Učenici II-1 odjeljenja su u Centru za učenje, obilježili 5. oktobar - Svjetski dan prosvjetnih radnika.
Nakon pruženih informacija o datumu i potrebi obilježavanja Svjetskog dana prosvjetnih radnika, putem prezentacije, grupa učenika je dramaturškim prikazom, na originalan i duhovit način predstavila odnos profesora i učenika u učionici, te svakodnevne probleme sa kojima se susrijeću profesori i učenici na času.
Inače, tekst za igrokaz je napisao Aljo Canović, učenik drugog razreda gimnazije.
Dio učenika je putem debate iznio na valjan način značaj i ljepotu jednog od najhumanijih, najodgovornijih i najtežih poziva na svijetu, demonstirajući ga porukama na hamerima.
Poziv nastavnika je jedan od najstarijih poziva, koji svoje korijene ima u periodima prije nastanka škole kao institucije (vračare, ratnici koji su prenosili svoja znanja iz ratnih vještina mladim naraštajima). Savremeni obrazovni sistem zahtijeva od nastavnika da to bude osoba od povjerenja, vaspitač, savjetodavac, prijatelj, organizator, koordinator. Svojim stilom rada inovator, ocjenjivač, mentor, istraživač, strateg. Da je aktivan u školi, izvan nje, u slobodnim aktivnostima, kulturnoj i javnoj djelatnosti škole.
Svojim originalnim idejama, kritičkom procjenivanju, radom i zalaganjem, osobinama, ponašanjem, stručnom osposobljenošću bude primjer, ne samo učenicima nego i društvu kao cjelini. Svojstva koja posjeduje nastavnik, spremnost da razumije učenika, da prihvati njegovo ponašanje, shvati njegove potrebe, direktno utiču na cjelokupno ponašanje učenika i njegov uspjeh u školi.
|
Nastavnik koji je staložen, pravedan, pažljiv, ozbiljan, dosljedan i tolerantan može da usmjeri učenike na pronalaženje odgovora, savremenim metodama organizuje nastavu, poštujući individualne razlike učenika, radeći na tome da učenici budu subjekti a ne objekti u nastavi. U tom smislu komunikacija postaje demokratska osposobljavaju se za saradnički odnos, toleranciju, poštovanje i uvažavanje svih aktera u nastavi, te radom u grupama i timskim radom šire toleranciju i uvažavaju sve aktere u nastavnom procesu. Ponašajući se demokratski, ne tražeći slijepu poslušnost, ne pokazujući ravnodušnost, saradnjom, dogovaranjem, animiranjem, nastavnik aktivira i usmjerava prema njihovim interesovanjima, afinitetima, sposobnostima, mogućnostima, pomažući im u dostizanju ličnog maksimuma, djelujući na učenike kao autoritet, a i kao ličnost.