PODNEŠENA APELACIJA USTAVNOM SUDU BIH ZBOG ZAKONA O OSIGURANJU KVALITETA U VISOKOM OBRAZOVANJU RS
Autor: Hayat
Objavljeno: 25. Feb 2021. 16:02:26


Sedam delegata u Vijeću naroda manjeg bh. entiteta podnijelo je danas apelaciju Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine za ocjenu ustavnosti Zakona o osiguranju kvaliteta u visokom obrazovanju RS tvrdeći da zakon krši brojne odredbe Ustava BiH te da ga zbog toga treba staviti van snage.

Apelaciju potpisiju Mihnet Okić, Ahmet Čirkić, Muris Čirkić, Samir Baćevac, Alija Tabaković, Faruk Đozić i Džemaludin Šabanović.

U apelaciji se podsjeća da je BiH donijela Okvirni zakon o visokom obrazovanju kojim je tu djelatnost definirala kao djelatnost od posebnog interesa za BiH, te na taj način stvorila i zakonodavni okvir za brži i kvalitetniji razvoj te oblasti.

Iako, prema odredbama Ustava BiH, entiteti imaju ustavnu obavezu pomoći institucijama BiH da ispoštuju svoje međunarodne obaveze, zakonodavac u bosanskohercegovačkom entitetu RS je donio Zakon o osiguranju kvaliteta u visokom obrazovanju koji sadrži osporene odredbe i kojima se BiH i njene institucije onemogućavaju u izvršavanju tih obaveza.

Podnosioci apelacije pojašnjavaju da entiteti kao i svaki drugi nivo vlasti u BiH uživa ustavnu autonomiju, ali je ta autonomija podređena obavezi entiteta kao i drugih administrativnih jedinica, da se pridržavaju Ustava BiH i odluka institucija BiH.

Apelanti pojašnjavaju da su dva segmenta sporna u tom zakonu od kojih se jedan odnosi na pitanje rada Agencije za visoko obrazovanje i osiguranje kvaliteta BiH jer se zakonom preuzimaju nadležnosti te agencije koja vodi procese akreditacije, licenciranja i reakreditacije, postavljaju se novi standardi za akreditiranje i formira se novi registar akreditiranih visokoškolskih ustanova.

Naročito se ističu odredbe kojima se Agenciji za visoko obrazovanje RS u nadležnost daje predstavljanje entiteta na međunarodnim konferencijama, skupovima, u međunarodnim organizacijama i udruženjima, te ostvarivanje saradnje s međunarodnim organima i tijelima i institucijama nadležnim za visoko obrazovanje i osiguranje kvaliteta.

Posebnu pažnju usmjeravamo na osporavane odredbe kojima se organima Agencije za visoko obrazovanje RS daje u nadležnost donošenje Standarda za početnu akreditaciju i akreditaciju visokoškolskih ustanova i studijskih programa – naglašavaju apelanti.
Drugi sporni segment je pitanje rada Centra za informiranje i priznavanje stranih visokoškolskih kvalifikacija u Mostaru koji je potpuno zanemaren i ne postoji. Radi se o dvije institucije koje se formiraju na osnovu Okvirnog zakona o viskom obrazovanju u BiH.

Kako navode apelanti, postoji obaveza svih nivoa vlasti da harmoniziraju zakone i reguliraju ovu oblast preciznije, ali u skladu s Okvirnim zakonom, no RS je potpuno ignorirala Okvirni zakon i donijela zakon kojim se krše odredbe Ustava.

Šef kluba Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske Alija Tabaković kazao je za Fenu da su upravo zbog takve neusklađenost s državnim zakonom prekršene odredbe najvišeg akta u državi, Ustava BiH, zbog čega je Klub Bošnjaka uputio apelaciju.

Ponovo svjedočimo samovolji u radu entitetskog parlamenta. Entiteti imaju pravo da preciziraju ovu oblast, ali u skladu sa Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju koji je usvojen na nivou BiH, a imaju tu obavezu po presudi Ustavnog suda što nisu ispoštovali i ovim zakonom zadiru u nadležnost države – zaključio je Tabaković.
Prema Ustavu BiH, Parlamentarna skupština je zakonodavni organ BiH koji na osnovu ovlaštenja iz Ustava BiH određuje pravne okvire djelovanja drugih državnih organa, što je i tradicionalna funkcija parlamenta kao zakonodavnog organa.



U smislu podnesenog zahtjeva Parlamentarna skupština BiH je donijela Okvirni zakon o visokom obrazovanju kojim je regulirana oblast osiguranja kvalitete i informiranja i priznavanja dokumenata u visokom obrazovanju.