U povodu Dana državnosti BiH: Sead Zubanović promoviše svoju novu knjigu u utorak, 24. novembra u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu
KO JE BIO MEŠA SELIMOVIĆ
Autor: Eset Muračević
Objavljeno: 19. Nov 2015. 16:11:58
U okviru oblježavanja Dana državnosti Bosne i Hecegovine Sead Zubanović, za kojeg kažu da je prvi pisac bošnjačke alternativne povijesti, u utorak, 24. novembra ove godine u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu sa početkom u 19 sati, promovisati će svoju novu knjigu „Ko je bio Meša Selimović“. U ovoj knjizi autor razotkriva najveću velikosrpsku podvalu Bošnjacima ko je stvarni autor romana „Derviš i smrt“, te zašto su Bošnjaci ovaj antimuslimanski roman prihvatili kao knjigu svog identiteta. Naravno, knjiga daje i odgovore na niz dugih pitanja među kojima su:

Zašto je svjevremeno Dobrica Ćosić, stjegonša srpskog šovinizma, rekao za Mešu Selimovića da je knjaz i vezir srpske književnosti; Zašto je tog istog autora profesor Nikola Koljević, koji je za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu bio predsjednik genocidne tvorevine, nazvao najvećim nerođenim Srbinom; Zašto je roman „Derviš i smrt“ dobio sve moguće državne, republičke i gradske književne nagrada i priznanja, a Mak Dizdar za svog, iste godine štampanog „Kamenog spavača“, ništa; Zašto Ivo Andrić nikada nije htio da komentariše Mešino pisanje niti je prisustvovao bilo kojoj dodjeli nagrade Selimoviću, mada ga je Mehmed na te svečanosti uredno pozivao; Zašto je Meša Selimović rekao da on, u svom životu, vrijeme dijeli na ono prije i ono poslije Andrića; Zašto je odmah sutra, dan poslije drugog, jako teškog moždanog udara, osvanulo čuveno „Mešino“ pismo u prostorijama Srpske akademije nauka i umjetnosti u kom se on navodno deklarisao kao Srbin; Zašto je iz prostorija SANU-a samo nijemo iznesen Mehmedov lijes bez održane komemoracije; Zašto je četnik i četnički sin, jedna od prvih perjanica SANU-a Matija Bećkovoć tek na sahrani pročitao posmrtni govor partizanu Meši, u kojem ga je nazvao mudrcem, a ne književnkom; Zašto Maša i Jasenka, Mešine kćerke, ni danas neće ama baš ništa da govore o svome ocu, pozivajući se na porodični „zavet ćutnje“; Zašto je jedna četnička brigada tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovnu 1992.-1995. godine nosila ime Meše Selimovića; Zašto je Mehmed Selimović krio činjenicu da je po partijskoj dužnosti vršio kontrolu prevoda Kur'ana Besima Korkuta tokom šezdesetih godina prošlog vijeka...

O knjizi će, pored autora, govoriti mr. Fatmir Alispahić, recenzent i Avdo Huseinović u ime izdavača. Narator će biti Naida Kurdija dok će promociju moderirati Nedžad Bisić. U muzičkom dijelu promocije učestvovat će Eldin Huseinbegović i Faruk Baljaj sa kompozicijama čije je stihove napisao Sead Zubanović.

Inače, Sead Zubanović je rođen 1955. godine u Sarajevu gdje je završio osnovno i srednje obrazovanje, kao i peti stepen elektrotehnike. U preduzećima „Unioninvest”, „Pretis” i „Gras” radio je na rukovodećim radnim mjestima elektro struke. Vezu sa lijepom riječju je održavao pišući stihove na koje su često komponovali muziku najveći znalci narodnog melosa tog vremena. Tokom odbrambeno oslobodiačkog rata u BiH 1992.-1995. godne, kao pripadnik Armije RBiH, redovno je sarađivao sa vojnim biltenima „Sloboda“ i „Prodor“, dnevnim listom „Oslobođenje“ i sedmičnikom „Ljiljan“ objavljujući patriotske pjesme i komentare. Njegove pripovijetke su tih godina također osvajale nagrade listova „Sumeja“ i „Sarajevske novine“. Desetog oktobra ratne 1995. godine, doslovno pod agresorskim granatama, održao je svoje prvo, ali zaista veoma posjećeno i zapaženo književno veče u okrilju Kulturne zajednice Bošnjaka „Preporod“, pod naslovom „Pjesnik sa prve linije“. Svoj dotadašnji literarni rad je objedinio tek po penzionisanju 2012. godine, objavom knjige proze i poezije imena „On, Ti, ja“ koja odiše vjerom u Jednog. Nakon toga se, kao saradnik najčitanijih bošnjačkih portala, intenzivno bavi istraživačkom publicistikom. Zahvaljujući svojoj neopterećenosti književnim zabludama formiranim u vremenu režimskog jednoumlja, on analizira značajne ličnosti i događaje za mnoge na nesvakodnevan, prije svega originalan način. Veliki odjek imali su njegovi eseji o Mehmedaliji Maku Dizdaru, Aleksi Šantiću, Njegošu... Ove, 2015. godine je na poziv Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu učestvovao u radu eminentne Međunarodne naučne konferencije „Srebrenica 2015. - dvadeset godina poslije“. Njegov referat koji je uvršten u Zbornik radova pod naslovom: „Pogubne posljedice afirmisanja istorijskih neistina kroz velikosrpsku književnost“, bio je izuzetno zapažen na sesiji održanoj 10. jula na Univerzitetu u Tuzli. Predsjednik je džematskog odbora novosagrađenog Islamskog centra sarajevskog naselja Koševsko brdo.