BATONOVI MUHABETI BOŠNJACI JUČER, DANAS, SUTRA
Autor: Said Šteta, književnik i novinar
Objavljeno: 24. Jan 2018. 14:01:56


KPS „Baton“ ponovo je nadmašio sebe, jer u kulturnom djelovanju u gradu Zenica odavno nema valjane konkurencije. U prostorijama BZK „Preporod“ u Zenici, utorak, 23. januara 2018.godine, održani su još jedni „Batonovi muhabeti“ na temu „Bošnjaci jučer, danas, sutra“. Predavač je bio dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema IZ u Bosne i Hercegovine u periodu 1993-2012. godina. Moderator ovih muhabeta novinar Sinan Gluhić, inače urednik TV Zenica, u uvodnom dijelu apostrofirao je na kompetetntnosti predavača da govori na ovu temu, dok je dijelove biografije pročitala Belma Dedić.


Belma Dedić, uvodničar, dr. Mustafa ef. Cerić predavač i Sinan Gluhić, moderator


Predavač, reis efendija dr. Mustafa Cerić, kako ga prijatelji oslovljavaju, počeo je svoje obraćanje ajetom iz Kur'ana, da bi naveo nekolko historijskih činjenica o dobrom batonu, čuvaru Bosne od prije dva milenija, kao podsjećanje prijeko potrebno i danas, kada na Bosnu i Hercegovinu kidišu neprestano. Danas to čine podlije, ne topovima i bajonetama, nego uskraćivanjem temeljnih prava čovjeka, prava na jezik, a samim tim i pravo govora. Potvrda tome je i ovih dana u područnoj školi kod Zvornika u kojoj se djeci Bošnjacima kojima se jezik vezuje za antiustavne odredbe zakonika RS-a.



Da bi slikovitije objasnio stanje Bošnjaka jučer,danas sutra, kako je i tema ovog predavanja, reis efendija je poslužio 18. Surom Kur'ana, El-Kehf-Pećina. Kako je kazao u voj suri je pronašao odgovore na pitanje stanja Bošnjaka. Prvo što se nametnulo kao važnost odlike trenutnog stanja, jeste stanje depresije. Nakon temeljitog obrazloženja ovog stanja i činjenice nedovršenosti započetih procesa izgradnje stuibova opstojnosti Bošnjaka, koje poredi sa polovično uzoranom njivom, gdje se javljaju orači na već uzorano a niko da nastavi tamo gdje je tvrda ledina. U svome nastavku obrazlaganja konstatno se oslanjajući na suru Pećina, reis efendija Cerić je prisutnoj publici na kraju podcrtao da jedno. Bošnjaci su kroz višemilenijsku prošlost znali se oduprijeti najezdama osvajača i krvnika, samo ovoga puta moraju znati pokazati više pameti. Pameti ima u Bošnjaka, samo nije adekvatno iskorištena za nastavak očuvanja prije svega Bosne i Hercegovine kao države a samim tim i Bonjaka u u njoj. Naravno, niti jednog trenutka ne potencirajući samo na Bošnjake kako narod, nego i sve druge koji ovdje žive. To je potkirjepio primjerom Filipina, jer je upravo stigao sa jednog skupa u Manili, glde kaže ima preko stotinu nacionalnih skupina, ali svi žive u skladu i harmoniji po zakonima te države. Zašto to ne bi mogla Bosna i Hercegovina. Završavajući poručio je kako vjeruje da Bosna i Hercgovina ima čestite ljude, poput stopostotnog RVI, magistra i uskoro doktora historijakih nauka, Amira Ismića. On svojim radom u KPS „Baton“ čiji je predsjednik, najbolje pokazuje kako se može kroz kulturu, zatim sport, pa i izdavaštvo što je trenutna preokupacija „Batona“, jačati stanje zajednice a time i Bosne i Hercegovine. Ovakva okupljanja su prijeko potrebna, naglasio je na kraju dr. Mustafa ef. Cerić.


Zajednička slika Batonci sa dr. Cerićem

Slikar Abdulah Hodžić uručuje sliku eis ef. Ceriću