TAČI: ŠABAN POLUŽA I MEHMET GRADICA BINOM OTPORA PRVOG ANTIKOMUNISTIČKOG USTANKA U ISTOČNOJ EVROPI
Autor: Ismet Azizi
Objavljeno: 25. Feb 2017. 15:02:08


Komandant Šaban Poluža je jedna od onih historijskih ličnosti koje su svoje ime stekli braneći stanovništvo i ognjišta na periferiji Kosova, onda kada je ono bilo ugroženo od napada različitih srpskih četa za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Kosovo, Hašima Tačija, je održana Akademija povodom 72. godišnjice pada komandanata Mehmeta Gradice i Šabana Poluže.

Na ovoj akademiji organizovanoj u čast ovih historijskih ličnosti, predsjednik Tači je rekao da se Kosovo danas podsjeća komandanata Mehmeta Gradice i Šabana Poluže i odaje im najveću institucionalnu počast, kao i da će uvijek odati počast svima koji su doprinijeli za slobodu zemlje. Među učesnicima, u čast djela Šabana Poluže i njegovom doprinosu i doprinosu njegovih saboraca odbrani Novog Pazara, prisutna je bila i delegacija Bošnjačkog nacionalnog vijeća u sastavu: dr. Sulejman Ugljanin, predsjednik BNV-a, Ahmed Škrijelj, sekretar BNV-a, Šemsedin Kučević gradonačelnik Tutina, Bajro Gegić, poslanik, Merfid Kamešničanin i Mirza Hajdinović.

“Prošlo je tri četvrtine stoljeća od dana kada je kraj svjetskog rata obilježavao pobjedu nad zlom na globalnom nivou. Trijumf demokratskog svijeta nad fašizmom i nacizmom značio je veliko dostignuće čovječanstva. Naspram povijesti, Albanci kao narod, kažemo s ponosom i legitimitetom, bili su postrojeni na strani antifašističkih naroda”, rekao je predsjednik Tači.

Predsjednik je dodao da su kosovski Albanci, koji su jedva preživjeli planove i projekte srpske politike o denacionalizaciji, asimiliranju i progonu između dva svjetska rata, imali nadu da će im ovo postrojavanje na strani antifašističkih naroda omogućiti da ostvare svoja prava i da odlučuju o svojoj sudbini.

Nažalost, prema predsjedniku Tačiju, stvarnost je bila više nego razočaravajuća.
“Uprkos ovoj orijentaciji albanskog naroda, jugoslovensko vođstvo je unaprijed planiralo neprijateljski stav protiv Albanaca. Nijedno obećanje neće biti održano. Nijedno načelo nije važilo. Nijedna nepravda neće biti ispravljena. Osmog februara, 1945. godine, jugoslovenski politički vrh je uspostavio vanredne mjere i zaveo vojnu upravu na Kosovu “, rekao je Tači.
Predsjednik Tači je rekao da je “vojna uprava” bila jedan od najvećih antialbanskih akata koje je proizvela politika Beograda.

“Ova administracija utrtit će put teroru, ubistvima i likvidaciji svih onih koji bi se protivili ponovnom osvajanju Kosova “de facto” i “de jure”. Pod okriljem ovog “prava” da čine zločine, počela je likvidacija ličnosti sa nacionalnim integritetom, ubistva lidera albanskih poznatih porodica, zatvaranje, paljenje imovine i sistematsko uništavanje”, naveo je Tači, prenosi “Zeri.info”.
Suočen sa ovom stvarnošću, rekao je predsjednik Tači, istaknuti komandant Šaban Poluža, iako u odmaklim godinama, donio je ispravnu odluku i odlučio da zajedno sa svojim saborcima dijeli sudbinu svoga naroda i van granica Kosova.



“Šaban Poluža je imao borbenog iskustva i životnih doživljaja svih vrsta. Još u mladosti je iskusio da se granica između Austro-Ugarskog carstva i Bugarske uspostavi na teritoriji njegove rodne zemlje. Iskusio je zatočenja i neprestanu nepravdu koja je činjena njegovoj porodici i njegovim sunarodnicima. Ali najteže, najduže i uvijek tamno razdoblje je bilo ono tokom vladavine Srbije, bez obzira da li je bilo pod okriljem Kraljevine Jugoslavije, ili u ime jednog ili drugog režima “, rekao je predsjednik Tači.

