„IZBJEGLIČKA KRIZA“ EU I TEST ZAŠTITE LJUDSKOG DOSTOJANSTVA
Autor: Mehmet Koçak
Objavljeno: 19. Sep 2024. 19:09:00
Činjenica je da je broj izbjeglica u svijetu dostigao najviši nivo od Drugog svjetskog rata kao rezultat ratova na Bliskom istoku, Balkanu i Kavkazu, Arapskog proljeća u Sjevernoj Africi i vojnih udara i građanski ratovi koji su se pojavili na afričkom kontinentu.

Naročito zbog rata između Rusije i Ukrajine i sirijskog građanskog rata, velikog razaranja u Gazi od strane Izraela koje podržavaju SAD i EU, te ljudske tragedije doživljene masovnim ubistvima koja su predstavljala genocid, milioni izbjeglica su bili smješteni u susjednim zemljama kao što su Turska, Poljska, Jordan i Liban, Evropa se dugo nije suočavala sa ovim problemom. Kretanjem izbjeglica prema Evropi od početka 2015. godine, pitanje izbjeglica je postalo problem Evropske unije (EU) općenito, a posebno njene vodeće sile, Njemačke.

Druga činjenica je da je u ovom trenutku EU suočena s najvećom izbjegličkom krizom u svojoj historiji.

*
Nakon što je članica EU Nizozemska nedavno zatražila od ukrajinskih izbjeglica da nađu drugu državu s obrazloženjem da u centrima za prihvat izbjeglica nije ostalo mjesta, sada je odlučila da donese deklaraciju o 'vanrednom stanju', koja dozvoljava vladi da izdaje propise bez konsultacije sa Parlamentom u slučajevima rata, katastrofe i pandemije, u cilju suzbijanja problema imigracije Činjenica da se priprema za povlačenje iz propisa Evropske unije (EU) nije samo čin suprotan zajedničkoj izbjegličkoj politici koju ima EU. implementiran unutar Unije od 90-ih godina, ali i kršenje zaštite prava izbjeglica izraženih u Ženevskim konvencijama.

Isto tako, Njemačka, koja se smatra ekonomskom lokomotivom EU, najavila je da će poduzeti nove mjere na kopnenim granicama, koje stupaju na snagu od 16. septembra, navodeći uzastopne napade nožem od strane izbjeglica i porast ksenofobičnog - desna stranka, koja je izazvala reakcije unutar EU.

S jedne strane, četverostranačka koaliciona Vlada u Holandiji najavila je da namjerava što prije napustiti zakone Evropske unije o imigraciji i azilu kako bi spriječila neregularne migracije, a s druge strane Njemačka će izvršiti dodatne provjere. na granicama njemačkih snaga za provođenje zakona u okviru novih mjera „Da li EU suspenduje svoj osnivački duh i principe?“ Podsjetilo je to pitanje.

*
EU, koja godinama žestoko kritizira Tursku po pitanju ljudskih prava i sloboda, sada je u središtu kritika zbog njenih nezakonitih intervencija u oblastima ljudskih prava i sloboda.

Evropska unija (EU) dugo je štitila i branila ove norme na institucionalnom nivou i među svojim državama članicama. Međutim, posebno u procesu kroz koji prolazimo od 2000. godine i koji je svijet restrukturiran, on se iz dana u dan sve više udaljava od vlastitih vrijednosti i normi.

Od 9. maja 1950. godine, kada je napravljen prvi konkretan korak ideje "Ujedinjene Evrope", do tačke do koje smo danas došli, Evropske unije; Svjedoci smo da se počinju ozbiljno zanemarivati vrijednosti poput poštovanja ljudskog dostojanstva, slobode, demokratije, jednakosti, vladavine prava i zaštite prava pripadnika manjina.

Najočitiji primjer za to nije samo 'izbjeglička kriza'.

Neosporna je činjenica da islam, koji je najveća religija u Evropi nakon kršćanstva, još uvijek nije priznat kao zvanična religija i muslimanima nisu data svoja prava, a muslimani se vide kao potencijalni kriminalci. Neosporna je činjenica da je EU zanemaruje čak i vlastite vrijednosti i principe kada su u pitanju islam i muslimani.

Nezaustavljivi uspon rasističkih političkih stranaka i organizacija usmjerenih na strance, posebno Turke i muslimane različitih nacionalnosti, pokazuje da se vrijednosti EU pogoršavaju.

Kada se ovi negativni razvoji procijene zajedno, oni pokazuju da EU ne uspijeva zaštititi ljudsko dostojanstvo.

Ako se neophodne mjere ne mogu poduzeti, EU će biti samo organizacija koja negira vlastite vrijednosti.