JEDNAK MEĐU JEDNAKIMA
Autor: Albinot Maloku
Objavljeno: 13. Apr 2010. 01:04:25

Albinot MALOKU

Konferencija „EU - Zapadni Balkan“ sijaće pozitivno, posebno ako se organizator bude korektno odnosio prema učesnicima ove konferenciji, bez pokušaja da nađe kakav modus vivendi prisustva Republike Kosovo i Republike Srbije. Bosna i Hercegovina, iako još nije ozvaničila priznanje najmlađoj državi svijeta, Republici Kosovo, mora poštovati konsenzus između konstitutivnih naroda u vezi sa odlukom o priznavanju Kosova i izbjegavati ono što se desilo na konferenciji u Sloveniji
Nakon konferencije „Zajedno za Evropsku uniju: Doprinos Zapadnog Balkana evropskoj budućnosti“, na Brdu kod Kranja u Sloveniji na kojoj su učestvovali predsjednici vlada zemalja Zapadnog Balkana, organiziraće se konferencija „EU-Zapadni Balkan“. Španjolsko predsjedništvo EU za jun u glavnom gradu Bosne i Hercegovine sprema susret visokih zvaničnika zemalja Zapadnog Balkana i Evropske Unije.

Ovom konferencijom EU pokušava snažno da potvrdi evropsku perspektivu regiona. Ovaj susret različiti diplomatski krugovi smatraju daleko važnijim od dosada organizovanih međunardonih konferencija, koje su se ticale evropske perspektive država Zapadnog Balkana. Na konferenciji će biti pozvani SAD, Ruska Federacija i Turska, jer se smatraju bitnim činiocima izvan EU za stabilnost regiona i njegovu perspektivu, a koje podržavaju evrointegraciju.

Iako se smatra jako važnim susretom, bazirajući se na konferenciji iz Brda u Sloveniji, bit će interesanto vidjeti kako će se ponašati Republika Srbija. Ministar inostranih poslova Republike Srbije, Vuk Jeremić i predsjednik Boris Tadić u nekoliko navrata su skrenuli pozornost da će svaku konferenciju na kojoj učestvuje Kosovo kao neovisna država, Srbija ignorisati i u njoj neće učestvovati. Visoki zvaničnici Srbije koji su zahtjevali da Kosovo participira jedino kao delegacija UNMIK-Kosovo, osim što nisu prisustvovali na konferenciji u Sloveniji, smatrali su je neuspješnom, prije svega zbog nedolaska predsjednika Tadića. Nazvali su ovaj samit „diplomatskim fijaskom i debaklom prvog samita EU-Zapadni Balkan“.

Na drugoj strani zvanična Prishtina s pravom ne odustaje od predstavljanja Kosova kao smostalne države. Od 17 februara 2008. Republika Kosovo je neovisna i suverena zemlja, priznata od jedne trećine članica Ujedinjenih Naroda, punopravna je članica MMF-a i Svjetske Banke, kao i drugih organizacija. Bazirajući se na ovim činjenicama, evidentno je da će Republika Kosovo na svakoj međunarodnoj i regionalnoj konferenciji predstavljati jedino kao jednaka među jednakima. Visokim zvaničnicima Republike Srbije teško je akceptirati realnost na Balkanu, ali i to će se desiti.

Konferencija „EU - Zapadni Balkan“ sijaće pozitivno, posebno ako se organizator bude korektno odnosio prema učesnicima ove konferenciji, bez pokušaja da nađe kakav modus vivendi prisustva Republike Kosovo i Republike Srbije. Bosna i Hercegovina, iako još nije ozvaničila priznanje najmlađoj državi svijeta, Republici Kosovo, mora poštovati konsenzus između konstitutivnih naroda u vezi sa odlukom o priznavanju Kosova i izbjegavati ono što se desilo na konferenciji u Sloveniji, kada je predsjedavajući Vijeće ministara BiH, Nikola Špirić napustio salu dok je govorio premijer Kosova, Hashim Thaci.

Pitanje stabilnosti regiona na konferenciju koja će se održati u Sarajevu, a pod pokroviteljstvom ministra inostranih poslova Španjolske i predsjedavajućeg EU, Migela Anhela Moratinosa, bi će od centralne važnosti. Balkanski voz, iako s velikim poteškoćama, i uprkos razlikama koje postoje među zemljama Zapadnog Balkana, kretat će se prema EU, a vozit će brže kada se konkretno dokaže politička volja ovih zemalja i želja da vode i razvijaju kulturu dijaloga, te da otvorena bilateralna pitanja rješavaju u međusobnoj saradnji.

Autor texta je politički analitičar