PODIJELJENI BOŠNJACI KOSOVA I VANREDNI PARLAMENTARNI IZBORI
Autor: Ćerim Bajrami
Objavljeno: 12. Jan 2021. 12:01:43


ĆERIM BAJRAMI: Ako je suditi po spremnosti za formiranje novih stranaka i inicijativa, vidljivo je da nikad Bošnjaci nisu bili više podijeljeni.
I ti novi subjekti se formiraju u Prizrenu i Župi, sa mjerkanjem i Podgore, u kojima je ostala još relativno nešto brojnija skupina kosovskih Bošnjaka.
Bošnjačke političke podjele imaju mnoge uzroke. Ima i subjektivnih propusta dosadašnjih političkih stranaka, njihovih čelnika, odnosno poslanika Skupštine koji najviše forsiraju svoje lićne interese.
Poslije zvanične objave nedavne presude Ustavnog suda, vršilac dužnosti predsjednika Republike Kosova, g-dja Vjosa Osmani-Sadriu, inače predsjednica Skupštine, raspisala je vanredne parlamentarne izbore za 14. februar 2021.

Ovo su inače drugi po redu vanredni izbori poslije onih prijevremenih iz juna 2017., što pokazuje da se i prije isteka jednog punog četvorogodišnjeg mandata - centralni izbori održavaju tri puta zaredom!

Za ovakav razvoj političkih (ne)prilika, najveću odgovornost snose političke stranke većinskog albanskog naroda, ali ne samo one, već i neki poslanici nevećinskih naroda, odnosno njihove stranke.

No šta je tu je, mi nismo mogli da to izmijenimo.

Svjesni smo i neraspoloženja u našem narodu zbog ponovnog izlaska na izbore i to u vrijeme korone virusa, zbog kojeg je ionako mnogo toga ograničeno.

Gdje su Bošnjaci Kosova uoči ovih izbora?

Ako je suditi po spremnosti za formiranje novih stranaka i inicijativa, vidljivo je da nikad Bošnjaci nisu bili više podijeljeni.

I ti novi subjekti se formiraju u Prizrenu i Župi, sa mjerkanjem i Podgore, u kojima je ostala još relativno nešto brojnija skupina kosovskih Bošnjaka.

Bošnjačke političke podjele imaju mnoge uzroke. Ima i subjektivnih propusta dosadašnjih političkih stranaka, njihovih čelnika, odnosno poslanika Skupštine koji najviše forsiraju svoje lićne interese.

Međutim, te podjele se prije svega stimulišu sa strane. Naime, nisu nikad ni prekinute antibošnjačke aktivnosti iz Srbije, čije strukture koriste neke svoje stare prijeratne političke aktiviste i simpatizere, ovdje ili u manjem broju one koji su se smjestili u dijaspori, uoči i poslije rata na Kosovu.

Takođe se - zadnjih godina naročito - političke podjele Bošnjaka forsiraju i od nekih većih partija albanskog naroda, s jasnim ciljem slabljenja zajedničkog nastupa troje poslanika na garantirana bosnjačka mjesta u Skupštini Kosova.

(Zadnji slučaj: dvoje turskih poslanika iz jedne političke opcije su zajedno nadvladali troje podijeljenih bošnjačkih poslanika, i u aktuelnoj vladi uzeli ministarsku poziciju za nevećinske/nesrpske zajednice.)

U pomaganju tim bošnjačkim političkim podjelama iza kulisa i otvoreno uzimaju učešće i neki bivši politički predstavnici, koji, stimulisanjem atmosfere razdora i haosa na bošnjačkoj političkoj i nacionalnoj sceni, žele da prikriju svoju minulu političku i predstavničku odgovornost za niz strateških propusta oko (ne)upisanih bošnjačkih prava počev od onih u Planu predsjednika Martija Ahtisarija, preko prava u ustavu i zakonima Republike Kosovo, pa do pogriješno odabrane strategije u rješavanju praktičnih potreba u obrazovanju na bosanskom jeziku, koju svim snagama i dalje guraju.

...

Posljednja politička podjela u Skupštini Kosova na tri strane, umjesto dotadašnje solidne većinske bošnjačke zastupljenosti od dvoje poslanika iz koalicije Vakat, samo je dodatno pokazala da nema ni teoretskih mogućnosti za postizborne koalicije, ili dogovore za zajednički nastup po pitanjima od bošnjačkog nacionalnog interesa.

Iz tih i mnogih drugih razloga, pogotovo zbog predstojeće završnice pregovora Kosova i Srbije, te mnogih drugih već vidljivih izazova za nevećinske zajednice i sve građane Republike Kosova, kao i zbog specifičnih bošnjačkih nacionalnih pitanja koja treba rješavati, Bošnjaci Kosova, odnosno čelni ljudi njihovih političkih subjekata, ne smiju sebi dozvoliti luksuz da nastupaju samostalno na izbore, makar na jednoj izbornoj listi bila samo većina od tih subjekata.

Ionako je ta izborna lista - otvorena, glasa se, dakle, za pet kandidata/kinja, te dobija onaj ili ona ko ima najveći broj glasova.

Koalicija Vakat, njena tri subjekta, svakako je najodgovornija u ovom momentu da sačuva svoje političko jedinstvo, a s time da sačuva i nadgradi dosadašnju solidnu i jasno iskazanu (i potpisanim koalicionim sporazumima s mandatarima) nacionalnu bošnjačku platformu i druge interese u Skupštini, Vladi i društvu u Republici Kosovo, dok su svi ostali subjekti, stari i novi, dobrodošli u koaliciji, po važecim pravilima i uz potpisane koalicione sporazume.

U to ime, bilo bi dobro da se pokaže svima - bez obzira na naše nedostatke i na nepostojanje spoljnih autoriteta koji će "presjeći" naše nedoumice i inate oko potrebnog zajedničkog nastupa - da smo spremni da se izdignemo iznad svojih interesa i pokažemo da većina možemo zajedno, barem ondje gdje je to neophodno za naš kolektivni interes.

Na kraju krajeva, svako od nas odgovara za svoje postupke, i pred Bogom jedinim, i pred ljudima.