Dok je napolju temperatura konstantno ispod nule, u jeku predizborne kampanje polako počinje ključat politički lonac. Kod većinske zajednice žustrije jer se otimaju za veći dio kolača unutar četiri hefte predizborne kampanje, a kod manjinskih dosta blaže jer ko hoće da vodi kampanju ima dovoljno vremena da to odradi u sredinama sa svojim sunarodnicima. Da, ustav Republike Kosova predviđa da bošnjačka zajednica bira među svojim pripadnicima svoje kandidate za političke zastupnike. Na Kosovu činimo skoro 1,7% populacije, a od 120 mjesta u parlamentu Kosova imamo zagarantovana 3 mjesta, ovu afirmativnu proporciju nazivamo “pozitivna diskriminacija”.
Za one koji ne poznaju našu zbilju, evo jedna mala ali važna digresija zarad stvaranja jasnije slike. Na popisu stanovništva na Kosovu 2011-te godine je zabilježeno da tu živi 27.533 iliti 1.58% pripadnika bošnjačke zajednice, a trinaest godina kasnije, na lanjskom popisu, upisano je 26.841 tj 1.69% pripadnika istih, ali je 28.536 odnosno 1.8% onih koji su se izjasnili da im je bosanski jezik maternji. Na popisu 2011-te (bez sjevera Kosova gdje žive Srbi) bilo je 1.739. 825 stanovnika, dok je 2024. osjetan demografski pad na 1. 586. 659 stanovnika, a općina Peć ima 82.745 žitelja, od toga su 2.974 Bošnjaci, a skoro toliko ima bošnjačkih pripadnika i u Dragašu (Gori), a kao i uvijek, dominira Prizren sa 18.379 Bošnjaka. U općini Istok je izjašnjeno 996 pripadnika Bošnjačke zajednice, u Prištini 356, u Gnjilane 66 pripadnika, i tako redom u padajućem nizu…
|
Na Kosovu su raspisani parlamentarni izbori koji će se održati 9. februara ove 2025. godine. Predizborna kampanja je krenula 11-tog januara, a od bošnjačkih subjekata utrkuju se njih četiri, a to su poznate tri - koje su i parlamentarne: Koalicija “Vakat”, Nova demokratska stranka (NDS) i Socijaldemokratska unija (SDU), te četvrti - novi subjekat “Naša koalicija” koji je malo složenije strukture a čine ga tri faktora i to: Bošnjačka stranka koja djeluje u općini Peć i ima po jednog odbornika u skupštini općina Peći, te GI “Gibi” iz Istoka i također ima svog odbornika u Istoku, te njihov partner “Naša inicijativa” koja djeluje diljem Kosova ali glavnina glasačke baze joj je u prizrenskoj regiji i trenutačno nema svojih odbornika ni u jednoj općinskoj skupštini ali kao izborni čimbenik pojedinačno treba donijeti najviši broj glasova ovom subjektu. Obzirom da ovaj novi politički subjekat, za ove parlamentarne izbore, ne koristi svoje najjače adute, jasno je da na ove centralne izbore izlazi samo kako bi ti lokalni subjekti sačuvali svoje već stečeno glasačko tijelo, jer u suprotnom kasnije bi bilo teško povratiti u svoj tabor sve “svoje” glasače ako ih već jednom puste da na ove izbore biraju među drugim političkim opcijama. Dakako, taj potez im je veoma mudar iako nemaju neke valjane šanse da nadmaše SDU koja je treća po snazi i ima nešto od 500 do 1000 glasova više od njih. Dakako, samo sudjelovanje u izbornoj utrci koristi im da još jednom izmjere svoju glasačku težinu “u višoj kategoriji” tj. na razini Kosova, steknu još jedno političko iskustvo ali i ovo im posluži kao priprema za sljedeće općinske izbore koji tek predstoje koncem ove godine.
|
Nova demokratska stranka na svojoj izbornoj listi osim liderke Emilije Redžepi, aktualne Zamjenice Premijera Kosova, je inkorporirala tri bivša parlamentarca i to: a) Numan Balić, lider bivše SDA, b) Hamza Balje, lider nekoliko ranijih stranaka, i c) Hilmo Kandić, lider bivše BSDAK, a tu je i neumorni aktivista Abaz Ademi, te dva poznata bošnjačka biznismena i to Selman Sijarić iz Istoka i Ahmed Zećirović iz Prizrena, a svakako i dokazano uspješna okosnica NDS-a, kao što su Melisa Azizović, Almir Saiti, Emina Coković, Zikreta Aliti, Vasvija Huremović, Arif Alija, Rejhan Abdi, Fikret Rama i drugi, a Izborni štab čine i bivši aktivisti stranke te nosioci važnijih funkcija na lokalnoj i centralnoj razini vlasti.
|
Koalicija VAKAT je ovaj put jako slabo pokrila bošnjačke lokalitete na Kosovu, za razliku od subjekta NAŠA inicijativa, a kod SDU-a osim liderke nema zvučnih političkih imena, u NDS-u rivalstvo između Numana Balića i Avdulaha Ɖeševića se vodi unutar glasača NDS-a umjesto na pridobijanju novih i neopredijeljenih glasača, i sve ove “slabosti” će se negativno odrazit na mobiliziranje svoje ali i nove, i šire “glasačke mašinerije”, a izbori su za tek nešto više od dvije hefte. Pametnom i išaret je dosta!