U Švicarskoj građani porijeklom iz Bosne i Hercegovine, preživjele žrtve genocida zajedno s domicilnim Švicarcima, prijateljima Bosne, okupili 28. juna na Trgu UN-a u Ženevi da obilježe 30-godisnjicu genocida nad Bošnjacima Srebrenice. Iako je temperatura zraka ovog dana u Ženevi neodoljivo podsjećala na vreline samrtnog ljeta 11. jula `95 u Srebrenici, to nije spriječilo dolazak više stotina ljubitelja istine i pravde, preciznije oko 500, da prisustvuju manifestaciji i odaju rahmet i poštu nevinim žrtvama. Komemoraciji su prisustvovali i nosioci visokih javnih funkcija države Švicarske. Među njima gradonačelnik grada Ženeve Alfonso Lopez, predsjednik Parlamenta Švicarske Nicolas Walders, bivši sef ureda UNHCR za Balkan Walter A Fullemann.
 |
Svojim nadahnutim govorima su se skupu obratili: gradonačelnik Alfonso Lopez, predsjednik asocijacije Solidarite Bosnie Geneve Ivar Petterson, predstavik Ambasade BiH u Bernu Dženneta Halilović, arhitekt i karikaturist Šukrija Meholjić (prevodilac na francuski: Haris Prolić), predsjednik Udrženja Bošnjaka Ženeve Nedim Hurtić, predsjedik Udruženja Bošnjaka Lozane Miralem.
Hor džemata Nur iz Lozane je izveo nekoliko uspješnih numera ilahija i kasida.”
Poseban pečat ovom tužnom sjećanju na žrtve genocida u Srebrenici je dao preživjeli sin Srebrenice, Šukrija Meholjić, koji je retrospektivnom izložbom svojih 50 odabranih radova pobudio veliku pažnju prisutnih. Svojom autentičnom crnom crninom crne linije o crnom vremenu autor svjedoci, podsjeća i opominje na vrijeme kad je ubijan njegov narod, njegova domovina i njegova rodna Srebrenica. Izložba je trajala tri dana (28-30.juni) i bila je veoma, veoma korisna i dobro posjećena. Nije slučajno da je, ovaj u svijetu poznati srebrenički ilustrator/karikaturist, održao svoju 30-tu samostalnu izložbu upravo na 30-tu godišnjicu genocida u Srebrenici i to na ovom prestižnom mjestu gdje se demonstrira i protestvuje protiv neprimjenjivanja principa jednakosti i pravednosti za sve ljude na planeti.
Plakao je tog dana Trg UN-a u kontinuitetu sa svojih
11 (čitaj:
jedanaesti) vodenih mlaznica u nizu plasiranih u
7 (čitaj:
juli) redova, asocirajući na suze majki što u stravičnom genocidu u Srebrenici srpski zločinci pobiše im svoje nevine sinove, kćeri, muževe, braću, očeve, rodbinu i prijatelje.
Ispred spomenika «Kamen Spavac» na Trgu UN položeno je cvijeće.
U večernjim satima je u sali Carson u Međunarodnoj kući udruga prikazan potresni film “Abdullah” autora Abdurahmana Avdića.
Glavni organizator ove veoma uspješne komemoracije je bila asocijacija “Solidarite Bosnie” (Ivar Petterson i Šemsudin Salihović), a suorganizator je bilo Udruženje Bošnjaka Ženeve.

Gradonačelnik Ženeve Alfonso Lopez i savjetnica u Ambasadi BiH u Bernu Dženneta Halilović







 |