Institut za istraživanje genocida Kanada upućuje apel njemačkom Vijeću za štampu
REAKCIJA NA DEZINFORMACIJE I NEGIRANJE GENOCIDA U SADRŽAJU OBJAVLJENOM OD STRANE DEUTSCHE WELLE
Autor: Bošnjaci.Net
Objavljeno: 24. Jul 2024. 14:07:22
Institut za istraživanje genocida Kanada je danas poslao pismo njemačkom Vijeću za štampu (Der Deutsche Presserat) koje se odnosi na dezinformacije i negiranje genocida u sadržaju objavljenom od strane Deutsche Welle.

Der Deutsche Presserat, ili njemačko Vijeće za štampu, je samoregulacijsko tijelo za novinarstvo u Njemačkoj. Osnovano je s ciljem očuvanja standarda novinarstva i osiguravanja etičkih praksi unutar industrije.

Institut za istraživanje genocida Kanada poziva njemačko Vijeće za štampu da se posveti jačanju važnosti sveobuhvatnog i tačnog historijskog izvještavanja među svojim članovima. Novinari imaju ključnu odgovornost da predstave istinu, posebno kada raspravljaju o temama od dubokog ljudskog značaja, kao što su genocid nad Bošnjacima i Holokaust. Ove tragedije čine kritičan dio zajedničke historije i moraju biti priznate i upamćene kako bi se spriječili budući zločini.

Poštovani predsjedniče Fintel,
Poštovani članovi njemačkog Vijeća za Štampu,

U ime Instituta za istraživanje genocida Kanada, pišemo Vam da izrazimo našu duboku zabrinutost u vezi sa člankom objavljenim u Deutsche Welle 18. jula 2024. godine, pod naslovom "Islamističke tendencije na Zapadnom Balkanu" autorice Claudie Mende. Kao institucija posvećena proučavanju i dokumentovanju genocida, smatramo zabrinjavajućim da članak raspravlja o sudbini Bošnjaka tokom 1990-ih, a da pritom nijednom ne spominje genocid koji je nad njima počinjen.

Ovaj propust nije samo puka greška; on značajno iskrivljuje historijski kontekst i razumijevanje događaja u Bosni. Genocid nad Bošnjacima je dokumentovani zločin priznat od strane međunarodnih sudova i stručnjaka. Zanemarivanje ovog genocida dok se raspravlja o političkim i društvenim zbivanjima u Bosni tokom 1990-ih jednako je kao pisati o sudbini Jevreja u Njemačkoj tokom 1940-ih bez spominjanja Holokausta.

Ovakav propust ne predstavlja samo historijsku netačnost, već i dezinformaciju. Izostavljanjem genocida, članak pruža iskrivljenu verziju događaja koja dovodi čitatelje u zabludu i iskrivljuje istinu. Dezinformacija, po definiciji, uključuje namjerno širenje lažnih ili obmanjujućih informacija, i iako to možda nije namjerno, učinak ostaje isti: umanjuje se ozbiljnost počinjenih zločina i patnje žrtava.

Dalje, članak uključuje karte Balkana na kojima se broji bošnjačko stanovništvo, što snažno podsjeća na karte koje je prije genocida crtao Radovan Karadžić. Ove karte su korištene za opravdanje etničkog čišćenja i genocida, što čini njihovo uključivanje u članak posebno alarmantnim i neosjetljivim. Ovakav pristup odjekuje propagandističkim taktikama Josepha Goebbelsa, koji je manipulirao informacijama kako bi dehumanizirao Jevreje i opravdao njihov progon.

Ovakvo izvještavanje je duboko nepoštovanje prema žrtvama i preživjelima genocida. Ono doprinosi opasnom revizionizmu koji može ometati pomirenje i pravdu. Tačno i sveobuhvatno izvještavanje je ključno za odavanje počasti sjećanju na one koji su patili i za obrazovanje budućih generacija o počinjenim zločinima.

Neuspjeh u rješavanju ovog pitanja ne bi samo značio prešutno odobravanje dezinformacija, već i neuspjeh u održavanju etičkih standarda novinarstva. To bi postavilo opasan presedan, dopuštajući iskrivljavanje historijskih istina i potencijalno stvarajući okruženje u kojem se takvi zločini mogu ponoviti.

Pozivamo vaše udruženje da se pozabavi ovim pitanjem jačanjem važnosti sveobuhvatnog i tačnog historijskog izvještavanja među svojim članovima. Novinari imaju dužnost predstaviti istinu, posebno kada raspravljaju o temama od tako dubokog ljudskog značaja. Genocid nad Bošnjacima, kao i Holokaust, je kritičan dio naše zajedničke historije koji mora biti priznat i upamćen kako bi se spriječile buduće zločine.

Hvala vam na pažnji prema ovom pitanju. Radujemo se vašem odgovoru i nadamo se da ćemo vidjeti posvećenost odgovornijem i istinitijem novinarstvu u budućim publikacijama.

S poštovanjem,

Profesor dr. Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada

Esad Širbegović, član Međunarodnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje genocida Kanada.