Na mjestu ratnog zločina nad visokom delegacijom Republike Bosne i Hercegovine
PRVI PUT I VJERSKA KOMEMORACIJA NA MJESTU RUŠENJA HELIKOPTERA I UBOJSTVA MINISTRA DR. IRFANA LJUBIJANKIĆA
Autor: Admir Muhić
Objavljeno: 29. May 2018. 01:05:10



Jučer je obilježena dvadesettreća godišnjica pogibije visoke delegacije Vlade RBiH uz prigodno sjećanje na mjestu rušenja helikoptera u Kremenu (između Slunja i Cetingrada). Delegaciju Islamske zajednice u Hrvatskoj u prediftarsko vrijeme predvodio je Admir ef. Muhić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Karlovac u čijem sastavu su bili Almir ef. Šabić, Halid ef. Dolić, muallima Nejla Muhić i Denis Bašić.

Još uvijek nisu razjašnjene okolnosti obaranja helikoptera koji je oboren na današnji dan 28.5.1995. godine, a kojeg su oborile snage pobunjenih Srba iz smjera Slunja za vrijeme okupacije Hrvatske i nitko za taj teroristički čin nije odgovarao. Visoku delegaciju Vlade RBiH predvodio je tadašnji ratni ministar vanjskih poslova dr. Irfan Ljubijankić, a s njim su bili zamjenik ministra pravde BiH Izet Muhamedagić, savjetnik u Ambasadi RBiH u Hrvatskoj Mensur Šabulić i pripadnik MUP-a RBiH major Fadil Pekić. Svi su poginuli. Delegacija se vraćala iz Bihaća gdje se formirao Unsko-sanski kanton, prvi kanton u Federaciji BiH. Ovaj dan se obilježava kao i Dan Unsko-sanskog kantona jer je tada pokrenuta deblokada Bosanske krajine.
Prije delegacije Islamske zajednice godišnjici obilježavanja rušenja helikoptera prisustvovale su i obitelji poginulih te boračka udruženja s područja Unsko-sanskog kantona. Odlukom glavnog imama Admira ef. Muhića ove godine obilježavanje je po prvi put imalo i svoj vjerski karakter te je odvojeno od ustaljenog političkog, a prije toga mjesto rušenja helikoptera posjetili su i predstavnici vlasti Unsko-sanskog kantona. Imami su na mjestu pogibije visoke delegacije RBiH proučili odlomke iz Kur'ana te je za sve proučena dova Svevišnjem Bogu da se zlo koje se dogodilo više nikada i nikome ne ponovi.



"Ovo mjesto zaslužuje pijetet svih nas i u Hrvatskoj i u BiH i svaki Bošnjak bi trebao barem jednom u životu posjetiti ovo mjesto. Posebno se istina treba širiti na mlade. Ako u školske udžbenike nije ušla ova lekcija onda smo mi svi dužni upriličiti posjete ovom mjestu da se mladima ovdje na licu mjesta održi sat povijeti. Sve škole i fakulteti s područja USK-a u svojim godišnjim planovima trebaju imati i plan posjete ovom mjestu. Ovo mjesto je za stalni postav zastava Republike Hrvatske i BiH, ali i zastave bošnjačke nacionalne manjine u Hrvatskoj "ljiljani" da se zna kako je ovo mjesto oslobođeno u vojno-redarstvenoj akciji "Oluja" i da se zna šta se tu dogodilo na današnji dan '95. godine. Ove žrtve kao i 1200 Bošnjaka su naši šehidi koji su dali svoje živote u Domovinskom ratu i utkani u temelje Republike Hrvatske. Zato smo podržali ovaj projekat jer će se ovdje saznavati o sudbini onih čija je krv natopila ovu zemlju." - istaknuo je Admir ef. Muhić pozvavši sve subjekte da im prioritet bude ovaj projekat i da se dovrši do kraja.



Na mjestu pogibije izgrađeno je skromno obilježje. Nakon dvadeset i tri godine konačno je došlo vrijeme da se dostojanstveno obilježi mjesto terorističkog čina rušenja helikoptera. Prije četiri godine glavni imam je u Vladi USK-a potpisao Sporazum o izgradnji Spomen parka "Dr. Irfan Ljubijankić" sa kantonalnim Savezom logoraša čime su obje strane prihvatile obveze realizacije ovog projekta. Za vrijeme godišnjice 2015. godine premijer USK-a Izudin Saračević i glavni imam Admir ef. Muhić položili su kamen temeljac za izgradnju Spomen parka, a nositelj ovog projekta je Islamska zajednica u Hrvatskoj. Zemljište je otkupljeno i prepisano na vakuf kao sigurnost za trajno dobro. Na obvezi Saveza logoraša, Vlade USK-a i Skupštini USK-a je da ubrzaju donošenje idejnog rješenja i projektne dokumentacije, a Islamska zajednica će ishodovati potrebne suglasnosti i dozvole za građenje kako bi konačno počeli radovi na ovom projektu koji je od iznimnog nacionalnog interesa za Bošnjake.