njenom suprugu Christu što su uzeli učešća u ovom kulturnom događaju.

Napomenuo je da su među gostima i dvije porodice koje su, kao i konzulica i njen suprug, prešli od grada Sydney do Melbourna hiljadu km, kako bi iskazali svoje zadovoljstvo i divljenje što je peta knjiga, autorice Suade ugledala svjetlost dana.

Potom je, između ostalog, kazao:

“Posebno smo sretni i ukazana nam je čast da u našemu džematu promovišemo petu knjigu autorice Suade Suljić Sokolović.

Mi smo počašćeni što je Suada član našega džemata. Jer, nije lahko pisati knjige i to ne može svako. Posebni su ljudi za to nadareni. Među njima je i naša Suada. A knjiga je trajni vakuf, trajno dobro koje ostaje i novim generacijama. Posebno ova knjiga je važna za nas koji živimo ovdje, u Australiji, jer nas upućuje na očuvanje našeg identiteta.“



Promotor, profesor Ramiz Muminović, koji je ujedno i dugogodišnji urednik i voditelj bosanskog radija u Melbournu o knjizi je kazao:

“U ovoj Suadinoj knjizi je blago našeg jezika, kulture, bosanskih likova i njihovih sudbina. Ona piše najljepšim, autotonim bosanskim jezikom. Zato je, pored poezije, sevdalinki i priča u kojima su poučne poruke, ova knjiga ujedno svojevrsni rječnik i enciklopedija bosanskog jezika. Vjerujem da će njene priče nekada biti podloga za neku Tv seriju ili film!“

Iz priča je pročitao nekoliko prelijepih citata koji u sebi sadrže izvorni bosanski jezik i koji su veoma misaoni, zanimljivi i poučni.

A da je autorici Bosna u srcu, riječi i knjizi, potkrijepio je stihovima:
“Ukradoše mi zavičaj,
daljine klete,
sjećanje na zavičaj
često stihove isplete,
pa neka svi koji ih čitaju,
svojih avlija, djedova,
očeva, dunja i oraha
se sjete,
neka se sjete svoje majke
i zavičaja ljepšeg
od svake čarobne bajke.”

Kazao je da su to stihovi iz njene pjesme “Sjećanje na zavičaj”.

Promotorica, počasna konzulica, gospođa Demila Talić Gabrijel, između ostalog je istakla:
“Pripala mi je izuzetna čast da budem promotor ovog neprocjenjivog blaga pisane riječi od poznate spisateljice Suade Suljić Sokolović.



Peta knjiga naslova ”Čovjek koji je izgubio identitet” samim naslovom privlači pažnju ljubitelja pisane riječi, a sastoji se iz proze, poezije i sevdalinke. Suada je za tri godine objavila četiri knjige, ali ovo njeno peto izdanje me jednostavno oduševilo. Lahkoća štiva, poučnost, poruke koje nam spisateljica šalje su protkane u svakoj priči.

Svaka priča nosi nešto posebno, gdje se svako od nas, koji se večeras nalazimo u ovoj prostoriji, može pronaći.

Knjiga “Čovjek koji je izgubio identitet” nosi snažnu poruku za nas, našu djecu, našu unučad, a poruka je da nikada ne zaboravimo ko smo, šta smo, iz koje zemlje dolazimo i koje smo vjere.”
Potom se prisutnima obratila autorica knjige, Suada Suljić Sokolović.
Zahvalila im se na odzivu promociji, kao IC za organizaciju iste.

U njenom glasu bila je prepoznatljiva iskrenost i zahvalnost, a posebno je naglasila da je počastvovana što je, pored profesora Ramiza Muminovića, promotor njene knjige lično konzulica BiH u Australiji, gospođa Demila Talić Gabrijel.

Oboma se toplo zahvalila.

Između ostalog, kazala je i ovo:
“Draga braćo i sestre, hvala vam što ste dolaskom dali svoj doprinos ovom kulturnom događaju, a ujedno potvrdili svijest da ste, odnosno da smo Bošnjaci i da volimo i podržavamo sve što je za dobrobit našeg naroda, tj. naše Bosne i Hercegovine. A ova knjiga, zasigurno, jeste za dobrobit našeg naroda i naših novih naraštaja, jer je poučna, čuva našu historiju, našu tradiciju, našu jezičku baštinu… Jednostavno, čuva naš identitet i uči nas kako da ga ne izgubimo. Ova knjiga je vrlo dobra da posluži protiv asimilacije djece koja se rađaju, ili odrastaju, daleko od matične domovine”.



Već od lijepih izvornih riječi našeg milozvučnog jezika, sve je mirisalo na Bosnu, a potom je na stolovima ispred svih prisutnih zamirisala i bosanska kahva “Minas”.

Čule su se i tople riječi kuharice IC koja je, ulijevajući taj topli napitak u fildžane, prisutnima, govorila “Bujrum”!

I autorica je bila počašćena kahvom,ali dok je ona ljubiteljima lijepe pisane riječi, kupcima knjiga, pisala posvetu,jer je svako od njih želio njen autogram,njena kahva u fildžanu se ohladila.

Bitno da je njena inspiracija uzavrela i da najavljuje već i šestu knjigu proze i poezije, koja joj je u pripremi.

Cijeli tok promocije, zabilježila je kamera TV Canala 31, koji se ponedjeljkom u Melbournu emituje na bosanskom jeziku.