Povodom 26. oktobra - 637. godišnjica od krunisanja kralja Tvrtka I Kotromanića
DR. CERIĆ: KRALJ TVRTKO I JE NAJVEĆI VLADAR U HILJADUGODIŠNJOJ HISTORIJI BOSNE
Autor: B.net
Objavljeno: 25. Oct 2014. 16:10:23



26. oktobra 1377. godine Bosanski ban Tvrtko I Kotromanić krunisan je za kralja Bosne, od tada je Bosna postala kraljevinom. Danas, 637 godina od krunisanja kralja Tvrtka I Kotromanića, u znaku sjećanja na ovu veliku historijsku ličnost BiH oglasio se dr. Mustafa Cerić, čiju izjavu prenosimo u cijelosti:

Dragi moji,
Sutra je 26. oktobara, 2014. godine po Miladu... sutra je, dakle, 637. (šesto-trideset-sedma) godišnjica od krunisanja bosanskog bana Stjepana Tvrtka I Kotromanića za kralja Bosne u Milama, današnjim Arnautovićima, kod Visokog. Krunisao ga je poglavar Crkve bosanske, koji se zvao – DJED ili DID, na sutrašnji dan 26. oktobra 1377. godine. Time je ustanovljena nezavisna Kraljevina Bosna, a Tvrko I Kotromanić postao je prvi BOSANSKI KRALJ.


Dr. Mustafa CERIĆ: Za vrijeme vladavine kralja Tvrtka I Kotromanića ostvarena je politička stabilnost u Bosni, te značajan kulturni i duhovni napredak, što je Bosnu učinilo najsnažnijom slavenskom državom, a kralja Tvrtka I najvećim vladarem u hiljadugodišnjoj historiji Bosne. U vrijeme vladavine kralja Trvrtka I niču bosanski gradovi, razvija se trgovina i rudarstvo, te se kuje prvi zlatni novac na slavenskim prostorima.
Tako je mjesto Mile postalo krunidbeno mjesto svih kasnijih bosanskih kraljeva. Na tom mjestu, Mile, danas su vidljivi temelji Crkve Bosanske.

Za vrijeme vladavine kralja Tvrtka I Kotromanića ostvarena je politička stabilnost u Bosni, te značajan kulturni i duhovni napredak, što je Bosnu učinilo najsnažnijom slavenskom državom, a kralja Tvrtka I najvećim vladarem u hiljadugodišnjoj historiji Bosne. U vrijeme vladavine kralja Trvrtka I niču bosanski gradovi, razvija se trgovina i rudarstvo, te se kuje prvi zlatni novac na slavenskim prostorima.

Na tom novcu se prvi put javlja i heraldički simbol ljiljana koji će postati znakom bosanskih kraljeva. To su ti ljiljani koji su se zaviorili u Nju Jorku 22. maja 1992. godine kao znak nezavisne države Bosne i Hercegovine... to su ti ljiljan sa kojima i za koje su se borili Bošnjaci svih vjera za slobodu i nezavisnost države Bosne i Hercegovine... mnogi su svoje živote položili na tom putu i zato im učimo fatihu i odajemo počast minutom šutnje... i zato pozivamo sve koji nas prate na ovom Face-u da nam se pridruže sutra iza podne, ako Bog da, kako bismo se okupili u Milama, kao znak naše svijesti o hiljadugodišnjoj državnosti Bosne i kao izraz naše zahvalnosti svima od vremena kralja Tvrtka I Kotromanića pa sve do naših dana, da se zahvalimo svima onima koji su se žrtvovali za bosansku državu, za koju smo mi danas odgovorni i za koju smo spremni da se borimo radi prava na život, vjeru, slobodu, imetak i čast svih Bošnjaka svih vjera i uvjerenja...

Napomena: kralj Tvrtko I Kotromanić iznenada je umro 10. marta 1391. godine. Naslijedio ga je njegov rođak, Stjepan Dabiša. No, poslije Tvrtkove smrti ponovo nastupa politička nestabilnost u Bosni, prouzrokovana i ugarsko-bizantskim rivalstvom koje po ko zna koji put zavađa bosansko plemstvo. Slijedi vrijeme česte promjene bosanskih kraljeva... kako tada tako i sada... uvijek su se miješali u bosanske stvari bliže i daljne komšije ili susjedi... kako tada tako i sada odgovorne glave bosanske nisu se mogle gledati u oči i svezati se za ruke da čuvaju i brane čast i slobodu Bosne i Bošnjaka... kako tada tako i sada u Bosna pati od bolesti izdajnika koji su spremni da za dinar prodaju vjeru i čast, ali u Bosni je uvijek bilo a i sada ima više onih koji su spremni život dati, ali se ne predati dušmanima... i tako će biti dok god nas ima - nas Bošnjaka različitih vjera, ali jednakih uvjerenja da nam je Bosna dom i domovina... najljepša...

Svima, koji vole državu Bosnu i Hercegovinu, čestitam 637. godišnjicu krunidbe kralja Stjepana Tvrtka I Kotromanića sa dovom Bogu Uzvišenom da nas ojača da čuvamo bosanski duh, bosanski dom i domovinu u miru i slobodi za buduća pokoljenja.... Amin! - zaključio je dr. Mustafa Cerić.