DODIK AKTIVNO RADI NA RASPADU BIH (2)
Autor: Akademik prof. dr. Adamir Jerković
Objavljeno: 07. Apr 2025. 16:04:37
LICE I NALIČJE BOSANSKE DRAME
THE OBVERSE AND REVERSE OF THE BOSNIAN DRAMA

U naredna tri nastavka napisao sam duži tekst za portal Bošnjaci 2021. a nešto kasnije i za još neka sredstva informiranja o izdaji Bosne i Hercegovine. Naravno, o BiH pisao sam i prije i kasnije, sve do naših dana. Ovaj tekst sam kasnije objavio u mojoj knjizi „Magle nad Bosnom“ (Almada, 2022, str. 145) gdje sam tačno najavljivao poteze srpske vlasti koji su se i događali. Malo ko je od zvaničnika Bosne i Hercegovine mario ili ako je i gledao moje najave zanemarivao ih je, jer je bio zabavljen ovozemnim stvarima, borbom za vlast, sticanjem bogatstva i vlastitim promidžbom. Rezultat takve politike danas je ovakva Bosna i Hercegovina koju kilavo posmatra a zapravo ništa ne čini Evropska unija i zemlje koje su bile garant Dejtonskog ugovora. Uz sve ovo HDZ pokušava da stvori 3. entitet, a to je u krajnjoj liniji predtekst za raspad BiH. Vrlo vjerovatno od upotrebe EUFOR-a nema ništa. Da li se sprema Kiparski scenario o kojem sam pisao još prije nekoliko godina? Raspada li se pred našim očima jedna država koja u svom godu ima više od 1000 burnih ljeta? Možda se raspada jedan takav koncept ali ne i Bosna i Hercegovina jer ima nas dosta koji smo spremni da je branimo do posljednje kapi krvi.


DODIK AKTIVNO RADI NA RASPADU BIH (2)

Ali, tu je i Rusija koja se zbog svojih geopolitičkih razloga vrlo aktivno (čak i bezobrazno) miješa u unutrašnje odnose Bosne i Hercegovine. Ipak, pogrešno misli Dodik da bi se osim ohrabrivanja Moskva mogla tenkovima uplesti u bh. galimatijas. Naravno, Rusi bi voljeli da zadrže ovu malu i značajnu kotu na Balkanu (Srbiju, Crnu Goru i Rs), ali ipak neće rizikovati da ratuje sa Zapadom zbog „Ronhila iz Laktaša“. Njegovu pozicija „srbende“, kako ovu vlast opisuje poslanik u skupštini Rs Nebojša Vukanović, možda bi srpski korpus nekako mogao progutati, a on računa upravo na izbore koji ga čekaju u oktobru. Ipak, uloga ruskog služinčeta koji će biti odbačen u datom trenutku, jer Rs je mala moneta namijenjena za potkusurivanje, za normalnog čovjeka je odvratna. Ali, ne treba zaboraviti da su tu i Milini privatni interesi koje je zakumuflirao državnim. Na ovim prostorima stanuje još i Evropa, uz aktivnu savezničku podršku SAD. Ona čeka dalji rasplet, a cijela ova situacija je povezana sa događajima oko Ukrajine. Zapad upozorava Moskvu da se ne igra vatrom (Ukrajinom), pa je upravo i zbog nje zbog nje Bosna i Hercegovina trenutno postrani njihovog interesa. Za Zapad je Ukrajina trenutno najvažniji problem. Ali, pitanje Bosne i Hercegovine nije odbačeno iako nije naglašeno u evropskim prijestolnicama. Ono tek treba da dođe na dnevni red i to bez obzira što Evropsku uniju vode, reklo bi se, politički neizrasli birokrati, jer tu nema nekh zvučnih imena. No, ne treba zaboraviti vidljivu ulogu Velike Britanije (UK), koja se ozbiljno pozabavila Bosnom i Hercegovinom u svom parlamentu i ekspresno poslala u Sarajevo svog specijalnog izaslanika Stuarta Peacha bivšeg visokog oficira te zemlje i NATO-a. On se odmah susreo sa članovima Predsjedništva BiH, među kojima je nevoljno bio i Milorad Dodik. Kamere su zabilježile Dodikov pozdrav sa gostom dok nehajno drži lijevu ruku u džepu, kao da se nalazi pod šatorom a ne pred dramatičnim razgovorom o Bosni i Hercegovini, koju istina, kako kaže, ne voli, ali to ipak zahijeva nekakav bonton. Dodik je očigledno još bio opsjenjen ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, koji mu je, ipak, u nedavnom razgovoru rekao da se mora kretati unutar dejtonske Bosne i Hercegovine. Ohrabruje zaključak Vijeća ministara vanjskih poslova Evropske unije. Ono je u utorak donijelo zaključak o pozivanju na ustavnu i izbornu reformu u Bosni i Hercegovini, uz odbijaje zahtjeva Republike Hrvatske da se spomene konstitutivnost i legitimno predstavljanje.
Zašto Evropa ne smije da rizikuje sa Bosnom i Hercegovinom? Zato, što bi raspad Bosne i Hercegovine doveo ne samo do rata u regionu nego bi potaknuo krize u evropskim zemljama, npr. Kataloniji, Baskiji, Škotskoj, ali i u našem susjedstvu, u Mađarskoj i Rumuniji. Španija vjerovatno nikada ne bi priznala secesiju, jer je alergična iz svog vlastitog iskustva na pokušaje odvajanja od matice. Poznato je da su katalonski lider Karlos Pudđemon i vinovnici posljednje secesije morali bježati iz Španije u kojoj je odmah reagiralo državno tužilaštvo za razliku od Bosne i Hercegovine u kojoj su prve radnje državnog tužilaštva obznanjenje tek jučer. Evropa je uložila ogroman novac u projekat spasavanja Bosne i Hercegovine kroz oblikovanje njenog dejtonskog šnita da bi se tek tako saglasila sa njenim urušavanjem. Niti je ovo 1993. godina da Bosna i Hercegovina „šaptom padne“, kako je to predviđao Tuđman, a niti Bosna i Hercegovina ima pravo zaboraviti da je kroz historiju predstavljala poseban entitet, čak i onda kada je imala kolonijalni status u Otomanskom carstvu ili Austro-Ugarskoj monarhije. Dodik glumi junaka i tu rolu on će igrati sve dotle dok bude mogao. On trenutno pokušava blefirati međunarodnu zajednicu, a njegovo samopouzdanje raste sve dok nema kontraakcije druge strane. Ne povlači se nego ide dalje, nošen njenom „zbunjenošću“. Sve podsjeća na cirkusku predstavu u kojoj su se zaigrali separatisti i naravno on sam. Ali, to i jeste zamka za takve likove. Ne videći dokle mogu ići, gdje su im granice, oni često ohrabreni i zaneseni, kao sada Milorad Dodik, nastavljaju srljati u duboki ambis. Njega u ovu samoubilačku igru guraju i korupcionaške afera kojima je preplavljena Rs i on zna da nema drugog puta. Dodik prijeti Evropi da će joj uvesti kontramjere ako pokuša sankcionirati Republiku srpsku, pri čemu zanemaruje Evropsku uniju kao najznačajnije tržište Rs-a. Uvođenje sankcija od strane Njemačke, Italije i Hrvatske mogle bi biti pogubne za njega.
(Tekst je objavljen 2021. kao integralna kolumna na Bošnjacima net i u knjizi autora „Magle nad Bosnom“)
U sljedećem nastavku: Izdaja Bosne i Hercegovine .