„KRVNIKOV TRAG“ AUTORA JULIJANA BORGERA, KNJIGA O KOJOJ GOVORI CIJELA BIH: KO SU BILI SARAJEVSKI LOVCI NA RATNE ZLOČINCE
Autor: NAP
Objavljeno: 25. Jan 2016. 15:01:53
Knjiga Julijana Borgera „Krvnikov trag“, u izdanju Baybooka, nesumnjivo će postati jedan od najvećih bestselera. Riječ je o lovu na ratne zločince u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Knjiga se čita u jednom dahu, a Borger je radnju napravio dramatično dokumentarno poput najzanimljivijeg filma, piše novinska agencija Patria.

U „Krvnikovom tragu“ Borger čak opisuje i pozadinu ubistva srbijanskog premijera Zorana Đinđića. Govori o dramatičnim trenucima kada Tribunal traži Arhivu HV-a i HVO-a, koju je Tuđmanov režim sakrio u nekoj napuštenoj kući u okolini Zagreba. Na vlast su upravo došli Stjepan Mesić i Ivica Račan i pokušavaju biti kooperativni sa Tribunalom i nemilosrdnim zapadnim silama. Predaja važne arhive nailazi na žestok otpor vojnog vrha Hrvatske. Dolazi gotovo do oružanog sukoba regularne policije i pripadnika starih objavještajnih struktura.

Hrvatska bila pred oružanim sukobom


Naravno da će čitaoce najviše privući lov na dva ključna čovjeka, Radovana Karadžića i Momčila Krajišnika. Nevjerovatno je sa kakvim informacijama barataju lovci na ratne zločince i šta je sve autor uspio prikupiti od te građe. Skrivanje Karadžića i njegov boravak u Beogradu pod lažnim identitetom doktora Dragana Dabića, te njegovo hapšenje prvi put je otkriveno opisano detaljno u ovoj knjizi. Hapšenje Krajišnika je jedna od najzanimljivijih i perfektno izvedenih operacija.

Jedna od sjajnih triler priča je i otkrivanje i hapšenje zločinca Ivice Rajića iz Kiseljaka. Rajić se krio u Splitu. Pošto je čitav rat švercovao robom sa srpskim oficirima i prodavao je opkoljenom i gladnom Sarajevu, od tih para je mogao u Splitu otvoriti i porodični restoran, gdje je pod lažnim identitetom bio neka vrsta dostavljača hrane.

Ali, daleko najšokantnija i najdramatičnija priča u „Krvnikovom tragu“ tiče se hapšenja surovog zločinca Stevana Todorovića iz Bosanskog Šamca, te Dragana Nikolića zvanog Jenki.

Stevan Todorović je pobjegao u Srbiju, gdje je počeo raditi u jednom noćnom klubu na Zlatiboru za Boška Radonjića, za koga Borger piše da je bio visoko rangiran član mafijaškog klana Gotti u Nju Jorku. Radonjić se predstavljao kao veliki prijatelj Radovana Karadžića. Lovci na zločince ubrzo su dobili svaki korak šamačkog monstruma Todorovića. Uhapšen je u Srbiji. Jednako tako uhapšen je i Dragan Nikolić Jenki, krvnik iz Vlasenice. Znalo se da su zločince uhapsili Srbi, ali niko nije znao ko su oni.

Sarajevski Srbi hapse zločince


U pravi momenat smatralo se da su ta hapšenja izveli pripadnici kriminalne grupe Pauci na čelu sa Jugoslavom Petrušićem. Ali, kad su se dogodila druga hapšenja zločinaca, tada je bilo suđeno Paucima za atentat na Milošević. Ispostavilo se da su Todorovića i Jenkija uhapsili neki drugi Srbi. Verzija koji iznosi Borger kaže da je CIA angažirala četvoricu sarajevskih Srba, patriota i pripadnika Armije RBiH. Kao peta osoba u krugu tih Srba spominje se i njihov prijatelj, mladić bošnjačkog imena Amir Mirankić. Borger ovu grupu opisuje kao izuzetno hrabre mladiće, koji su bili odani Bosni i Hercegovini i voljeli svoje Sarajevo.

Kad budete čitali Borgerov „Krvnikov trag“, uživat ćete u svakom trenutku. Borger je napravio objektivnu, dokumentarnu, perfektnu i do napetosti zanimljivu knjigu o ratu u BiH. Čitajući „Krvnikov trag“, ljudi u Bosni i Hercegovini će konačno moći vidjeti sve ono što do sada nisu ni slutili. Tokom ovog dvadesetogodišnjeg mira, uporedo sa izgradnjom institucija države, iza zavjesa se odvijao paralelni svijet, od koga smo znali samo završna hapšenja ratnih zločinaca. Nakon ove knjige taj nepoznati svijet će vam se potpuno otkriti. Knjigu je sa engleskog jezika prevela Senada Kreso.