Vizita Komisije za vanjske poslove Skupštine R. Kosova Parlamentu R. Albanije
ZATRAŽENO I PONOVNO OTVARANJE AMBASADE ALBANIJE U BOSNI I HERCEGOVINI
Autor: B.net
Objavljeno: 12. Feb 2017. 22:02:29


Komisija za vanjske poslove Skupštine Republie Kosova je realizirala u minuli petak jednodnevnu posjetu Parlamentu Republike Albanije. Zvanični susreti i razgovori su održani sa potpredsjednicom Parlamenta Valentinom Leskaj, svim članovima Komisije za vanjske poslove Republike Albanije, (među kojima je, uz predsjednicu g-đu Artu Dade i g. Namik Doklje), te zasebno sa zastupnicima Pandeli Majkom i Luanom Rama, dok su sa predsjednikom albanskog parlamenta g. Ilirom Metom i njegovim saradnicima, svi iz pomenute kosovske komisije imali radnu večeru, uz poduže i korisne razgovore...

Tokom ove značajne vizite Komisije za vanjske poslove Skupštine Republike Kosova, između ostalih pitanja, zatražili smo - uz dogovorenu podršku svih članova naše komisije - i ponovno otvaranje Ambasade R. Albanije u Sarajevu, BiH.




Ćerim Bajrami i Namik Doklje


Naime, sve do prije dvije godine Ambasada Albanije u Sarajevu je normalno radila, a neke usluge je činila i prema građanima porijeklom sa Kosova u BiH. Međutim, zbog reciprociteta u diplomatskim odnosima (zatvaranja Ambasade BiH u Tirani!), nivo diplomatskih odnosa između Albanije i Bosne je pao na rezidentne ambasadore...

Samim tim i građani sa Kosova su izgubili, zato što ova mlada držva, nažalost, još nije priznata od BiH, te albanska dijaspora u BiH, ali i svi Bošnjaci sa Kosova i BiH, imaju mnogo više problema u realizaciji svojih prava, kao što ih imaju i u slobodi putovanja zbog viznog režima između dviju država Republike Kosova i BiH.



Da podsjetimo da do priznanja Kosova od BiH, time ni kosovskih ličnih dokumenata nije došlo zbog protivljenja predstavnika srpske zajednice u državnim institucijama BiH.

Iz Komisije za vanjske poslove Skupštine R. Kosova ističu da se sve očigledno namjerno i smišljeno čini kako bi blokirali kontakti građana Kosova i BiH, odnonsno pokidale porodične veze. Naglašavamo da građani Republike Kosovo i Republike Srbije između ove dvije države putuju neometano sa osobnim kartama, dok istovremeno srpski politički estabilišment u manjem bh. Entitetu u BiH, blokiraju sve veze Kosova i BiH, uključujući i međusobno međudržavno priznanje. Dakako za takvo stanje posebnu odgovornost snose bošnjački i hrvatski političari koji su više nego očito potpali pod uticaj srpskih politčara.