HELIĆ U BRITANSKOM DOMU LORDOVA: SRBIJA I HRVATSKA PODRŽAVAJU POLITIČARE KOJI PODRIVAJU SUVERENITET BIH
Autor: N1
Objavljeno: 12. Jan 2019. 17:01:17

Arminka Helić (BBC/screengrab)


Arminka Helić je nekadašnja savjetnica bivšeg britanskog šefa diplomatije Williama Haguea i vrlo je utjecajna osoba u politici Velike Britanije. Rodom je iz Gračanice, a u Britaniju je otišla kao izbjeglica 1992. godine, nakon čega je završila niz prestižnih škola, da bi na kraju diplomirala na Oxfordu. Ovu Bosanku britanska kraljica Elizabetha II imenovala je za britansku baronesu.


Tokom rasprave britanskog Doma lordova koja je održana sinoć, baronoesa Arminka Helić govorila je o situciji u Bosni i Hercegovini.

"Dok se većina političara, uključujući i neke iz moje stranke, ograđivali od rata u BiH, lord Ashdown je boravio u najduže okupiranom gradu u modernoj historiji, u Sarajevu", rekla je baronesa Helić.

Za vrijeme njegovog mandata, podsjetila je, u državi su se uspješno uspostavile Oružane snage, jedinstvena komanda policijskih snaga, te ujedinjeno sudstvo. Nadgledao je uspostavljanje jedinstvene Obavještajne agencije u BiH, jedinstvene carinske službe te proširenje Vijeća ministara.

Danas je Evropska unija podijeljena po pitanju politike prema Zapadnom Balkanu, a Sjedinjene Države su uglavnom nezainteresovane da se bave regionom, rekla je Helić.

"Iako podržavam napore naše vlade u organizovanju prošlogodišnjeg samita o Zapadnom Balkanu, na međunarodnom su nivou, nažalost, vidljivi samo taktički potezi bez jasne vizije ili plana", kazala je Helić.

Dodala je da Rusija aktivno traži način kako da proširi svoj utjecaj u regionu kako bi ga udaljila od od EU i NATO-a. No, negativan uticaj na region ne dolazi samo iz Rusije. Turska se trudi da povrati utjecaj među muslimanima iz regiona, a kineske i investicije iz zemalja Perzijskog zaliva pospješuju korupciju i kvare lokalne političare.

"Takođe svjedočimo i jačanju radikalizacije među muslimanima koji se pridružuju tzv. Islamskoj državi i Siriji i Iraku, kao i radikalnim pravoslavcima koji se bore na strani Rusije u ukrajinskom konfliktu", rekla je baronesa Helić.

Skrenula je pažnju i na Srbiju i Hrvatsku, kazavši da i dalje podržavaju političare koji podrivaju suverenitet BiH.

Kako je navela, Hrvatska to radi podržavajući HDZ u stvaranju trećeg, hrvatskog, entiteta unutar FBiH, koristeći svoje članstvo u EU kako bi postigla svoj cilj, koji ujedno podržava u sama Rusija, jer je pretpostavka da bi tako došlo do raspada države.

"Srbija, s druge strane, to radi kroz podršku secesiji manjeg entiteta u BiH, Republike Srpske (RS). RS je jučer proslavila svoj dan tzv. državnosti. Na taj dan, 1992. godine RS je objavila svoju državnost što je pokrenulo četverogodišnji rat koji je odnio više od 100.000 života i protjerao milione sa svojih ognjišta", navela je.

Naglasila je da je neustavnom prazniku prisustvovala predsjednica Vlade Srbije te srbijanski ministar odbrane, a srbijanski predsjednik je poslao pismenu čestitku. To, prema njenom mišljenju, šalje nedvojbenu poruku: zemlja koja teži pridruživanju EU, Srbija, direktno podriva suverenitet i teritorijalni integritet BiH.

"Tokom Ashdownovog mandata ko bi god osporio Dejtonski sporazum na način na koji je to urađeno proslavom 'Dana RS' bio bi sankcionisan Bonskim ovlastima. Danas nismo mogli čuti niti jednu izjavu iz EU, SAD-a ili vlade Ujedinenog kraljevstva", zaključila je Helić.

Na kraju je iznijela nadu da će Brisel, London i Washington početi djelovati kao jedno kroz sveobuhvatnu strategiju za cijeli region.