Promotiri zbirke "Zapis o Bosni": Izet Zukić, Andrej Petrović, Eset Muračević, Mustafa Smajlović i Mirela Muračević |
„Svaki autor, pa i ja, najveću tremu ima kad se mora predstaviti u vlastitoj avliji. Zbog one poslovične „Ma pusti ga on je naš, šta on ima da se pravi“, - istakao je Eset Muračević večeras (18.06.2015.) u Vogošći na prmociji svoje nove knjige poezije „Zapis o Bosni“. No, trema prestaje kada vidi ovoliko prijatelja koji su, uprkos ovakvim vremenskim prilikama, i Prvom danu svetog mjeseca Ramazana, došli da ga podrže.
sa promocije knjige „Zapis o Bosni“
Ljubitelji pisane riječi
Autor potpisuje knjigu
|
Naslovna strana knjige "Zapis o Bosni" Eseta Muračevića |
- Kažu da Bosanci i Hercegovci ne vole čitati velike knjige. Otuda je moja ovako malog formata i može se pročitati na brzaka. No, vjerujem da će u ovoj maloj „flašici otrova“ svako pronaći ponešto što će mu razgaliti dušu i na trenutak vratiti ponos što živi u najljepšoj zemlji na svijetu Bosni i Hercegovini“, rekao je Muračević.
Između korica ove knjige autobiografski su stihovi koji govore o golgoti kroz koju smo mi i naša zemlja prolazili u minulom odbrambeno oslobodilačkom ratu u BiH 1992.-1995.godine, ali i o strujanju nekih novih vjetrova koji i danas, dvadesetak godina kasnije, prijete podjelama, mrakom i novim golgotama.
- Volio bih da ova knjiga, probudi iz sna one koji su opsjednuti foteljama u vlasti da konačno počnu raditi posao za koji su plaćeni, posao vezan za diginitet svakog Bosanca i Hercegovca, prije svega diginitet onih koji u borbi za cjelovitu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu nisu žalili ni svoje živote, kaže autor zbrirke „Zapis o Bosni“.
U knjizi, pored stihova posvećenih našoj domovini, ima stihova posvećenih prijateljima sa kojima smo „istu muku pili“ ali i neprijateljima protiv kojih smo se bili da nebi zatrli naš trag na tlu bosanskom. Međutim, ni u jednoj pjesmi nema poziva na osvetu.
-Neki će mi zamjeriti što sam o takvima ostavio pisani trag. No, neka. Istina ma kakva je bila, gora je od laži u kojima smo, prije agresije na našu zemlju, rasli i obrazovali se. Oni koji su u minulom ratu mirno posmatrali našu golgotu brane da istorija iz naše bliske prošlosti uđe u školske klupe. Otuda bi bilo dobro da svako ko iole ima dara, iza sebe ostavi pisani trag o nama i našem postojanju, rekao je autor zbirke poezije Eset Muračević.
Pored autora o knjizi je govorio i književnik i publicista
Mustafa Smajlović, inače recenzent knjige.
Esetova kćerka Mirela čitala je neke od stihova,
Izet Zukić je svirkom na harmonici počastio prisutne, a samu promciju, vrlo uspješno, moderirao je
Andrej Petrović.
Autor Muračević potpisuje knjigu |
Inače, Eset Muračević rođen je 3.januara 1955.godine u Peševićima kod Zenice. Od 1965.godine živi i radi na području općine Vogošća. Pored poezije piše aforizame, humoreske, crta karikature, bavi se fotografijom i slikarstvom.
Jedan je od koautora zbirki pjesama:
„Plava svitanja“, „Bobarsko biserje“, te autor zbirke pjesama
«Posljednji krug», zbirke aforizama
«Peta lična», knjige
„Ubijene i nestale žrtve zločina u Vogošći 1992-1995“, knjige aforizama, humoreski i karikatura
„Bečka škola“ te koautor dokumentarnog filma
„Posljednji krug“ . Zastupljen je u Antologiji sarajevske ratne poezije
„I nakon svega Sarajevo“, knjizi
„Balkansko pero“, zbirci radova učesnika Trećih novosarajevskih književnik susreta-2009. i
„Antologiji Ex Yu aforizama“. Poeziju, karikature, novinske tektove i aforizme objavljivao u više listova i časopisa. Autor je recenzija za više knjiga poezije, humora, pripovjetki...