Web magazin Bošnjaci.Net raspisuje Peti internacionalni natječaj za Književnu nagradu “Srebrenica”, na temu:
“SANDŽAK”
Autor: Bošnjaci.Net
Objavljeno: 09. May 2009. 11:05:44
Poštovani učesnici Petog internacionalnog natječaja na temu "Sandžak",

nakon produžetka natječaja došlo je do stanovitih problema sa serverom na kojem se nalazi stanica Bošnjaci.net koje je uzrokovalo dodatno odlaganje zaključenja natječaja, odnosno žiriranja vaših radova.
Problem je, nadamo se, otklonjen i rezultati književnog natjecaja će te znati u najskorijem roku.

Izvinjavamo se još jednom vama, članovima žirija i čitaocima zbog ove situacije i neželjenog prolongiranja.

Pored toga što ćemo objaviti informaciju, također ćemo pobjednike na natječaju kontaktirati na telefone koje su nam dostavili!

Hvala na razumjevanju!

U ime Redakcije Bošnjaci.Net
Afan Pašalić
webmaster



NATJEČAJ JE ZAKLJUČEN - za sve informacije obratite se na e-mail: [email protected]


Natječaj je otvoren do 01. oktobra 2009. godine.
Rezultati natječaja bit će objavljeni na web magazinu Bošnjaci.Net 11. oktobra 2009.


”…Otle jesu azgini junaci
šala nisu sandžački Bošnjaci…”












Opjevano je i ostalo zapisano u najdužem dunjalučkom epskom ostvarenju ”Ženidba Smailagić Mehe”. A kako bi danas Sandžak i Bošnjaci u njemu bili opjevani? Šta bi i kako bi današnji zapisivači utefterili na temu “Sandžaka” i tamošnjih Bošnjaka?
Sandžak je mali komad zemlje čestitih, ponosnih i hrabrih ljudi, bogate, historije i kulture; raskošnih prirodnih ljepota, gordih i visokih planina, bistrih vrela, brzih rijeka, mirnih jezera i opasnih vodopada… I opet historija se nigdje nije tako poigrala kao sa Sandžakom i Bošnjacima ove regije koja je stoljećima bila na udaru raznih balkanskih i evropskih previranja koji su ga raskomadali u potkusurivanju velikih sila od osmanskog pa do austrougarskog carstva kada je otrgnut od srca, te do jugo-komunističkih vladara koji su mu ukinuli autonomno uređenje, i danas kada su dvije nezavisne države, Srbija i Crna Gora, po sredini njega postavile granicu.

Naglašavamo da je do balkanskih ratova (1912-1913.), Sandžak činio jedinstvenu administrativnu cjelinu s upravom i kulturnim sjedištem u Novom Pazaru, dok danas prostor Sandžaka između sebe dijele četiri nezavisne države, i kojeg s pravom neko davno označi „porobljenom zemljom“.

Regija Sandžak na sjeverozapadu se graniči sa Srbijom i Bosnom i Hercegovinom, na jugozapadu sa Crnom Gorom, na jugu sa Albanijom i na jugoistoku sa Kosovom. Ujedno, to je prostor na kojem više od šest stotina godina postoji i opstaje naša uzvišena islamska duhovnost. A od tih šest vjekova insan bošnjački u Sandžaku više od tri vijeka se neprestano bori za opstanak i ostanak na svojem topraku. No, Allahovom odredbom i uz Njegovu pomoć, uspijeva u tome. Jes' da su iskušenja golema, nemjerljiva, jazijom, slovom i riječju teško objašnjiva, ali Bošnjak dura i ne da vatana svojega: Novog Pazara, Tutina, Sjenice, Prijepolja, Nove Varoši, Priboja Rožaja, Plava, Gusinja, Berana, Petnjice, Akova, Taslidže, pa do duboke i od puno ruku hladne, krvave i čemerne Drine, te Ćehotine, Lima, Ibra, Tare...

PROPOZICIJE NATJEČAJA
Svi koji žele sudjelovati na natječaju trebaju tačno upisati ime, prezime, adresu (telefon obavezan) i kraće biografske podatke.

