Ahmet Yildiz, ambasador Republike Turske u BiH
TURSKA SVOJIM ANGAŽMANOM U BIH I REGIJI DOKAZALA KAO ISTINSKI PRIJATELJ BIH
Autor: Fena
Objavljeno: 03. Feb 2013. 16:02:47

Ambasador Ahmet Yildiz

Poručio je da Turska želi vidjeti BiH kao prosperitetnu i stabilnu zemlju, koja je dio euroatlantskih institucija, želi vidjeti BiH s veoma razvijenom ekonomijom, koja ulaže u druge zemlje, koja ima čvrste ekonomske veze i stabilnu političku okolinu i to zato što ako BiH napreduje čitava regija napreduje, uključujući i Tursku.
Ambasador Republike Turske u BiH Ahmet Yildiz u intervjuu a Agenciju FENA govorio je o (ne)napretku Bosne i Hercegovine u odnosu na druge zemlje regiona, političkim prilikama u BiH, trilateralnim sastancima između visokih zvaničnika BiH, Srbije i Turske kao i o ekonomskoj razmjeni dvije zemlje.

Na početku razgovora ambasador Yildiz je kazao da BiH zaostaje za drugim zemljama regiona zbog svog unutrašnjeg političkog ozračja, a iznio je i stav da u etnički podijeljenim društvima političari veoma često zanemaruju "opće dobro" najviše zbog etnički orijentiranih političkih sukoba.

- Nevažna pitanja se povezuju jedno s drugim što koči napredak u mnogim poljima. Nažalost, ovo je trenutno slučaj i u BiH. Naravno, svaka zemlja ima svoju političku kulturu i to poštujem, ali vjerujem da bi u ovom trenutku BiH više bila od koristi politika orijentirana prema rezultatima nego politička kriza, dok bi kriza u Vladi Federacije BiH trebala biti riješena u skladu s vladavinom zakona i demokratskim principima - rekao je Yildiz.

Odgovarajući na pitanje o eventualnom zatvaranju OHR-a ili većem korištenju bonskih ovlasti Yildiz kaže da Turska želi vidjeti korištenje bonskih ovlasti onda kada je to potrebno.

Kazao je i da Turska želi vidjeti BiH koja ne treba podršku međunarodne zajednice da bi riješila svoje probleme, ali da bi Turska željela da se OHR zatvori kada bude pravo vrijeme za to, odnosno kada "5+2 agenda" bude ispunjena i kada procesi euroatlantskih integracija dostignu finalni stepen.

Na konstataciju da se Turska svojim angažmanom u BiH i regiji dokazala kao istinski prijatelj u uspostavljanju mira u BiH i na Balkanu, ali da zbog historije (Osmanskog Carstva) Republika Srpska svaku podršku Turske smatra "vraćanjem Turaka na Balkan", Yildiz kaže da je Turska dio Balkana u geografskom, demografskom, kulturološkom i historijskom pogledu, dodajući da u Turskoj živi pet do šest miliona građana porijeklom iz Zapadnog Balkana, a procjenjuje se da je od tog broja dva miliona porijeklom iz BiH.

- Pod takvim okolnostima, sve što se desi ovdje utiče na Tursku. Utiče na nas jer smo geografski dio toga, utiče na nas jer u našoj zemlji živi veliki broj ljudi iz ove sredine i također utiče na nas jer imamo društvene, kulturne i historijske veoma čvrste veze sa ovom zemljom, ali sve što želimo sebi želimo i BiH, cijeloj BiH, ne samo Federaciji ili RS-u - istaknuo je Yildiz.

Poručio je da Turska želi vidjeti BiH kao prosperitetnu i stabilnu zemlju, koja je dio euroatlantskih institucija, želi vidjeti BiH s veoma razvijenom ekonomijom, koja ulaže u druge zemlje, koja ima čvrste ekonomske veze i stabilnu političku okolinu i to zato što ako BiH napreduje čitava regija napreduje, uključujući i Tursku.

Na pitanje da li je BiH na neki način razapeta između "istoka" i "zapada", ambasador Turske kaže da ne dijeli takvo mišljenje jer "istok" i "zapad" nisu dvije sukobljene strane nego nadopunjuju jedna drugu.

