Sarajevo
DR. KORAJLIĆ NA TRIBINI FBI: NEDOVOLJNA EFIKASNOST U PROCESIRANJU IZVRŠILACA KRIVIČNIH DJELA (VIDEO)
Autor: Fena
Objavljeno: 04. Jun 2017. 15:06:32

Prof. dr. Nedžad Korajlić: Ne može maloljetnika, koji je počinilac nekog krivičnog djela, da 'obrađuje' osoba/istražitelj koji je završio neki tehnički fakultet. To moraju biti pedagozi, sociolozi, kriminolozi, kriminalisti


Efikasno procesuiranje izvršilaca krivičnih djela podrazumijeva sinhronizirano i profesionalno postupanje svih institucija i pojedinaca, uključujući policiju, tužiteljstva i sudove, kako bi slučajevi koji su pokrenuti bili dovedeni dokraja i imali sudski epilog, a počinitelji krivičnih djela bili adekvatno sankcionirani, uz, istovremeno, uvažavanje najviših standarda ljudskih prava i striktnu primjenu važećeg zakonodavstva.

Istaknuto je to danas na javnoj tribini o temi „Uzroci nedovoljne efikasnosti u procesiranju izvršilaca krivičnih djela“, održanoj u Sarajevu u organizaciji Foruma bošnjačkih intelektualaca.

Dekan Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA i uvodničar skupa prof. dr. Nedžad Korajlić istaknuo je da se radi o kompleksnoj problematici te da konačan ishod procesiranja počinitelja krivičnih djela ovisi od educiranosti, kvaliteta rada i angažmana svih 'karika u lancu', počevši od policajca koji dolazi na lice mjesta, preko istražitelja i tužitelja koji vode istragu, pa do sudije za prethodni postupak i otvaranja glavnog pretresa.

Ocijenio je da jedan od ključnih problema na tom planu predstavlja neadekvatan profil kadrova u smislu temeljnog obrazovanja, ukazujući na značaj odgovarajuće educiranosti i specijalizacije svih djelatnika uključenih u procesiranje osoba u sukobu sa zakonom, kao i na važnost izrade podzakonskih akata i procedura, specificiranih za određena krivična djela.

- Ne može maloljetnika, koji je počinilac nekog krivičnog djela, da 'obrađuje' osoba/istražitelj koji je završio neki tehnički fakultet. To moraju biti pedagozi, sociolozi, kriminolozi, kriminalisti... - precizira Korajlić.



Istovremeno, ukazao je na sistemske nedorečenosti, uključujući i 'razuđenost' pravosuđa u BiH koje je doživjelo transformacije u pogledu miješanja anglosaksonskog prava i kontinentalne pravne škole, te pojavu da su se određeni postupci i procedure rješavali 'u hodu', a što se u konačnici negativno reflektiralo na stepen efikasnosti.

Uvodničar Korajlić se zalaže za kvalitativni pristup elaboriranoj problematici - analizu ponašanja i preventivno proaktivno djelovanje, uključujući i angažman akademske zajednice prije nego što nastupi štetna posljedica, odnosno izvršenje krivičnog djela.

Predsjednik Foruma bošnjačkih intelektualaca akademik dr. Suad Kurtćehajić kazao je da treba praviti razliku između primarne efikasnosti prava, što podrazumijeva pozitivan odnos subjekata prava/građana prema pravnim normama, i sekundarne efikasnosti koja uključuje aspekt orijentiran ka prekršiocima, odnosno onima koji ne poštuju pravne norme.

- Da bi se građani osjećali sigurnim i zaštićenim, neophodno je ostvariti visoku razinu i primarne i sekundarne efiksnosti - ističe Kurtćehajić, navodeći da primarna znači da najveći broj građana poštuje pravne norme ili pravni poredak vlastite države, a da sekundarna efikasnost jeste efikasnost organa prinude, pa sve do procesuiranja i primjene adekvatne sankcije za počinitelje krivičnih djela.

Akademik dr. Suad Kurtćehajić: Da bi se građani osjećali sigurnim i zaštićenim, neophodno je ostvariti visoku razinu i primarne i sekundarne efiksnosti


U kontekstu sekundarne efikasnosti, ukazao je na problem da se veliki broj počinitelja krivičnih djela ne otkrije, odnosno ne privedu pravdi, te na druge koji se nakon spektakularnih hapšenja puštaju na slobodu.

U fokusu sudionika tribine bili su - analiza činjenica koje utječu na donošenje odluke o neprovođenju istrage, profil ovlaštenih osoba i potrebna znanja, (ne)znanje odgovornih osoba za efikasnije procesuiranje krivičnih djela i pitanje kako prevazići nedovoljnu efikasnost u procesuiranju krivičnih djela.

U širem smislu, otvoreno je i pitanje aktuelnog ustrojstva BiH i dejtonskog okvira, te pravosudne saradnje sa susjednim zemljama u kontekstu osuđenih osoba koje bijegom preko granice izbjegavaju izdržavanje pravomoćno izrečenih kazni.