Nove knjige
U MAGLAJU PROMOVISANA KNJIGA PRIČA „ĐULA“ AUTORICE DŽERALDINE DELIĆ
Autor: Said Šteta, književnik i novinar
Objavljeno: 08. Dec 2017. 17:12:30


U ugodnom prostoru biblioteke u Maglaju, četvrtak, 7.decembra 2017.godine promovisana je knjiga priča „Đula“ autorice Džeraldine-Dine Delić. Nakon dvije zbirke poezije, knjige priča i novele, ovo je njeno peto ostvarenje, sa kojim je, kako sam joj u neformalnom razogovoru i rekao autorica potvrdila svoju književnu zrelost i stavila jasan pečat.

Uz muzičkog pedagoga Ermelinu Herceg na klaviru i mlade umjetnice Amre Bradarić na flauti započelo je ovo svojevrsno upoznavanje sa knjigom, nakon kojeg je prepoznatljivi i naglašeni glas recitatora Fuada Ruvića uveo nas među lijepo dizajnirane korice. Prva recenzentica i promotor na knjizi, inače direktorica biblioteke, mr. sci. Nina Bunjevac Salkić, kazala je između ostalog:

-“Džeraldina Dina Delić je autorica koja s lakoćom stvara veze između vremena prošlog i vremena sadašnjeg, između osjećaja izgubljenosti i osjećaja svrhovitosti, između narodnog pripovjedanja i savremenog lirskog iskaza, između ljudskih želja i ljudskih mogućnosti.“

U svome obraćanju kao drugi recenzent na knjizi, naglasio sam važnost autoričina povjerenja kojeg mi je ukazala dajući mi nesređen materijal na čitanje, kojeg sam puno vremena kasnije dobio ponovo u ruke da uradim recneziju, što nije čest primjer iskrene saradnje i uzajamnosti među stvaraocima. Iz svoje recenzije izdvojio bih slijedeće:



- „Već u priči „Izvor“ autorica Džeraldina, potpuno nestvarno, besprijekorno maštovito, ustvrdio bih, hromadžićevski uspješno, odvodi nas u svijet vilenjaka, što se okupljaju oko izvora Grabe. Ipak znalački, vještinom iskusnog spisatelja, autorica u taj čarobni svijet, vrlo precizno uslikava bosanski stećak, kao milenijski simbol opstojnosti Bosne. U priči „Đula i vjera“ običajnošću Bogumila, svoju junakinju oslikava tom prirodnom religioznošću, ne svrstavajući je niti u jednu od postojećih religija. Opet svojom čistotom, iskrenošću i predanošću, u svakoj od njih, ona se može pronaći kao čovjek.Time autorica, na ženstveno osjetljiv način, dušom iskona, ispisuje daleku prošlost ovih prostora. Satkanu od težačenja i strpljivosti, vjere i umora, ljubavi i žala, osmijeha i čežnje, praznine žuljevite ruke i bogatstva duše, ona uokviruje ženu, pramajku Bosne, i proriče joj budućnost u sjećanju onih koji će tek doći.



O knjzi je govorio i gost promotor profesor Dragan Šimšić dovodeći u neraskidivu vezu pisac-knjiga-čitalac. Naglašavajući da zajedno sa naslovnom, knjiga sadrži dvanaest priča koje se mogu čitati i zasebno, a opet pronaći nit koja ih povezuje. Osvrnuo se na simboliku kućnog praga, koji nije samo dio vrata kuće, nego odgojna refleksija onog što se nosi kao stečeno, upravo iza ili sa tog kućnog praga.

Na kraju uz riječi zahvale, obratila se autorica Džeraldina Dina Delić, te pročitala priču „Povratak“ koja završava ovako:

- “Ne može se odvojiti pogled od prozora. Zavjesa se pomjeri. Pomjeri se nešto i njegovim prsima.Nepoznato lice i upitan pogled. Ništa više nije isto...“
-
Knjigu priča „Đula“ autorice Džeraldine Delić, preporučujem svima. I kao uspavanku, i kao lektiru u kojoj će na trenutak zaploviti u taj svtarno nestvarni svijet, ali kao knjigu koja će se čitati u zimskim noćima, baš kao što se nekad pripovjedalo pod svjetlom petrolejke.