ULOGA I ZNAČAJ TURSKE U OBNOVI SIRIJE…
Autor: Mehmet Koçak
Objavljeno: 25. Dec 2024. 20:12:19
Prema različitim think tankovima, međunarodnoj zajednici i medijima, kao i političkim lobijima u svjetskim prijestolnicama, politikolozima i stratezima, Iran i Rusija bili su prisiljeni napustiti Siriju jer su bili gubitnici poput Assada jer nisu bili dovoljno jaki da zaštite Assada.

Zanimljivi su komentari da je Turska "najvažniji akter" u Siriji nakon svrgavanja diktatora iz Damaska Bashara al-Assada i da će Turska biti "pobjednik" u pitanjima poput povratka izbjeglica i restrukturiranja regiona u budućnosti.

Zapravo, posjete Siriji na najvišem nivou dolaze iz Turske, izjave predsjednika Erdogana o prihvatanju Sirije i lidera nove administracije u Siriji, Ahmeda al-Share, koji je rekao: „Turska je uvijek stajala uz Siriju. Njihove izjave poput "Ovo nećemo zaboraviti" potvrđuju stavove i komentare da je "Turska najefikasniji i najmoćniji akter kako u Siriji tako i u regionu".

Činjenica da je ministar vanjskih poslova Hakan Fidan napravio prvu posjetu novoj administraciji Sirije na nivou vlade nakon predsjednika MİT-a İbrahima Kalına pokazuje bliskost između Turske i "Nove Sirije".

Nije iznenađujuće da su mase ljudi na proslavama revolucije mahale turskim zastavama uz zastave 'Nove Sirije', organizirale demonstracije sa fotografijama predsjednika Erdoğana i skandirale parole koje izražavaju bratstvo turskog i sirijskog naroda.

Jer nakon 1516. godine Sirija je pripala Osmanskom carstvu i ostala pod turskom vlašću do 1918. godine, pa su Turci i Sirijci živjeli zajedno u miru i spokoju 402 godine bez prekida. Kao rezultat ovog historijskog jedinstva, oni su dva naroda vezana vjerom, kulturom i historijom, kao i krvnim i rodbinskim vezama zbog mješovitih brakova.

Ahmed al-Shara, koji je vođa nove administracije u Damasku, svojim je vozilom dovezao predsjednika MİT-a İbrahima Kalına u džamiju Omayyad i poveo ministra vanjskih poslova Hakana Fidana ulicama Damaska, popio čaj na planini Kasyun i proveo neko vrijeme diveći se noćnom pogledu na Damask. Njihov razgovor bio je izraz bliskosti koju pružaju veze vjere i zajedničke kulture koje dolaze iz dubine historije.

Türkiye je uvijek stajala uz Siriju i Sirijce u skladu sa svojom historijskom misijom i vizijom koja predstavlja njenu viziju budućnosti.

Podržavajući opravdane zahtjeve sirijskog naroda i ugošćujući više od 4 miliona Sirijaca tokom 13 godina u sirijskom građanskom ratu koji je trajao više od 13 godina između marta 2011. i 26. novembra 2024., insistirala je na teritorijalnom integritetu Sirije uprkos imperijalističkom sile koje pokušavaju podijeliti Siriju je najočitiji primjer da Turska zauzima svoje mjesto na strani Sirijaca i Sirije.

Turska, koja je bila u bliskom kontaktu sa SAD, kao i sa svojim partnerima u procesu iz Astane, Rusijom i Iranom, tokom svrgavanja Asada, fokusirala se na sprječavanje da se proces na terenu pretvori u veću eskalaciju i na korake ka s druge strane moguća promjena režima.

Turska je uspjela ispravno upravljati procesom održavajući intenzivan diplomatski promet koji uključuje i Hayat Tahrir al-Sham (HTS) i druge opozicione grupe, kao i globalne i regionalne aktere, i ulažući koncentrisane napore da osigura da se promjena dogodi u na najbeskrvniji i najbezbolniji način.

…A sada:
U novoj eri koja je započela u Siriji, djelujući sa sviješću o odgovornosti zajedničkog života, u ime socijalnog mira, u skladu s uputama predsjednika Erdoğana, u cilju izgradnje zajedničke budućnosti u miru i sigurnosti, Turska će podržati novu administraciju Sirije sa svim svojim iskustvom, iskustvom i znanjem. Jasno se vidi da je davala i da će nastaviti davati.

Uz podršku Turske, nadamo se da će svi strahovi i zabrinutosti biti prevaziđeni i da će se ostvariti demokratska Sirija, u kojoj se svako može izraziti, a ljudska prava i slobode su osigurane...