ZAŠTO SE OTRŽE I UGROŽAVA PIJAĆA VODA PLAVA I GUSINJA?!
Autor: Ibrahim Husejnović
Objavljeno: 20. Nov 2018. 13:11:08


Ibrahim HUSEJNOVIĆ: Svjedoci smo da je vodni resurs Plava i Gusinja napadnut i ugrožen od strane privatnih koncesionara i pojedinaca, kojima je država dala zeleno svjetlo da se bogate na račun voda domicilnog stanovništva, pa iako su oni i sada bogati daje im se šansa da budu još bogatiji sa gradnjom minihidroelektrana, pri čemu se zanemaruju potrebe Plavljana i Gusinjana za pijaćom, tehničkom i vodom za navodnjavanje, kao i potreba naroda ovih krajeva da potencijal voda bude njihova razvojna šansa, a ne bogaćenje pojedinaca sa strane!
Odavno su opisane i opjevane pitke vode Ali Pašinih izvora, oka Skakavice, vrela Ruže, Hotske, Komaračke i drugih rijeka i izvora. Jedinstveni je zaključak da Plav i Gusinje posjeduju izvore pitke vode kojima mnogi u drugim sredinama lakome i dive im se. Pa i pored svega naznačenog svjedoci smo zadnjih godina da sve te vode koje postoje u znatnoj količini, znaju da poniru i da ih bude malo i nedovoljno uslijed velikih suša i bježanja vode u niže slojeve zemlje.

Vodni resurs, posebno čista pijaća voda, predmet su pažnje svih demokratski uređenih država, koje ovu oblast uređuju posebnim zakonima. Cilj i namjera jeste da se pijaća voda zaštiti od bilo čije samovolje i da ista bude u punoj mjeri dostupna stanovništvu. Crna Gora je ranije donijela poput mnogih drugih država dobre propise iz ove oblasti, ali ti isti propisi bi morali da se poštuju, uprotivnom se gubi smisao njihovog postojanja. Ali ono što posebno boli, sadašnje izmjene propisa o eksproprijaciji i dr., po uvjerenju mnogih su u suprotnosti sa Ustavom CG i međunarodnim konvencijama, a što bi Crnu Goru moglo skupo da košta pri pristupanju Evropskoj uniji!

Svjedoci smo da je vodni resurs Plava i Gusinja napadnut i ugrožen od strane privatnih koncesionara i pojedinaca, kojima je država dala zeleno svjetlo da se bogate na račun voda domicilnog stanovništva, pa iako su oni i sada bogati daje im se šansa da budu još bogatiji sa gradnjom minihidroelektrana, pri čemu se zanemaruju potrebe Plavljana i Gusinjana za pijaćom, tehničkom i vodom za navodnjavanje, kao i potreba naroda ovih krajeva da potencijal voda bude njihova razvojna šansa, a ne bogaćenje pojedinaca sa strane!

Da je država Crna Gora napravila kojim slučajem drugačiji pristup kada su u pitanju hidroelektrane, možda se i ne bi izazvao ovoliki gnjev i ogorčenje plavo-gusinjana, koji će sva je prilika morati da kupuju pijaću vodu. No, kako kupiti onu tehničku i vodu za navodnjavanje svojih parcela?! Danas su napadnute vode i izvorišta u Plavu, niko ne garantuje da se to neće sjutra desiti i u Gusinju, a što je pokušavano. U susjednoj Andrijevici, Komunalno preduzeće te varošice uz pomoć Države gradi hidrocentralu za potrebe razvoja grada i kako bi žitelji tog kraja imali jeftiniju struju, što je za svaku pohvalu.

Vodni resurs Plava i Gusinja pak žele da oduzmu i da se od njega obogate prijatelji, rodbina i kumovi vladajuće garniture, a da od svega toga gotovo nikakvu korist nemaju ovi krajevi i oni koji tu žive. Čak se u tom pravcu prave izmjene važećih propisa kako bi se lakše ulazilo u privatne posjede, preko kojih bi se naša voda otimala, a prihod od nje išao u džepove ljudi sa strane! To je jedno alarmantno stanje gdje će morati svoju zadnju riječ da kažu relevantne međunarodne institucije. A zadnju riječ, ni mi još nijesmo rekli!