- Neke sretne zemlje, uključujući BiH i Tursku, zahvaljujući svom geografskom položaju i historiji, imaju dodira sa obje strane, što je savršen sklad. To ustvari obogaćuje i donosi uspjeh. S druge strane, niko ne sumnja da je BiH evropska zemlja. Budućnost BiH leži u EU i NATO-u - kazao je on, podsjećajući na izjave evropskih dužnosnika koji su više puta isticali da ne postoji sumnja među 27 zemalja članica Evropske unije da budućnost BiH leži u Uniji.

Na pitanje da li su trilateralni sastanci BiH-Srbija-Turska zamrznuti, ambasador ističe da nisu te da su sve tri zemlje voljne da održe sastanak, ali je odložen zbog neočekivanih okolnosti, a "sada radimo na tome da ga realiziramo ubrzo".

Govoreći o investicijama Turske u BiH, Yildiz kaže da je prema statistikama iz 2011. godine Turska među 10 zemalja po investicijama u BiH sa sveukupnim obimom vanjske trgovine od 427 miliona dolara, ali postoje planovi da se to i poveća.

Napomenuo je da je potrebno intenzivnije raditi na ekonomskom polju, dodajući da se čini sve što kako bi se ohrabrile turske kompanije da ulažu u BiH, jer postoji mnogo poslovnih prilika u BiH, ali je potrebno podsticaja i od BiH posebno kada je u pitanju komplicirana birokratija.

U kontekstu ekonomskih i komercijalnih veza, razmjena između dvije zemlje je porasla 2011. godine, a prema podacima Agencije za statistiku BiH, uvoz u Tursku iz BiH, koji je iznosio 55.296.000 dolara 2010. godine je bio veći za 93 posto u 2011. i dostigao 106.709.000 dolara. Nadalje, izvoz Turske u BiH, koji je iznosio 256.640.000 dolara 2010. godine je porastao za 24,7 posto dostigavši 320.089.000.

Ambasador podsjeća da mnoge turske kompanije posjećuju BiH ove godine, a naročito se fokusiraju na energetski sektor. Neke turske građevinske kompanije su također ušle na tržište BiH s velikim projektima. Nedavno je turska građevinska firma ostvarila uspjeh na tenderima i dobila ugovor za tri najteže dionice koridora 5-C (Suhodol-Tarčin, Lepenica-Suhodol i Vlakovo-Lepenica). Zadnja dionica, Vlakovo-Lepenica ima vrijednost oko 179 miliona eura, što je najveća vrijednost u projektu koridora 5C dosada.

Na pitanje da li je istina da je vrijednost ekonomske razmjene između Srbije i Turske veća nego između BiH i Turske, Yildiz kaže da jeste, a prosječna razlika između obima razmjene između Srbije i Turske i BiH i Turske je oko 200.000 dolara.

Prema njegovim riječima, razlog je jednostavan u odnosu na uvjete u BiH, uvjeti su povoljniji u Srbiji za vanjsku trgovinu, dodajući da politička kriza u BiH također ometa razvoj ekonomije, a upravo to je razlog zbog kojeg politički dogovor "nije opcija, on je neophodan".

Na kraju je prokomentirao predviđanja, prema medijskim navodima američke i ruske obavještajne službe, da do 2035. godine BiH neće biti te da će biti podijeljena između Srbije i Hrvatske, rekavši da u svim dijelovima svijeta postoje razne teorije zavjere koje se objavljuju s vremena na vrijeme.

Stoga nije želio komentirati teoriju zavjere jer je za njega to nebitno i nepotrebno, ali je podvukao da Turska nikada neće prihvatiti upitnost teritorijalnog integriteta BiH "taj pristup jednoglasno dijele svi članovi međunarodne zajednice, naročito članovi Upravnog odbora PIC-a".

Ambasador Yildiz je u BiH došao nakon diplomatskog angažmana u Iraku, a sredinom ove godine iz Sarajeva odlazi u Egipat gdje će također biti ambasador Turske. Nedavno je u razgovoru s novinarima rekao kako angažman u kriznim, postratnim državama jeste izazov i značajno diplomatsko iskustvo, ali za porodični život to baš nije najbolja varijanta.