Muftija dr. Ćeman: Džamija je temelj identiteta, utočište duše, mjesto susreta, odgoja, učenja i ibadeta U New Yorku prikupljeno više od $430,000 za nadgradnju Bosanskog centra
Autor: Esad Krcić Objavljeno: 27. Apr 2025. 19:04:04
U subotu večer, 26. aprila, održana je svečana manifestacija i obilježen je veliki jubilej; 30 godina od osnivanja Bosansko-hercegovačkog islamskog centra u New Yorku (BHICNY). Osnivači i članovi ove zajednice mahom su Bošnjaci - preživjele žrtve genocida i prognanici koji su uzrokom udruženog zločinačkog poduhvata srpsko-crnogorske i hrvatske agresije na Bosnu i Hercegovinu našli utočište u svjetskoj metropoli New Yorku i drugim okolnim gradićima.
Tada od osnivanja, pa nekih 15-tak godina, zajednica je mijenjala nekoliko adresa, da bi 2011. godine kupili objekat, crkva Jehovinih svjedoka, koji su renovirali i adaptirali u mesdžid i centar svojih budućih okupljanja i svih bitnih porodičnih događaja, od šerijatskih vjenčanja, akika, svakodnevnih aktivnosti, namaza, mektebske nastave, Škole Kur'ana Časnog, Škola bosanskog jezika... pa do dženaza – posljednji ovodunjalučki ispraćaj naših rahmetlija. Ujedno, održavani su važni događaji za domovinu Bosnu i Hercegovinu, obilježavanje Dana genocida u Srebrenici i cijeloj Bosni, i svih bitnih datuma koji su vezani za državu Bosnu i Hercegovinu, promocije knjiga... Ovaj vakufski objekat je smješten na atraktivnoj lokaciji u Astoriji, blizu ulaza / izlaza Queensboro Bridge, mosta preko rijeke East River, tu je nekako nedaleko od zgrade Ujedinjenih nacija na Manhattanu u svjetskoj metropoli New Yorku, što mu daje dodatnu važnost.
Zakoračilo se u 15. godinu plodnog rada, zajednica je ojačala, brojčano se uvećava, tako da postoji potreba za nadgradnjom ovog vakufskog objekta. Projekat je urađen, dozvole su toku realizacije, i jedino se u njujorškoj komuni trebaju zasukati rukavi i krenuti u realizaciju. Uz povodu obilježavanja jubileja, organizirano je prekrasno vjersko i kulturno-umjetničko veče, sadržajno za sve generacije, od najmlađih do najstarijih. Posebno ističemo da je održano donatorsko veče, koji je bio izazov za vakife, da u ime Gospodara Svih Svjetova udijele od svog imetka za nadgradnju džamije – centra, vakufskog objekta. Mnogi su pokazali zrelost za važnost vakufa i da je njihovo samo ono što udijele. Uzvišeni Allah u Kur'anu kaže: "Šta god vi udijelite, On će to nadoknaditi." (Kur'an: Es-Sebe, 39.) U ime domaćina predsjednik Odbora BHICNY dr. Damir Huremović obratio se prisutnima zahvalio se na dolasku, čestitao jubilej ali i istakao potrebu i važnost građevinske nadgradnje i uvećanja kvadrature objekta BHICNY.
Planira se na trenutnom objektu nadgraditi dva ipol sprata, što bi zadovoljilo aktivnosti ove zajednice. - Odbor je potpisao ugovor sa inžinjerskom kućom koja trenutno vrši proračune nosivosti i vrsta upotrebnih materijala. Time će se približno znati konačni troškovi nadgradnje od dva i pol sprata na šta se odlučilo na skupštini – ovo je zbog toga da ne bi morali rušiti postojeći objekat. Znači, dva i po sprata je maksimum izgradnje na postojećim temeljima. Zavisno od gradskih vlasti i vremena potrebnog za dobijanje dozvola – mi planiramo otpočeti sa radovima, ako Bog da, ove godine, rekao je predsjednik dr. Huremović, upoznavajući prisutne o budućim tehničkim detaljima objekta. Također, Huremović je zamolio da zajednilki pogleda video obraćanje novog imama Emira ef. Dedića, koji sa svojom porodicom, suprugom hafizom Belmom i dvije male curice, Belkisom i Nahlom, dolazi sredinom maja. Muftija Islamske zajednice Bošnjaka Sjeverne Amerike (IZBSA) dr. Sabahudin-ef. Ćeman svojim dolaskom ali i u obraćanju je istakao da podržava projekat nadogradnje vakufskog objekta BHICNY. Muftija Ćeman u obraćanju pored ostalog je naglasio: - Trideset godina ovog džemata jeste prošlost na koju smo ponosni, ali i amanet koji nas obavezuje da nastavimo graditi, da ulažemo i ostavimo nešto još veće i ljepše generacijama koje dolaze i ovaj jubilej nije samo prilika za sjećanje, nego i za pogled unaprijed. Jer pred nama je novi cilj – dogradnja naše džamije. Potrebe džemata rastu, broj vjernika koji džamiju posjećuju je veći nego što sadašnja džamija može da ponudi, aktivnosti se šire – a to je sve znak života i bereketa.
