Matica Bošnjačka povodom 833. godišnjice od nastanka Povelje Kulina bana
PROKLAMACIJA O BOSANSKOME JEZIKU
Autor: Bošnjaci.Net
Objavljeno: 29. Aug 2022. 14:08:43
Povodom 833. godišnjice od nastanka Povelje Kulina bana (29. 8. 1189. godine), najstarijeg pisanog državnog dokumenta ne samo bosanske i bošnjačke pismenosti već Slavena u cjelini, Matica bošnjačka pred javnost izlazi sa sljedećim stavovima iskazanim u dokumentu:

PROKLAMACIJA O BOSANSKOME JEZIKU

- Obljetnica nastanka Povelje Kulina bana dobra je prilika da se, uoči predstojećeg popisa stanovništva u Republici Srbiji, još jednom prisjetimo važnosti jezičkog identiteta.

- Bošnjaci govore svojim maternjim bosanskim jezikom ma gdje da se nalaze.

- Bosanski jezik je maternji jezik i svih dugih koji ga prihvataju svojim jezikom.

- Jedini ispravan naziv za jezik bošnjačkoga naroda jeste bosanski jezik.

- Bosanski jezik ravnopravan je sa svim ostalim jezicima svijeta.

- Bosanski jezik ima opisan gramatički sistem, rječnike (pravopisne, karakteristične leksike, etimološke, dijalekatske, frazeološke, posebne i specifične) i normu standardnog izričaja.

- Postojanje pisane tradicije o širokoj upotrebi bosanskoga jezika i pisma (u državnom, sakralnom, svjetovnom, umjetničkom i svakom drugom obliku) od skoro devet vjekova govori o kontinuitetu i drevnosti kako naroda Bošnjaka tako i njihovog jezika.

- Kroz povijest, bosanski jezik je razvio više pisama na kojima je nastajalo nematerijalno blago bošnjačkoga naroda: glagoljica, bosančica, arebica, latinica i ćirilica.

- U bosanskome jeziku u ravnopravnoj su upotrebi i latinica i ćirilica.

- O svom maternjem jeziku Bošnjaci ne raspravljaju sa drugima, niti se miješaju ili određuju drugima kakva im trebaju biti osjećanja spram jezičkog identiteta i kako trebaju nazivati svoj maternji jezik.

- Matica bošnjačka poziva sve Bošnjake u Republici Srbiji da na predstojećem popisu stanovništva iskoriste svoje pravo i u rubrici predviđenoj za maternji jezik upišu: BOSANSKI.

- Od toga koliko je govornika određenog jezika prisutno na prostoru lokalne samouprave, pokrajine i države – zavisi kolika će prava njegovi govornici imati skladno zakonima i Ustavu Republike Srbije.

- Zakonski minimum za ostvarenje prava na službenu upotrebu jezika i i pisma i prava na školovanje na maternjem jeziku na prostoru određene samoupravne jedinice jeste 15% od ukupnog broja popisanih građana.

- Pored jezičkog identiteta, najnznačajnije identitetske odrednice koje će se tretirati na predstojećem popisu jesu vjeroispovijest i nacionalnost.

- Matica bošnjačka poziva sve Bošnjake da slobodno, bez ikakve zadrške u rubrikama predviđenim za to upišu vjeroispovijest: ISLAM, nacionalnost: BOŠNJAK, maternji jezik BOSANSKI.