U VOGOŠĆI ODRŽAN OKRUGLI STO: NA PUTU DO ISTINE I PRAVDE
Autor: Eset Muračević
Objavljeno: 05. Sep 2024. 18:09:03
-Pozivamo sve nadležne državne institucije da se agilnije uključe u odvijanje procesa traženja lica nestalih tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992-1995.godina, odnosno da poduzmu sve mjere vezane za otkrivanje informacija koje mogu dovesti do pronalaska nestalih, te implementaciju presuda domaćih i međunarodnih sudova kojima se traži provođenje mjera koje trebaju pospješiti proces traženja nestalih osoba, jedan je od Zaključaka današnjeg (05.09.2024.) Okruglog stola kojejeg je pod nazivom “Na putu do istine i pravde”, uz podršku Međunarodne komisije za traženje nestalih osoba (ICMP) koju finansijski pomaže EU i Kraljevina Švedska, održalo Udruženje “Porodice nestalih Općine Vogošća”. Zatražili su da institcije nastave stvarati uslove za što bolji rad Instituta za traženje nestalih na nivou Bosne i Hercegovine jer se samo zajedničkom i jedinstvenom akcijom na nivou cijele zemlje može pospješiti proces traženja nestalih, unaprijediti aktivnosti vezane za provođenje poslova lociranja masovnih i pojedinačnih grobnica, proces ekshumacija i identifikacija.


Učesnici Okruglog stola pozivale su, također, institucije vlasti da Zakon o nestalim osobama BiH, koji se trenutno ne implementira u svim njegovim segmentima, usklade sa relevantnim međunarodnim normama i drugim propisima koji regulišu ovu oblast, te da pitanje traženja nestalih lica, sem općina, tretiraju i u zakonodavnim tijelima viših nivoa vlasti. Istakli su kako nemaju informacija o tome da je pitanje traženja nestalih osoba u BiH, tokom 1992.-1995. godine, bilo na Dnevnom redu neke od Kantonalnih skupština ili parlamenata Entiteta, Distrikt Brčko ili Države Bosne i Hercegovine; te da konačno, u parlamentarnu proceduru puste Prijedlog Zakona o žrtvama torture u Bosni i Hercegovini.


Od Tužilaštva Kntona Sarajevo traže da ubrza proces identifikacije reekshumiranih posmrtnih ostataka uzetih sa vogošćanskog mezarja Tihovići.

-Sporost u odvijanju ove aktivnosti ponovo otvara rane porodica nestalih koji su svoj smiraj, djelimično, našli ukopom posmrtnih ostataka svojih najmilijih, kaže Ema Čekić, predsjednica Udruženja “Porodice nestalih Općine Vogošća”. Sporost u identifikaciji reekshumiranih posmrtnih ostataka sa mezarja Tihovići u njihova je srca ponovo uvela besane noći. Nadležne policijske snage, agencije, tužilaštva i sudove pozivamo da se agilnije uključe u prikupljanje podataka o licima, organima i organizacijama koje su činili zlodjela tokom rata u BiH 1992.-1995. godine, te da brže pokreću pitanja procesuiranja odgovornih za zločine koje su činili. Protokom vremena, sa ovog svijeta odlaze ključni svjedoci, zbog čega će mnogi zločinci izbjeći svoje pojavljivanje pred licem pravde.


Sa Okruglog stola upućen je i poziv OHR-u da, u okviru svojih nadležnosti, izvrši dodatni pritisak na Vlasti u BiH kako bi one, konačno, počele provoditi presude domaćih i međunarodnih sudova kojima se štite ljudska prava i slobode u našoj zemlji.

Inače, o problematici traženja nestalih osoba tokom minulog rata, ekshumacijama, reekshumacijama, identifikaciji i statusu porodica nestalih te Presudi Komiteta za ljudska prava (HRC) u Strazburu iz 2013. godine o prisilnim nestancima u sarajevskoj Općini Vogošća i njenom provođenju govorili su: Ema Čekić, predsjednica Udruženja “Porodice nestsalih Općine Vogošća”; Migdad Hasanović, Načelnik Općine Vogošća; Dijanela Rajkić iz Međunarodnog komiteta crvenog krsta/križa (MKCK); Saliha Đuderija, član Kolegija Instituta za nestale osobe BiH; Elma Majstorić-Ninković iz Međunarodne komisije za traženje nestsalih osoba (ICMP), Semina Alekić, predsjednik koordinacije Udruženja porodica nestalih BiH i Ajna Mahmić, iz TRIAL International. Okruglom stolu prisustvovali su i Agnes Picod, UN Viša savjetnica za ljudska prava, te Amila Jahjaefendić-Hamidović, predstavnica Suda BiH i Johanna Paul i Mate Herceg iz OHR-a.


Porodice su sa žaljenjem konstatovale to što se ovom skupu, iako pozvani, nisu odazvali, niti su najavili svoj izostanak predstavnici: Predsjedništva BiH, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Vijeća ministara BiH, Vlade Federacije BiH, Vlade Kantona Sarajevo i Tužilaštva Kantona Sarajevo. Očito o svom doprinosu rješavanja pitanja tretiranih na Okruglom stolu nisu imali šta reći.