RS I TERORIZAM
Autor: Zlatko Pilavac
Objavljeno: 05. Dec 2020. 13:12:50


ZLATKO PILAVAC: Vrlo impresivno, „Srpski narod ima svoju vojsku, o RS se ima tko brinuti i čuvati je...“, „ima svoju državu sa svim obilježjima državnosti osim članstva u Ujedinjenim narodima“, svoju državnost slavi na dan 9. januara kada je nelegalna zločinačka grupa na Palama odlučila da se razgraniči sa drugim narodima i etnički očisti „svoju teritoriju“, svoju državnost baštini na praksi paravojnih formacija vojske i policije RS u periodu 1992-1995., i ima svoje policijske snage koje su za vrijeme rata zajedno sa drugim paravojnim snagama izvršile najmonstruoznije terorističke zločine ili tolerirale njihovo izvršenje.
Vlasti manjeg bh. entiteta RS iz godine u godinu slave 9. januar kao dan državnosti. U sklopu zamišljene državnosti uručuju entitetska odličja „ličnostima“ drugih država, među kojima je i ministar Aleksandar Vulin koji RS doživljava kao dio Srbije, spreman „da svojoj RS uvijek pomogne“ i u tom cilju upotrijebi sva sredstva uključujući i vojsku.

„Srpski narod ima svoju vojsku. O RS se ima tko brinuti i čuvati je... RS ima svoju Srbiju, a Srbija svoju RS“, poručio je Vulin kao Ministar odbrane Srbije.

Kao novoizabrani Ministar unutrašnjih poslova Srbije, svoju prvu službenu posjetu upristojio je „svom narodu i svojoj Banjaluci“. Iz Banja Luke nas obavještava o novim planovima, o obuci pilota i tehničara RS, opremanju Žandarmerije i Specijalnih jedinica MUP-a RS, razmjeni podataka na dnevnom nivou, saradnji u borbi protiv terorizma i najavljuje zajedničku vježbu specijalnih jedinica RS i Srbije u 2021. godini.

Poseban akcenat daje borbi protiv terorizma ukazujući da „postoje ljudi koji su bili članovi određenih terorističkih grupacija, te da se nikada ne zna kada će dobiti neki zadatak ili se samoinicijativno odlučiti na teroristički akt“.

Vrlo impresivno, „Srpski narod ima svoju vojsku, o RS se ima tko brinuti i čuvati je...“, „ima svoju državu sa svim obilježjima državnosti osim članstva u Ujedinjenim narodima“, svoju državnost slavi na dan 9. januara kada je nelegalna zločinačka grupa na Palama odlučila da se razgraniči sa drugim narodima i etnički očisti „svoju teritoriju“, svoju državnost baštini na praksi paravojnih formacija vojske i policije RS u periodu 1992-1995., i ima svoje policijske snage koje su za vrijeme rata zajedno sa drugim paravojnim snagama izvršile najmonstruoznije terorističke zločine ili tolerirale njihovo izvršenje.

Da je to tako, dokazuju sudski organi koji presudama prikrivaju teroristička djela i uskraćuju građanima pravo na pravično suđenje.



Primjer takvog djelovanja nalazimo i u presudama Vrhovnog suda RS iz 2018. i Okružnog suda u Banjoj Luci iz 2017. godine, koje je Ustavni sud BiH ukinuo 24. 09. 2020. godine.

Terorističko djelo se dogodilo u prvoj polovini 1993. godine kada su nepoznati počinioci eksplozivnim sredstvima srušili su kuću Bejtulaha i Jakupa Ilijazija. Iste noći, na isti način, srušili su još šest susjednih kuća koji su se nalazile ispred same zgrade Policijske stanice u Bosanskoj Gradišci. Po izvršenom terorističkom aktu MUP RS nalaže osobama koje su bile na radnoj obavezi da uklone građevinski materijal sa lokacije. Rušenje kuća eksplozivnom napravom predstavlja klasično terorističko djelo koje je izvršeno po nalogu organa RS ili koje su ti organi bili dužni spriječiti ili sankcionirati.

Kada su poslije rata Bejtulah i Jakup Ilijazija došli u Bosansku Gradišku, ustanovili su da ne postoji pismeni trag o ovom događaju u MUP-u, tužilaštvu i sudu.

Policijska stanica Bosanska Gradiška, dana 8. aprila 2005. godine, svojim aktom zvanično obaviještava Bejtulaha da nema evidentiran događaj o miniranju kuće, koji se, desio 1993. godine uz samu zgradu Policijske stanice Bosanska Gradiška.

U vezi sa nevedenim terorističkim djelom, Osnovni sud 2005. godine odbija tužbeni zahtjev za oštetu, a Okružni sud 2007. godine i Vrhovni sud RS 2018. potvrđuju prvostepenu presudu čime prikrivaju terorističko djelo.

Ustavni sud BiH u ovom slučaju utvrđuje kršenje prava na pravično suđenje, kršenje Ustava BiH, Evropske konvencije i prava na imovinu te ukazuje na pravnu nesigurnost u RS te ukida presude Vrhovnog suda RS iz 2018. i Okružnog suda u Banjoj Luci iz 2017. godine.

Akteri ove priče kao aktivni sudionici borbe protiv terorizma upozoravaju međunarodnu zajednicu o bezbjednosnim prijetnjama sa naših prostora.

“Prijetnje terorizma nikada nisu male, moderni svijet je globalno selo u kojem se svako zlo može desiti”, opominje Vulin iz Banja Luke te skandalozno najavljuje vezu specijalnih jedinica Srbije i RS.

Po njima „MUP i drugi organi RS garancija su vladavine prava i pravne države a jedina prepreka uspostavljanju takve pravne države i vladavine prava su strane sudije i ovlasti visokog predstavnika“.