MAKEDONIJA U NATO: ZORAN ZAEV JE PARADIGMA VELIKOG DRŽAVNIKA
Autor: Dženis Šaćirović
Objavljeno: 06. Feb 2019. 17:02:35

MSc. Dženis Šaćirović: Kako stvari stoje, Republika Sjeverna Makedonija, kao trideseta članica NATO-a, i vjerovano sa Crnom Gorom, nova članica EU, predvodiće zemlje Zapadnog Balkana, a već je pružila model iznalaženja rješenja svih političkih i međunacionalnih kriza na ovim prostorima. U svemu tome, treba napomenuti da je g. Zoran Zaev, premijer Republike Sjeverne Makedonije, paradigma velikog državnika, vizionara i političara nove balkanske budućnosti, čiji model političkog vođenja države, nesumnjivo, mora doći do preostalih svih do sada pravilno neintegriranih država Zapadnog Balkana. Na svemu tome, g. Zoranu Zaevu treba svesrdno čestitati i podržati ga sa svih strana.


,,Со оваа крв, ја добивме слободата! Да живее Зоран Заев!’’ – pisalo je na Facebook stranici u opisu jedne slike na kojoj se okrvavljene glave nalazi g. Zoran Zaev, nakon režimsko-huliganskog napada na Sobranje (Skupštinu) 27.04.2017. godine, u kojem je i sam bio žrtva posljednjeg trzaja antimakedonskog političkog establišmenta, koji je htio izazvati vanredno stanje, a državu odvesti u rat.

Balkan je, po svemu sudeći, a vrijeme je pokazalo, dobio novog velikog državnika u pravom smislu te riječi. Politička, ili bolje rečeno, revolucionarna misija lidera SDSM-a i ranije vrlo uspješnog gradonačelnika Strumice, g. Zorana Zaeva, pored koristi za samu državu u kojoj djeluje, svoje pozitivne efekte reflektira i na balkanski region.

Kako se bure nacionalističkog baruta kotrljalo pod nogama raznoraznih balkanskih i europskih političara, a porast popularnosti desnice i populizma kvazipolitičkih sudionika, bilo je izvjesno da ni Makedonija neće ostati imuna na to. Međutim, domino-efekat se nije desio, narod Makedonije je odlučio da povjerenje za vođenjem države ustupi novoj političkoj eliti, novim državotvoriteljima na čelu sa istaknutim borcem na polju politike, g. Zoranom Zaevim.
Makedonija, pored Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, država je koja pripada redu multinacionalnih, multikonfesionalnih i multikulturalnih država, koja, kao ni pomenute tri, u bilo kakvom obliku monolitnog uređenja, nije mogla opstati. VMRO-DPMNE je pred same izbore, koristeći to kao jalovu političku promisao, koristila se raznim pamfletima i propagandama, na granicama blasfemije, kao i time da g. Zorana Zaeva okarakterizira kao makedonskog državnog veleizdajnika, gurajući prst u oko demokraciji i ignorirajući volju naroda. Puno skandala je pratilo bivšu vladajuću garnituru, među kojima su antimakedonski politički standardi i jednoumlje, koji su, kao nikada prije, do pada ove vlade, Makedoniju, narode u Makedoniji i političku klimu, predvodili to totalnog kaosa, a evro-atlantske integracije do potpunog ćorsokaka, pri čemu je ova država izgubila svaku nadu da će ikada doći na red rješavanje njenih vitalnih pitanja, dok su je u tome prestigle i Hrvatska (koja je i postala članica NATO i EU), Crna Gora (članica NATO i kandidat za članstvo u EU), Srbija (kandidat za članstvo u EU), Albanija (članica NATO i kandidat za članstvo u EU), a da ne govorimo o tome da je i njen istočni susjed Bugarska članica EU od 2007. godine, pored južnog susjeda Grčke, koja je članica još od 1981. godine. Dakle, sav geopolitički, geostrateški i ekonomski prostor u kojem se i Makedonija nalazi, godinama se nalazi u EU i NATO, a vođenje države u nekom drugom pravcu ili opstrukcija na tom putu, značila je samo produbljivanje svih ekonomskih, političkih i socijalnih kriza, koje prkose vremenu i prostoru.



