Almina Agović |
Gospođice Almina, recite nam nešto o sebi.
Almina Agović: Rođena sam 15. jula 1984. godine, u selu Orahovo, u Sandžaku, gdje sam provela najranije djetinjstvo. Moji roditelji su 1988. godine u Kamniku obezbijedili egzistenciju svojoj familiji i od tada živimo tu: otac, majka, dva brata i ja. U Kamniku sam završila osnovnu školu i gimnaziju, zatim sam upisala Pravni fakultet u Ljubljani. Diplomirala sam oktobra 2008.
Čestitamo! To je veliki uspjeh. Da li ste primali kakve stipendije?
Almina Agović: Hvala. Nisam primala stipendiju. Studij su finansirali isključivo moji roditelji. Zahvaljujem im se za materijalnu i moralnu pomoć koju su mi pružali. Puno je lakše steći neki uspjeh kad imaš punu podršku najbližih, kao što je to bilo u mom slučaju.
„Sandžak“ mi puno znači
Kakvo značenje za vas ima K. D. "Sandžak"?
Almina Agović: Meni K. D. „Sandžak“ puno znači, jer je cilj društva prezentacija kulture, običaja, tradicije našeg Sandžaka. Iako skoro čitav svoj život živim u Sloveniji, ja sam veoma emotivno vezana za Sandžak. Mislim da je izuzetno važno da postoji u Sloveniji društvo koje organizira zabavne večeri s našim folklorom i kulturne večeri sa našim piscima, istoričarima i drugim uglednim ljudima iz našeg Sandžaka. Sve to mi se čini veoma važno i potrebno za sve naše Sandžaklije u Sloveniji, a prije svega za nas mlade, jer smo mi odrastali u drugačijoj okolini nego naši roditelji; školovali smo se u slovenačkim školama, u kojima nismo imali mogućnosti učiti maternji jezik i čitati djela naših pisaca, učiti našu istoriju, itd.,… zato je izuzetno važno da imamo društvo koje njeguje našu sandžačku kulturu i čuva je od zaborava.
Na koji način ste se do sada uključivali u rad K. D. "Sandžak"?
Almina Agović: Dva puta sam kao voditeljica učestvovala na književnim večerima u Cankarjevom domu.
Prošle godine sam vodila promociju knjiga „Zlati ščit“ i „Falco Peregrinus“, autora dr. Ferida Muhića. To je bilo jedno veoma lijepo iskustvo. Bila mi je velika čast i zadovoljstvo upoznati tog velikog pisca, filozofa i esejistu, čija djela sa zadovoljstvom čitam.
Slike iz Almininog foto albuma (pssst... nemojte joj govoriti)
Kliknite na sliku za uvećati
Almina
Almina u porodičnom okruženju
Almina vodi program
Almina u društvu sa dr. Feridom Muhićem i Šemsom Agovićem
Almina sa svojim omiljenim pjesnikom |
Zatim, 25. oktobra 2008. sam vodila promociju knjige „Moje druženje sa dr. Feridom Muhićem“ autora Šemsa Agovića. I ovo književno veče je prošlo u prijatnoj atmosferi. Žao mi je što prof. dr. Muhić nije dobio vizu i nije učestvovao na promociji knjige koja govori o njemu i njegovom djelu. Mislim da su književne večeri koje priređuje K. D. „Sandžak“ kulturni događaji visokog nivoa, što se vidi iz sastava posjetilaca – tu budu ljudi svih mogućih zvanja i profesija, kao i narodnosti. To je i logično, jer kultura nema ograda i granica. To je i prilika da se susretnemo u jednoj prijatnoj i opuštenoj atmosferi, za razliku recimo od sijela, kada dominira zabava. Naravno, nemam ništa protiv sijela – upravo obratno, ali hoću da kažem da je ovo ipak nešto drugo. Nadam se da ćemo u buduće masovnije posjećivati ove manifestacije, pa da budu naše književne večeri još bolje.
Uključiti u Udruženje što više mladih, kreativnih ljudi
Kakva je vaša vizija razvoja K. D. "Sandžak"?
