Društvo za ugrožene narode – Njemačka vezano za Samit Zapadnog Balkana i Evropske unije (18. decembar)
EU NE SMIJE PREGOVARATI SA SRPSKIM AUTOKRATOM VUČIĆEM
Autor: Bošnjaci.Net
Objavljeno: 18. Dec 2024. 15:12:16
Društvo za ugrožene narode poziva saveznog kancelara Olafa Šolca (Scholz), predsjednike i premijere država i vlada Evropske unije (EU) da se na samitu EU-Zapadni Balkan 18. decembra u Briselu izjasne izričito protiv pregovora sa srpskim autokratom Aleksandrom Vučićem.

„Srbija se ne izjašnjava za vrijednosti poput poštovanja vladavine prava, slobode izjašnjavanja, slobode medija, ljudskih prava i zaštite manjina. Vučić koristi taktike zastrašivanja kako bi ušutkao novinare, branitelje ljudskih prava i prosvjednike. Negira genocid u Srebrenici i sprječava suočavanje s prošlošću“, kaže Jasna Čaušević, savjetnica za prevenciju genocida i odgovornost za zaštitu u Društvu za ugrožene narode.

„Olaf Šolc (Scholz) čini kardinalnu pogrešku kada se na evropskoj sceni dodvorava anti-Evropljaninu Vučiću i pasivno promatra kako kontrolira građanska i ljudska prava i provocira nove ratove. Vučić ne smije u Evropi predstavljati Srbiju koja je potonula u korupciju i nepotizam“, kritizira Čaušević.

„Pozitivan je znak što u utorak nije bilo političkog konsenzusa zemalja članica EU o napretku u pristupnim pregovorima sa Srbijom. Mineralne sirovine i prirodni resursi Srbije ne smiju biti razlog za zatvaranje očiju pred korumpiranim i brutalnim metodama srpske vlade. EU se mora zalagati za jačanje demokratskih struktura na Zapadnom Balkanu. U protivnom, postoji opasnost od eskalacije sukoba i izazivanja novih ratova u tom regionu“, upozorava Čaušević.

„U tom smislu izuzetno je važno da EU podrži civilno društvo u Srbiji. Nezavisni novinari koji izvještavaju o polarizirajućoj i nacionalističkoj politici u Srbiji suočavaju se s prijetnjama i progonima. EU se mora zalagati da srpske vlasti odmah poduzmu sve potrebne mjere kako bi zaštitile novinare i branitelje ljudskih prava i omogućile im rad bez straha, pritiska ili ometanja“, upozorava Društvo za ugrožene narode sudionike samita o Zapadnom Balkanu.

„U trenutku kada su svi državni univerziteti blokirani, u trenutku kada čak i srednjoškolci organizuju blokade i kada građani širom Srbije zahtijevaju da se nepobitno utvrdi odgovornost za tragediju u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 15 ljudi, i počinitelji dovedu pred lice pravde, nemoguće je govoriti o bilo kakvom napretku Srbije na putu prema Europskoj uniji. Sloboda izražavanja se u Srbiji svakodnevno grubo krši a oni koji imaju smjelosti kritizirati režim bivaju hapšeni i proganjani: studenti, aktivisti, novinari, predstavnici civilnog društva, opozicioni političari“, izjavio je srpski novinar Dinko Gruhonjić za Društvo za ugrožene narode. „Građani Srbije zaslužuju podršku visokih predstavnika europskih zemalja i EU kao i građani razvijenih demokratskih država, a ne podršku visokih zvaničnika evropskih zemalja i same EU autokratskom i represivnom režimu Aleksandra Vučića, koji je ujedno i glavni faktor nestabilnosti ruskog uticaja na Zapadnom Balkanu“, kaže Gruhonjić, koji je početkom decembra primio Nagradu za ljudska prava grada Weimara za 2024. godinu.

Ne samo Vijeće Evrope, nego i Europska komisija izražavaju zabrinutosti u svojim izvješćima o „ograničenim napretcima“ u poboljšanju općeg okruženja za slobodu govora i neovisnost medija. Već je 1998. godine Aleksandar Vučić, tada ministar informacija pod Slobodanom Miloševićem, provodio zakone koji su zabranjivali slobodu govora i kritiku zbog brutalne represije nad nesrpskom većinom na Kosovu. „Vučićevo antidemokratsko i nacionalističko djelovanje oduzima mladoj generaciji svaku šansu za bolji život i mirnu budućnost“, kaže Čaušević.