U Sarajevu u prepunoj sali premijerno prikazan novi dokumentarni film Avde Huseinovića „Bošnjaci-Genocd u kontinuitetu“ u produkciji Bošnjačko-američke nacinalne asocijacije iz New Yorka
HARAM JE SVAKOM BOŠNJAKU KOJI DOZVOLI SEBI DA OVAJ FILM NE POGLEDA
Autor: Eset Muračević
Objavljeno: 18. Nov 2016. 02:11:26


Novi dokumentarni film „Bošnjaci-genocid u kontinuitetu“, autora Avde Huseinovića a koji je urađen u produkciji BANA - Bošnjačko-američke nacinalne asocijacije iz New Yorka; odnosno potomaka žrtava genocida i preživjelih žrtava genocida, njujorškog Odbora za očuvanje sjećanja na žrtve genocida u Plavu i Gusinju, premijerno je prikazan u četvrtak večer, 17.novembra 2016., u prepunoj sarajevskoj Multimedijalnoj sali općine Novi Grad. Po riječima autora radi se o neispričanoj video priči o višestoljetnom genocidu nad Bošnjacima na području cijele Bosne i Hercegovine, Sandžaka i drugim državama Balkana. Film prati krvavu hronologiju genocida nad Bošnjacima, još od kraja 17. stoljeća, pa sve do Srebrenice u julu 1995.godine.




Pelidija, Dudaković i Ganić
Među velikim brojem uglednih zvanica na premijeri filma primjetili smo Ejupa Ganića, Adulaha Sidrana, Šemsudina Mehmedovića, Atifa Dudakovića, Emina Švrakića, Avdu Hebiba, Reisu-l-ulemu emeritusa IZ u BiH dr. Mustafu Cerića, Predsjednika Mešihata Islamske zajednice u Srbiji muftiju dr. Mevluda ef. Dudića, Vehida Gunića, Esada Piknjača, Hasana Dolovca, Enesa Pelidiju, Suada Kurtčehajića, Murata Tahirovića, Muniru Subašić, Safeta Kešu, Edinu Gabela, Ibru Derviševića, Jasmina Meškovića, Seada Zubanovića, Nihada Aličkovća, Ruždiju Adžovića, Bajru Pervu i brojne druge ličnosti iz kulturng i javnog života.

Prisutnima su se prije emitovanja filma, pored Avde Huseinovića, autora filma obratili i Ruždija Musić u ime Bošnjačko-američke nacionalne asocijacije; Mevlud ef. Dudić, predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Srbiji i Semir Efendić, načelnik sarajevske općine Novi Grad.






U znak zahvalnosti na saradnji i podršci u radu na realizciji filma Avdo Husinović je profesoru dr. Enesu Pelidiji uručio prigodan poklon - sliku jednog akademskog umjetnika.


Avdo HUSEINOVIĆ: Film svjedoči o genocidu nad Bošnjacima
- Ovaj film svjedoči o genocidu nad Bošnjacima i drugim muslimanima od područja Like, Dalmacije i Banije preko Herceg Novog, Cetinja, Sjenice, Kolašina, Užica, Šapca, Nikšića, Plava i Gusinja, Šahovića, Limske doline, Bihora, istočne Hercegovine, Podrinja, do posljednje agresije i genocida u BiH u periodu 1992-1995. godine, - rekao je Avdo Huseinović. Njegova realizacija trajala je skoro tri i po godine. Po prvi put u video formi, kroz korištenje relevantne dokumentacije, svjedočenja, intervjua i izjava uglednih bošnjačkih, albanskih, hrvatskih, srpskih i crnogorskih intelektualaca, istraživača genocida, preživjelih žrtvava genocida i potomaka žrtava genocida; prezentovana je neispričana, kompleksna priča o genocidu nad Bošnjacima, koji traje preko tri stoljeća na području Bosne i Hercegovine, Sandžaka i drugih dijelova Balkana. Slikom smo prikazali mnoga mjesta gdje Bošnjaka poodavno nema, a gdje su nekada bili u većini. Prvi put u svijet idu snimci mjesta na kojima su izvršene velike egzekucije, mjesta gdje se predugo nalaze masovne grobnice hiljada ubijenih bošnjačkih civila, koji nikada nisu dostojno pokopani.