Da SDSM-u i g. Zoranu Zaevu, nije bilo lahko da se odupru kandži nacional-šovinističke histerije od strane oligarhije i režima pod palicom Nikole Gruevskog, svjedoči i nezapamćen porast međunacionalnih tenzija koje je, sada zbačena garnitura vlasti, propagirala kao svoj posljednji pokušaj da po svaku cijenu sačuva vlast i sam makedonski narod drži kao taoce svoje politike. Plašenje tzv. ,,Tiranskom platformom’’ je jedna od najvećih podvala onih ljudi koji bi zbog ostanka na vlasti, gurnuli svoju državu i narode u građanski rat, doveli do radikalizacije stanja i moguće sa trajnim posljedicama i kršenjima prava nacionalnih zajednica, doveli u pitanje i opstanak makedonske države. Tu je g. Zoran Zaev srušio svog ,,Miloševića’’ (čitaj Gruevskog) prije katasrofe, zajedno sa svojim narodom, koji je ostao vjeran zavještanju oca moderne Makedonije, pokojnog predsjednika Kire Gligorova. Pri tome, ušavši u savez sa legitimnim predstavnicima albanskih političkih partija, kao drugog konstitutivnog naroda u Makedoniji, g. Zoran Zaev nije ignorirao činjenicu da stanovništvo Makedonije čini više od trećine Albanaca, sa kojima mora graditi zajedničku državu i da zbog hegemonije na prostoru Makedonije, sa zatezanjem političke situacije između Makedonaca i Albanaca, te kršenjem političkih i nacionalnih prava, kao što su ona oko jezika, pisma i ostalih, lahko bi moglo doći do nesagledivih posljedica po makedonsku državu. U svijetu globanih tektonskih političkih pomjeranja i previranja i u svjetu utjecaja razno-raznih sila na zemlje poput Makedonije, i sa istoka i sa zapada, g. Zoran Zaev je prepoznao trenutak da svojim pregnućem, političkom voljom i državničkim umijećem, stane za korimilom vođenja jedne države, koja je za nepune dvije godine, prepoznata kao model uspješnog vođenja.



A šta je pored navedenog uspio postići ovaj veliki državnik, ravno je opravdanosti prijedloga da mu se ove godine dodijeli Nobelova nagrada. Poslije mučnih, teških i nepredvidivih problema u budućnosti koji je sa sobom nosio iracionalni spor sa Grčkom oko imena, a ne treba zaobići i volju Aleksisa Ciprasa da će razgovarati sa onim kojim se može razgovarati, g. Zoran Zaev, u svojstvu premijera, ubijedio je predstavnike naroda Makedonije, da su ustavne izmjene i suglasnost sa Grčkom oko imena, način da zemlja uhvati korak sa zemljama u regionu i krene se putem napretka. To se i desilo, pa je očigledno da politička volja zapadnih zemalja nije izostala, a da se i ne pamti brzi proces euro-atlantskih integracija u regionu. Makedonski narod nije izgubio ni ime, ni identitet, a Makedonija više nije ni ,,BJRM’’, ni ,,FYRM’’, već prava Republika Sjeverna Makedonija, bez da ikome više upada u oči, bez da ikome više kao takva smeta. Makedonskom narodu je potvrđen identitet, a sa druge strane, zadovoljeni su svi civilizacijki, historijski i državotvorni standardi. Prema tome, nakon svadesetsedmogodišnjeg ,,mirnog rata’’ sa Grčkom, vijore se bijele zastave i otpočeto je jedno novo, trajno međudržavno prijateljstvo, pa je od tradicionalnog neprijatelja, stvoren veliki prijatelj, koji će, kako stvari stoje, iskoristiti svoje stolice u Europskom parlamentu i institucijama da podrži svog susjeda u eurointegracijama. Sa zapadnim susjedom Albanijom su bilateralni odnosi na najvišem mogućem nivou od osamostaljenja, a najnoviji program o ukidanju carinskih tarifa sa Bugarskom, kako ističe premijer Bugarske, Bojko Borisov, već su i prije, tijekom zasijedanja njegove države EU, unaprijeđeni odnosi između ove dvije države.

Kako stvari stoje, Republika Sjeverna Makedonija, kao trideseta članica NATO-a, i vjerovano sa Crnom Gorom, nova članica EU, predvodiće zemlje Zapadnog Balkana, a već je pružila model iznalaženja rješenja svih političkih i međunacionalnih kriza na ovim prostorima. U svemu tome, treba napomenuti da je g. Zoran Zaev, premijer Republike Sjeverne Makedonije, paradigma velikog državnika, vizionara i političara nove balkanske budućnosti, čiji model političkog vođenja države, nesumnjivo, mora doći do preostalih svih do sada pravilno neintegriranih država Zapadnog Balkana. Na svemu tome, g. Zoranu Zaevu treba svesrdno čestitati i podržati ga sa svih strana.


Autor – predsjednik Skupštine Matice Bošnjaka Sandžaka.