Džamija nije samo zgrada. Džamija je temelj identiteta, utočište duše, mjesto susreta, odgoja, učenja i ibadeta. To je mjesto gdje naši najmlađi uče harfove, gdje naši mladi pronalaze smjernice, gdje naši stariji nalaze mir i gdje svi zajedno stajemo pred svog Gospodara. Zato večeras ne govorimo samo o dogradnji prostora, nego o izgradnji budućnosti, rekao je muftija dr. Ćeman. Ovaj džemat ne smije biti sam – mi smo svi jedna velika porodica, i kada jedan džemat gradi, kao porodica onda svi gradimo. Kada jedan napreduje, svi napredujemo. Zato pozivam sve prisutne, i sve džemate, da podrže ovaj projekat – moralno, duhovno, materijalno i onako kako to mogu i žele. Jer kako kaže naš Poslanik, "Allah pomaže Svome robu, sve dok on pomaže svome bratu", – naglasio je muftija dr. Ćeman. Direktor Gazi Husrev begove biblioteke u Sarajevu mr. Dženan-ef. Handžić govoreći o 488 godina trajanja Gazi Husrev begovog vakufa,važnosti vakufa i pojedinaca, te posebno ističući kako su uposlenici Gazi Husrev begove biblioteke u vremenu srpsko-crnogorske agresije 1992 - 95, u vaktu opsade Glavnog grada Sarajeva punih 1425 dana, rizikujući svoje živote, u kartonskim kutijama premještali važnu dokumentaciju i knjige, vodili računa da ih sačuvaju od uništavanja, granatiranja i požara. Najzad, javnosti je poznato kako su srpski zločinci sa okolnih sarajevskih brda granatirirali Vijećnicu i zapalili preko dva miliona knjiga i dokumenata.
Mr. Handžić je također podsjetio na džamiju u Sloveniji u Logu pod Mangartom koju su 1916. godine sagradili Bošnjaci. To je ujedno prva džamija koja je izgrađena na prostoru Slovenije. Prema podacima koje su i Bošnjaci.net objavili, o čemu su pisali književnik rah. Isnam Taljić, dr. Ahmed Pašić, i institucionalne aktivnosti muftije dr. Nedžada Grabusa koji se posebno posvetio rasvjetljavanju istine o džamiji i Bošnjacima koji s poginuli u tome vremenu. Pretpostavka je da su džamiju srušili Italijani, radi osvete Bošnjacima zbog vojnog poraza koji su im nanijeli na tom ratištu. U blizini ove džamije nalazi se mezarje gdje su ukopana 102 Bošnjaka. Prema informacijama uz uzglavlje na mezarima bili su nišani, ali su zamijenjeni križevima, ali angažmanom muftije Grabusa koji je bio na čelu IZ u Sloveniji križevi su uklonjeni i postavljeni novi nišani.
S obzirom da je mr. Handžić radno bio angažiran u medresi “Osman-ef. Redžović” u Visokom, jedno vrijeme je bio i zamjenik direktora, te je ovom prilikom predsjedniku Odbora BHICNY dr. Huremoviću uručio je monografiju kao i par biltena u izdavaštvu Gazi Husrev begove biblioteke. Gl. imam Medžlisa 3 Muris-ef. Neimarlija vodio je dio donatorske veče podstičući i inspirišući vakife na hajr djela. I tako, redale su se uplate, više od $27,000 Senad Ahmetović sa porodicom, zatim po 20 hiljada dollara Eldin Elezović, Adi Čolak, dr. Damir Huremović, Sanel Hot, Eset Hamza, te 15,000 porodica Kadribegić, zatim po $10,000 Brother & Sister vl. Aziz i Vedad Šahović, h.Vahid Durmić, Adi Ždralović, te niz donatora po $5000 i tako redom, dok se stiglo do cifre od više od $430,000 (iznos nije ukupan jer se očekuje izvještaj iz banke i blagajnika).
Prisutne je oduševio naš poznati izvođač ilahija, kasida i karija Mustafa Isaković koji je specijalno doputovao za ovu priliku ali i kratku promociju novog albuma. Naše djevojke iz hora „Bosanska ruža“ iz nastupa u nastup su sve bolje i bolje. Milina ih je slušati.
Naravno tu su bili dvije folklorne grupe „Alaturka“ koji predvodi koreograf Samir Handanović. Naša djeca različitih uzrasta, ljepota ih je gledati u bošnjačkim nošnjama, kako su salu ispunili ljepotom, okom i skokom.
Pred kraj večeri izvučeno je više nagrada, posebno ističemo emotivan momenat kada je pročitano ime Nedžada Koljenovića da je dobitnik nagrade za odlazak na umru, na šta mu je čestitao glavni sponzor imam Zemir Sattaur, vlasnik Sara International. Imam Zemir je donirao još jednu umru u visini $3500, koja je stavljena na aukciju, a cijela dobit će biti usmjerena za nadgradnju Bosanskog centra. Lijepo je bilo vidjeti kako se braća i sestre natječu u dobru. Cifra je dostigla $6000, a taj iznost će uplatiti Admir Ždralović, koji će također otputovati na umru. Dobitnicima želimo da umra bude mebrur, a Allah da nagradi sponzora. Moderatorica programa je bila Lejla Huremović.
Da posdjetimo još, predsjednik dr. Huremović u ime odbora BHICNY zahvalio sponzorima: Sara Intl Travel i vlasniku imamu Zemiru, koji je omogućio glavnu nagradu, izvlačenje ulaznice sa brojem, i dobitniku putovanje na Ummru. Zatim Azizu i Vedadu Šahoviću vlasnici iz kompanije Brother and Sister, koji su uvijek uz zajednicu i pomažu mnogima kojima je pomoć i podrška potrebna. Zatim, medijskim sponzorima - BATV, Adnanu Rudanoviću, kanalu Televizija 5 iz Sarajeva, Esadu Krciću i Bošnjaci.net.
Foto - tekst: Esad Krcić, Bosnjaci.Net Preporučujemo da pogledate video sa cjelim programom koji je uživo emitiran: |