Komandant Šaban Poluža ostaje jedna od onih historijskih ličnosti koje su svoje ime stekli braneći albansko stanovništvo i njihova ognjišta na periferiji Kosova, kada su bila ugrožena od napada različitih srpskih četa za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Kada je strategija o ponovnom osvajanju Kosova otvoreno izašla na površinu na kraju Drugog svjetskog rata, rekao je Tači, komandantu Šabanu Poluži se pridružio jos jedan borac protiv komunizma, Mehmet Gradica.

“Šaban Poluža i Mehmet Gradica postali su binom prvog otpora, prvog antikomunističkog ustanka u istočnoj Evropi. Bile su to dvije ličnosti različite dobi, ali ih je sastavila ista sudbina, svrstavanje na strani ugroženoga naroda. I za njegovu zaštitu, oni nisu štedjeli ništa”, rekao je predsjednik Tači.

Predsjednik Tači je rekao da su tri fenomena koja prate tragičnu historiju Kosova izašla na površinu na kraju tog rata:
– Stalni otpor protiv vladavine nasilja na Kosovu, uprkos nepovoljnom globalnom kontekstu;
– Amanet tradicionalnog albanskog ratnika da njegovo tijelo ne padne u ruke neprijatelja, isto kao i nekad Azem Galica;
– Otpor srpskoj artiljeriji u albanskim kulama, isto kao sto su kasnije to činili Tahir Meha, Afrim Žitia, Redžep Malja i legendarni komandanta Adem Jašari.
“Historijska svijest kosovskih Albanaca, u različitim kontekstima, bila je nepogrešiv vodič za ostvarivanje stoljetnog cilja”, kazao je predsjednik Tači.
On je dodao da su na ovom putu bile dvije linije koje su zadržale duh patriotizma i potrebu za oslobodilačkim organizovanjem.

“Oružana linija, još od Prizrenske lige, i pobuna Azema Bejta, Šaban Poluža pa do pada legendarnog komandanta Adema Jašarija, kao i politička linija, od vođa nacionalnog preporoda, i vremena tvorca nezavisnosti Albanije Hasan Prištine, pa do nesalomivog simbola otpora Adema Demaçija. Ove dvije linije kao nikada do sada su sintetizirane u političko-vojnom projektu Oslobodilačke vojske Kosova,” naveo je predsjednik Tači.

U kontekstu novije historije, predsjednik Tači je dodao da je Oslobodilačka vojska Kosova, ocijenjena kao najuspješnija gerilska organizacija dvadesetog stoljeća koja je ostvarila san bezbroj generacija – oslobođenje Kosova.

“Ovo dostignuće se ne bi dogodilo bez političke vizije, bez saradnje sa međunarodnom zajednicom, bez podrške demokratskog svijeta, bez Sjedinjenih Američkih Država, bez podrške EU i NATO-u”, rekao je on.

Tači je rekao da jedna od temeljnih vrijednosti naše nove države je institucionalna zaštita kategorija proizašlih iz rata, ratnih veterana, invalida i porodica palih boraca.
Koliko god povrijeđena ranama prošlosti, ne zaboravljajući tu prošlost, gospodin Tači je rekao da Kosovo ima jasnu orijentaciju prema budućnosti kao mjesto mira, miroljubivo sa svojim susjedima i regionom, sa nepokolebljivom orijentacijom ka euroatlantskim vrijednostima i sa jasnim ciljem za ulazak u EU, NATO-a i UN-a.

“Kosovo, kao slobodna i demokratska zemlja, spremno je odražavati univerzalne vrijednosti mira, humanosti i pomirenja”, rekao je predsjednik Taqi.

Komandanti Šaban Poluža i Mehmet Gradica su ubijeni od strane Jugoslavenske vojske 21. februara 1945. godine.

Dok je predsjednik Skupštine, Kadri Veselji na ovoj Akademiji povodom obilježavnja 72 godine od pogibije Šabana Poluže i Mehmet Gradica rekao da je Oslobodilačka vojska Kosova okončala rat koji je počeo Šabana Poluža sa saborcima.

Na ovoj akademiji, Veselji je u svom govoru između ostalog rekao da Kosovo ima sigurnu budućnost, sigurniju nego što je ikada imalo tokom historije.

“Ni u jednom mjestu Kosova nije ostala nespomenuta puška i borba Šabana Poluže. Mi smo nastavili borbu koju je počeo Šaban Poluža, ali smo stekli i međunarodne saveznike protiv Jugoslavenskog komunizma. Sada 72 godine nakon smrti Šabana Poluže, Kosovo je mnogo drugačije. Kao nikada do sada u historiji, Kosovo je sigurno u svoju sudbinu.”