SKORO ČETVRT STOLJEĆA ZA OKO 300 OSUĐUJUĆIH PRESUDA ZA RATNE ZLOČINE
Autor: Erna Mačkić, BIRN
Objavljeno: 10. Feb 2017. 15:02:55


U protekle 24 godine pravosudne institucije na državnom i entitetskom nivou, te u Brčko Distriktu, donijele su ukupno 320 osuđujućih i 106 oslobađajućih presuda za genocid, te zločine protiv čovječnosti, civila i ratnih zarobljenika na cijelom prostoru BiH.

Prema podacima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), Sud BiH je radeći po optužnicama Državnog tužilaštva donio ukupno 140 osuđujućih presuda za ratne zločine i 45 oslobađajućih.

Državne pravosudne institucije na predmetima ratnih zločina rade od 2004. godine. Radili su na predmetima koje im je Haški tribunal ustupio nakon što je potvrđena optužnica, ali nije bilo započeto suđenje. Ti predmeti su pravosnažno završeni.

Tužilaštvo BiH, u kojem na predmetima ratnih zločina radi trenutno 31 tužilaca, u proteklih 12 godina podiglo je ukupno 337 optužnica za ratne zločine. Neke od njih još nisu rezultirale presudama.

Radeći na predmetima ratnih zločina, Sud BiH je donio i tri odbijajuće presude za ratne zločine, te sedam rješenja o obustavljanju postupka jer su optuženi preminuli.

Sve zajedno pravosudne institucije u BiH u proteklih deset godina podigle su ukupno 666 optužnica za ratne zločine i riješile 2.811 istraga.

Pred istražnim institucijama, kada su u pitanju ratni zločini, još uvijek postoji 436 istraga protiv poznatog i 267 protiv nepoznatog počinioca. U predistražnom postupku nalazi se preko 6.000 prijavljenih osoba za ratne zločine, govore podaci VSTV-a.

Na nivou Federacije BiH od 1992. pa do kraja prošle godine je doneseno ukupno 114 osuđujućih presuda za ratne zločine, a 33 oslobađajuće. Za procesuiranje ratnih zločina nadležno je deset kantonalnih tužilaštava i sudova, te Vrhovni sud FBiH kao drugostepeni organ. U nekim od kantonalnih tužilaštava radi po jedan tužilac ovisno od prostorne veličine kantona, dok u nekim, poput sarajevskog i mostarskog, radi više tužilaca na ratnim zločinima.

Kada je u pitanju Republika Srpska (RS), ukupno su procesuirali na okružnim pravosudnim institucijama u Banjoj Luci, Bijeljini, Trebinju, Doboju i Istočnom Sarajevu, odnosno Vrhovnom sudu RS-a ukupno 56 predmeta ratnih zločina. U većini okružnih tužilaštava radi jedan tužilac na predmetima ratnih zločinima. U sudovima u RS-u doneseno je ukupno 25 oslobađajućih presuda za ratne zločine i četiri rješenja o obustavljanju postupka.

U Brčko Distriktu je doneseno ukupno deset osuđujućih presuda za ratne zločine, te tri oslobađajuće.

Implementirajući Državnu strategiju za procesuiranje ratnih zločina, koja je usvojena 2008. godine, Tužilaštvo BiH je zaduženo da odluči da li će prosljediti ili zatražiti od Suda BiH da predmet ratnog zločina pošalje na daljnje procesuiranje entitetskim pravosudnim institucijama.

Prema Državnog strategiji za procesuiranje ratnih zločina, složeni predmeti protiv visokopozicioniranih osoba su trebali biti rješeni do decembra 2015. godine. Taj rok nije ispoštovan, a pred Sudom BiH je nekoliko predmeta koji uključuju komandnu odgovornost.