RUSIJA TRAŽI VANREDNU SJEDNICU VIJEĆA SIGURNOSTI UN-A O SITUACIJI U BIH
Autor: NAP
Objavljeno: 04. Mar 2025. 17:03:58
(Patria) - Rusija je zatražila vanredno zasjedanje Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija zbog situacije u BiH, javlja reporter Al Jazeere iz Washingtona Ivica Puljić.

- Ovo je vrlo važan potez ruske misije pri UN-u - rekao je Puljić, dodajući da je riječ o zatvorenoj sjednici.

Kriza u BiH pogoršana je nakon nepravosnažne osuđujuće presude predsjedniku Rs Miloradu Dodiku prošle sedmice.

Dodik je zbog neprovođenja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta prvostepeno osuđen na godinu zatvora i šest godina suspenzije s političke funkcije.

To je izazvalo burne reakcije u Rs, čija je Narodna skupština nakon toga usvojila niz zakona kojima se zabranjuje državnim sigurnosnim i pravosudnim institucijama djelovanje na području tog entiteta, uključujući Sud BiH, Tužilaštvo BiH, Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA) i Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) BiH.

Ti su zakoni, za koje opozicija kaže da bi Rs mogli gurnuti dublje u krizu, sada na odlučivanju u Vijeću naroda Rs.

Kao odgovor na presudu, Dodik najavljuje i izmjenu Ustava Rs.

Mogućnost da Vijeće sigurnosti UN-a raspravlja o stanju u BiH prvi je spomenuo predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je posjetio Dodika u Banjoj Luci istog dana kada mu je izrečena presuda prošle srijede.