FORMIRANJE VIJEĆA MINISTARA BIH PREMA EVROPSKIM PRINCIPIMA
Autor: Senad Ušanović
Objavljeno: 17. Apr 2019. 20:04:09


SENAD UŠANOVIĆ: U državi Bosni i Hercegovini koja je Dejtonskim mirovnim sporazumom „zakovana“ u etničke torove prilikom formiranju vlasti se upotrebljava neustavni „nacionalno-konstutivni princip“ prema kojem nije izbalansirana etnička i gradjanska participacija stanovništva u BiH niti princip broja osvojenih glasova.
Kako formirati državnu vlast prema evropskim principima a da ne budu diskrimisani oni koji su dobili najviše glasačkog povjerenja i da se pri tome vodi računa o realnoj izbalansiranosti etničkih i gradjanskih principa te prema njihovoj procentualnoj participaciji u društvu?
Raspodjela vlasti mora biti korektna i u interesu jačanja funkcinalnosti i stabilnosti države Bosne i Hercegovine.

Na nekoliko primjera možemo vidjeti kako i na kojim principima se formira vlast u Evropi:

Primjer u Švicarskoj

U multietničkoj Švicarskoj se Savezno vijeće (Bundesrat) formira tako što svaki švicarski državljanin bez obzira na njegovo etničko porjeklo ili religijsku pripadnost ima pravo da bude biran u vijeće. Kod izbora članova vijeća se vodi računa da pripadnost regionima i jezičkim područjima bude realno izbalansirana. Tako naprimjer Savezno vijeće Švicarske sačinjavaju 1 član iz italijanskog govornog područja koje sačinjava 8,4 % ukupe polulacije Švicarske, 2 člana iz francuskog govornog područja koje sačinjava 22,8 % populacije i 4 člana iz njemačkog govornog područja koje sačinjava 65,6 % populacije Švicarske. Članovi Saveznog vijeća preuzimaju ministarstva prema principu rotacije.

Primjer u Njemačkoj

U Njemačkoj se vlada (Bundesregierung) formira po dogovoru izmedju koalicionih partnera – aktuelno:
CSU/SDU koji participara u vlasti s procentom od 56,2 % a SPD s 43,8 % .
Ovaj odnos je napravljen prema broju osvojenih glasova koji je unesen u Vladu.
Broj ministarstava je izbalansiran skladno procentualnoj participaciji - tako da od 15 ministarstava CSU/ CDU-u pripada 9 ministarstava a SPD-u pripada 6 ministarstava.

U Bosni i Hercegovini

Prema ustavu BiH - 4. Vijeće ministara

Predsjedništvo će imenovati Predsjedavajućeg Vijeća ministara koji će preuzeti dužnost po odobrenju Predstavničkog doma. Predsjedavajući će imenovati ministra vanjskih poslova, ministra vanjske trgovine i druge ministre po potrebi (aktuelno 9 ministarstava), a koji će preuzeti dužnost po odobrenju Predstavničkog doma.
a) Predsjedavajući i ministri zajedno sačinjavaju Vijeće ministara i odgovorni su za provođenje politike i odluka Bosne i Hercegovine u oblastima kako je naznačeno u stavovima 1, 4 i 5 člana III, o čemu podnose izvještaj Parlamentarnoj skupštini (uključujući, najmanje jedanput godišnje, izvještaj o rashodima Bosne i Hercegovine).

b) Najviše dvije trećine svih ministara mogu biti imenovani sa teritorije Federacije.
Predsjedavajući će, također, imenovati zamjenike ministara (koji neće biti iz istog konstitutivnog naroda kao i njihovi ministri), koji će preuzeti dužnost nakon odobrenja Predstavnickog doma.
c) Vijeće ministara će podnijeti ostavku ukoliko mu Parlamentarna skupština izglasa nepovjerenje.

Vijeće ministara je organ izvršne vlasti Bosne i Hercegovine koji vrši svoja prava i dužnosti kao vladine funkcije, u skladu sa Ustavom BiH, zakonima i drugim propisima Bosne Hercegovine.

Sjedište Vijeća ministara je u Sarajevu.
Mandat Vijeća ministara je isti kao mandat Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Vijeće ministara BiH čine predsjedavajući i ministri, i to:
- ministar vanjskih poslova,
- ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa,
- ministar finansija i trezora,
- ministar komunikacija i prometa,
- ministar civilnih poslova,
- ministar za ljudska prava i izbjeglice,
- ministar pravde,
- ministar sigurnosti
- ministar odbrane.

U državi Bosni i Hercegovini koja je Dejtonskim mirovnim sporazumom „zakovana“ u etničke torove prilikom formiranju vlasti se upotrebljava neustavni „nacionalno-konstutivni princip“ prema kojem nije izbalansirana etnička i gradjanska participacija stanovništva u BiH niti princip broja osvojenih glasova.
Kada bi se u Bosni i Hercegovini formirala vlast prema evropskom principu – broju osvojenih glasova, to bi izgledalo ovako:
SDA + DF sa osvojenim brojem glasova na državnom nivou 377.934 participitraju u vlasti sa 42,73 % dobili bi 4 člana vijeća tj. ministarstava
SNSD+DNS+SP RS sa osvojenih 360.880 glasova na drzavnom nivou participiraju u vlasti sa 40,80 % dobili bi 4 člana vijeća tj. 3 ministarstva i 1 presjedavajući.
HDZ BiH Koalicija sa osvojenih 145.485 glasoba na državnom nivou participiraju u vlasti sa 16,45 % dobili bi 2 člana vijeća tj. Ministarstava.

Kada bi se Vijeće ministara u Bosni i Hercegovini formiralo prema evropskom / švicarskom principu etničko/gradjanske izbalansiranosti, tada bi sastav bio sljedeći:
5 članova vijeća iz populacije bosanskog jezika s participacijom od 52,86 % stanovništva u BiH.
3 člana vijeće iz populacije srpskog jezika (2 ministarstva i presjedavajući) (participira u BiH društvu s 30,76%)
2 člana vijeća iz populacije hrvatskog jezika (participira u BiH društvu s 14,6%)

Pitanja koja se bave zaštitom etničkih prava rješavaju se u Domu naroda.
Prema ustavu BiH je predvidjeno da se kroz Dom naroda BIH obezbjedi ravnopravnost konstituent. naroda (Bošnjaka, Srba i Hrvata) u BiH.

1. Dom naroda

Dom naroda se sastoji od 15 delegata, od kojih su dvije trećine iz Federacije (uključujući pet Hrvata i pet Bošnjaka) i jedna trećina iz Republike Srpske (pet Srba).
a) Nominovane hrvatske, odnosno bošnjačke delegate iz Federacije biraju hrvatski odnosno bošnjački delegati u Domu naroda Federacije. Delegate iz Republike Srpske bira Narodna skupština Republike Srpske.
b) Devet članova Doma naroda sačinjava kvorum, pod uslovom da su prisutna najmanje tri bošnjačka, tri hrvatska i tri srpska delegata.

Činjenica je da su prema ovom članu ustava BiH diskrimisani ostali gradjani BiH jer ne mogu biti izabrani kao delegate u Dom naroda jer ne postoji „Dom građana“.
http://www.dei.gov.ba/o_bih/default.aspx?id=49&langTag=bs-BA
Nacionalisti su već dugo vremena dugo godina uveli praksu koja nije u skladu s ustavom nit sa realnom izbalansiranošću etničkog i gradjanskog u formiranju vlasti u Vijeću naroda BIH.
To bi se konačno trebalo korektno ispraviti.