Naida KOVAČEVIĆ: „Pazi snajper!“ neformalni je naziv za glavni bulevar u Sarajevu - Ul. Zmaja od Bosne - koji je za vrijeme rata bio jedan u nizu opasnih mjesta za kretanje civila. Bulevari i planine koje okružuju grad, pod uvjetom da daju odličan pogled na grad i promet, korišteni su za snajper pozicije. Iako je grad bio pod stalnom srpskom opsadom, Sarajlije su prelazeći ulice riskirali svoje živote. Znakovi „Pazi snajper!“ postali su česti. |
Opsada Sarajeva najduža je opsada u historiji modernog ratovanja a provodile su je srpsko-crnogorske snage samoproglašene „Republike Srpske“ i Jugoslavenska narodne armije (kasnije preobrazovana u srpsku i crnogorsku vojsku). Opsada ovog grada trajala je od 05. aprila 1992. do 29. februara 1996. godine. Snage bosanskih Srba, tokom ovog perioda, bile su postrojene u brdima oko Sarajeva. U periodu okupacije u Sarajevu je više od 12 000 ljudi poginulo, a 50 000 ranjeno, a od ovog broja 85% su civili. Zbog ubojstva i prisilne migracije, do 1995. godine broj stanovnika Sarajeva smanjen je na 334 663 (64% od predratnog broja).
U januaru 2003. godine osuđen je prvi zapovjednik sarajevsko-romanijskog korpusa Stanislav Galić zbog granatiranja i snajperskog terora, uključujući i prvi masakr na pijaci Markale. General Galić osuđen je na doživotnu robiju za zločine protiv čovječnosti tokom opsade Sarajeva. Dragomir Milošević, koji je zamjenio Stanislava Galića na mjestu zapovjednika Sarajevsko-romanijskog korpusa, proglašen je krivim za granatiranje i snajperski teror protiv Sarajeva i njegovih građana od augusta 1994. do kraja 1995. godine, uključujući i drugi masakr na pijaci Markale. Dragomir Milošević osuđen je na 33 godine zatvora. Pretresno vijeće je utvrdilo da je hit na gradsku pijacu Markale 28. augusta 1995. godine ispaljen sa pozicija Sarajevsko-romanijsko korpusa.
„Pazi snajper!“
„Pazi snajper!“ neformalni je naziv za glavni bulevar u Sarajevu - Ul. Zmaja od Bosne - koji je za vrijeme rata bio jedan u nizu opasnih mjesta za kretanje civila. Bulevari i planine koje okružuju grad, pod uvjetom da daju odličan pogled na grad i promet, korišteni su za snajper pozicije. Iako je grad bio pod stalnom srpskom opsadom, Sarajlije su prelazeći ulice riskirali svoje živote. Znakovi „Pazi snajper!“ postali su česti. Civili bi se kretali brzo preko ulice ili čekali oklopna vozila UN-a koja su išla iza njih i time predstavljala štit. Prema podacima prikupljenim 1995. godine, snajperisti su ranili 1030 civila a ubili 225 a od tog broja ubijeno je 60-tero djece. Jedan od najpoznatiji snajper mjesta, nažalost, je područje oko hotela Holiday Inn, najpoznatiji hotel u Sarajevu tokom rata i mjesto gdje su su strani novinari odsjedali prilikom boravka u ovom gradu.