- Film je nastao na inicijativu onih koji su devedesetih godina prognani i morali su da se isele sa područja bivše Jugoslavije i odu čak do daleke Amerike, rekao je Ruždija Musić. Oni su željeli da se sve ono što se dešavalo bošnjačkom narodu, u višestoljetnom periodu, ne zaboravi i da se iz svega što im se dešavalo izvuče pouka da se takvo nešto nikada više ne ponovi. Poruka filma, između ostalog, jeste vezana i za to kako se naše sjećanje mora vraćati unazad da se nebi zaboravilo to kako su izvršitelji zločina nad nama bivali uvijek isti i kako su te zločine radili na identičan način. Bošnjaci konačno moraju izvući pouku iz svega toga da se ti zločini više nebi ponavljali. Film je jedan od načina da i sunarodnike onih koji su činili zločine upoznamo kakve su nečasne stvari radili njihovi preci.


Ruždija Musić

Muftija dr. Mevlud Dudić

Načelnik Semir Efenedić


- Ovaj film je nešto što do sada nije urađeno u nas Bošnjaka, rekao je Mevlud ef. Dudić. Zahvaljujući njemu neke stvari će nam, nakon gledanja, biti jasnije, pogotovo ono šta se dešavlo na prostoru Sandžaka: Plava, Gusinja, Sjenice, Limske doline... kada je samo u mjesec dana 1942. na 1943.godinu ubijeno 9.200 Bošnjaka. Haram je svakom Bošnjaku koji dozvoli sebi da ovaj film ne pogleda.

- Bošnjaci u čudan narod, reko je Smir Efendić. Ono što bi trebale raditi institucije i instituti kod nas rade pojedinci poput Avde Huseinovića koji nas, svojim dokumentarnim filmovma, upoznaje sa našom historijom. Mi moramo znati da narod koji ne zna svoju dalju ili bližu historiju ne može biti smatran narodom koji zna šta hoće u sadašnjosti i svojoj budućnosti.


Husienović sa svojim suradnicima na filmu


Zbog neodložnih obaveza u Barseloni glumac Emir Hadžihafizbegovićnije prisustvovo premijeri flma. Međutim, on je Avdi uputio telegram podrške u kojem se, između ostalog kaže: „Osjećam se privilegovanim što sam ovaj film pogledao prije drugih. Strah se izustiti da si napravio kapitalno djelo, jer ako to kažem, bojim se da ga ne obezvrijedim. Ono je više od kapitalng djela“.


Avdo Huseinović sa Suadom Ibrahimagićem i Ruždijom Musićem


Inače, Avdo Huseinović rođen je 1973. godine u Sarajevu. Autor je knjiga "Dželati naroda mog" (2009.), "Naser - od Gazimestana do Haga i nazad" (2013.) i "Stazama bosanskih vitezova" (2014.). Autor je dokumentarnih filmova "Vanzemaljci iznad Sarajeva" (2008.), "Krvavi ples po šeheru" (2010.), "Daleko je Tuzla" (2010.), "Bosna ili smrt" (2011.), "A bili su samo djeca" (2012.), "Dvadeset godina 1. korpusa Armije RBiH" (2012), "Na Drini krvavi Višegrad" (2014.), "Prijedorska polja smrti" (2014.), "Logori smrti" (2014.), "Herceg Bosna-Zločin i kazna" (2015.), "Dobrinja - Opsada u opsadi" (2015.) i "Operacija Sana 95 - Nedovršena pobjeda" (2015.) i "Silovanje u ratu-Nevidljivi ožiljci“ (2016.).