Priča koju budete slali na natječaj ne smije biti objavljivana i publikovana. Web magazin BOŠNJACI.net zadržava pravo na objavljivanje i publiciranje svih pristiglih priča koje zadovolje kriterije žiriranja.
Na natječaju nemaju pravo sudjelovati članovi žirija, redakcije BOŠNJACI.net te članovi njihovih porodica.
Priče isključivo treba slati elektronski (unošenje priče u obrazac koji će narednih dana posebno biti naznačen u sklopu ovog natječaja), ako nekome to predstavlja problem – priču sa traženim podacima možete poslati na e-mail adrese: [email protected] ili [email protected]
Natječaj je otvoren do 01. oktobra 2009. godine.
Rezultati natječaja bit će objavljeni na web magazinu Bošnjaci.Net 11. oktobra 2009.

Priče ne mogu biti duže od pet kartica/stranica.


Kliknite OVDJE; ispunite formular i unesete priču


Prva priča bit će nagrađena plaketom Književna nagrada “Srebrenica”, druga i treća diplomama i novčano:

Prva nagrada – 1.000 KM,
Druga nagrada – 600 KM,
Treća nagrada – 400 KM.

Sastav žirija:
Safet Hadrović - Vrbički,
predsjednik žirija, pisac iz Rožaja. Autor je dvadesetak knjiga (eseja, poezije, peoma) te dobitnik više značajnih nagrada.
Anisa Trumić, dobitnica Književne nagrade “Srebrenica” na natječaju Bošnjakinja 2008. za priču Azemina.
Mirzet Ibrišimović, pisac – autor je više knjiga poezije i dobitnik više značajnih nagrada.
Bajro Perva, pisac i publicista, autor je pet knjiga, dvije su poetskog žanra.
Šemso Agović, prevodilac, publicista, autor jedne knjige i član kolegija Bošnjaci.Net

Za sva pitanja možete se obratite na e-mail adrese: [email protected] ili [email protected]


Poznata i renomirana visokoškolska ustanova Američki univerzitet u Bosni i Hercegovini je ovogodišnji sponzor nagrada. Riječ je o prvom univerzitetu usmjerenom izgradnji karijere u Bosni i Hercegovini i regiji, koji nudi usko specijalizovane studijske odsjeke, diplome i programe priznate u Sjedinjenim Američkim Državama, Evropskoj uniji, kao i Bosni i Hercegovini i koji je u cijelosti prilagođen pravilima i ciljevima Bolonjskog procesa.

Za više informacija posjetite web site Univerziteta:
AUBiH

Sponzorstvo

Svi koji bi htjeli biti sponzori projekata Bošnjaci.Net javite nam se na e-mail: [email protected]


Pitanja koja se najčešće postavljaju vezano za natječaj:


Moraju li priče biti isključivo vezane za temu?
Priče moraju biti isključivo na temu natječaja. Zadata tema ne ograničava vrijeme i mjesto događaja, ali treba biti povezana za događaje u Sandžaku i njegove ljude. Također, priče mogu biti o gradovima, poznatim i običnim ličnostima kroz vakat, gazijama...

Šta je kartica?
Kartica je jedna kucana stranica, a priče na natječaju trebaju biti duge do pet kucanih stranica.

Koja se veličina slova treba koristiti?
Standardna 12 veličina slova.

Ko sve može sudjelovati na natječaju?
Na natječaju mogu sudjelovati svi koji žele, neovisno na godine, spol, religiju i naciju.

Mogu li na natječaju sudjelovati profesionalni pisci?
Svakako da mogu, kako profesionalni pisci tako i oni koji se možda prvi put žele iskazati u formi pisane riječi.

Treba li priču potpisati punim imenom i prezimenom ili šifrom?
Priču treba potpisati punim imenom i prezimenom, ali ne ispod priče, nego u obrascu za slanje priče koji vam je dostupan. U svakom slučaju, prije nego što žiri počne ocjenjivati priče, administracija BOŠNJACI.net uklonit će ime, i nakon toga priča će biti proslijeđena članovima žirija bez potpisa.

Šta ako se neko od učesnika natječaja potpiše nepostojećim imenom i možda dobije jednu od nagrada?
Insistiramo da svi učesnici na natječaju upišu u formularu originalna imena i ostale podatke koji su navedeni. Ali ako se desi da neko upiše nepostojeće ime a dobije jednu od nagrada, u tom slučaju bit će diskvalificiran i nagrada će biti dodijeljena sljedećem učesniku natječaja po broju bodova.

Redakcija garantira da imena i prezimena učesnika natječaja neće biti dostupna članovima žirija. Također, naglašavamo da je glasanje žirija elektronsko i tajno, tj. da članovima žirija nije omugućeno vidjeti rezultate drugih iz žirija sve do proglašenja tri nagrađene priče, time i dobitnika nagrade.

Sretno!


Tim Bošnjaci.Net