Almina Agović: Ja mislim da je važno uključiti u Udruženje što više mladih, kreativnih ljudi, i pokušati izvesti kvalitetne projekte, kako bi naše društvo oživjelo i ponudilo našim Sandžaklijama, a i široj javnosti, što više sadržaja. Potrebno je uspostaviti stabilan sistem primanja informacija od Ministarstva za kulturu R. Slovenije (MzK RS) i EU na području rada sa društvima. U tom smislu nam se otvaraju zaista velike mogućnosti; imala sam priliku o tome se lično uvjeriti na MzK RS. Zakonski propisi su sada takvi da omogućavaju finansiranje pojedinih funkcija u Udruženju. Ove godine smo tu šansu propustili, ali se nadam da ćemo je od sada koristiti. Volonterizam nije baš neki garant razvoja, tako je to svuda.
Koji su vaši planovi na profesionalnom polju?
Almina Agović: Trenutno tražim posao. Želim, ako Bog da, položiti državni ispit (da bih mogla samostalno raditi, npr. kao odvjetnica); možda upišem i postdiplomski studij, ko zna.
Pišem knjigu na slovenačkom jeziku „Brak u islamu“
A na privatnom?
Almina Agović: Odlučila sam se aktivnije uključiti u projekte K. D. »Sandžak«. Trenutno počinjem sa pisanjem knjige na slovenačkom jeziku »Zakonska zveza v islamu« (Brak u islamu).
Šta nam možete reći o svojoj knjizi, koja je u nastajanju?
Almina Agović: Nakon gomile pročitanih knjiga o islamskom braku, koje sam koristila prilikom pisanja diplomskog rada, odlučila sam napisati jednu knjigu na tu temu.
Još dok sam birala temu za diplomski rad, željela sam pisati o nečemu što je vezano za islam i šerijatsko pravo. Odabrala sam islamsko bračno pravo, jer mi je bila ta tema vrlo interesantna, zato što se puno razlikuje od pravnog uređenja braka na Zapadu, odnosno u Sloveniji. U islamskom bračnom pravu se miješaju elementi vjere, prava, morala, istorije, itd., zato je taj sistem toliko interesantan i poseban.
Jedan od razloga, što sam odlučila napisatu tu knjigu je nepostojanje takve literature na slovenačkom jeziku, što je po mome mišljenju i jedan od glavnih uzroka za nepoznavanje i pogrešno razumijevanje islama i odnosa u islamskoj porodici. U slovenačkom društvu su poznati stereotipi o tome, kako je žena u islamu zapostavljena i nije ravnopravna sa muškarcem i slično.
Zbog svega toga mislim da je važno da, ako Bog da, napišem knjigu
»Zakonska zveza v islamu«, iz koje će, nadam se, tako naši Bošnjaci, kao i šira slovenačka javnost nešto novo naučiti.
Mladi malo sarađuju
Kakav je društveni život mladih u Kamniku?
Almina Agović: U Kamniku imamo nekoliko društava, koja organiziraju druženja za mlade (izlete, razne tečaje, koncerte i slično), ali nemamo nekog udruženja, koje bi okupljalo bošnjačku omaladinu. Nadam se da će se to u buduće promijeniti.
Druga generacija Bošnjaka iz Sandžaka, koji žive u Slovejniji je uspješna. Da li međusobno sarađujete?
Almina Agović: Na žalost, malo sarađujemo. Ja se nadam da ćemo to u budućnosti, ako Bog da, promijeniti. Trebalo bi da sarađujemo i da svi radimo na tome da bi bio položaj Bošnjaka u Sloveniji što bolji.
Volim čitati
Vaši omiljeni pisci, pjesnici?
Almina Agović: Nemam omiljenog pisca ili pjesnika. Volim čitati različite autore i različite žanrove. Zavisi od raspoloženja.
Od bošnjačkih pisaca bih izdvojila Ćamila Sijarića i Ferida Muhića, i Nurovića kao pjesnika; od slovenačkih Cankara i Bartola, od pjesnika Gregorčiča i Prešerna. Od stranih H. G. Konsalika, Khaleda Hosseinija, Johna Shorsa, Sidneya Sheldona, Marcela Prousta, F. M. Dostojevskog,….od filozofa Platona i Nietzschea...
Vaš muzički band, pjevač, pjevačica?
Almina Agović: Moji omiljeni pjevači su Dino Merlin i Sami Yusuf.
Nešto za kraj?
Almina Agović: Na kraju bih željela čestitati svim muslimanima: Bajram Mubarek!
(Razgovarao: Š. A.)
Interview će biti objavljen i u listu „Glas Sandžaka“ čiji je glavni i odgovorni urednik Šemso Agović, član kolegija Bošnjaci.Net, lektor i kolumnista.