I to je život
JOŠ UVIJEK NIŠTA OD SPOMEN OBILJEŽJA ZA STRADANJE BOŠNJAKA U SRPSKO-CRNOGORSKOM LOGORU „BUNKER“
Autor: Eset Muračević
Objavljeno: 15. Nov 2015. 14:11:26
Buduće spomen obilježje zaraslo u korovu


Sudeći po odgovorima nadležnih službi općine Vogošća na vijećnička pitanja o sudbini izgradnje spomen obilježja „Bunker“ kod Pansiona „Kon-Tiki“ u Vogošći i stavljanje ovog lokalitet pod zaštitu države, da se zaključiti da nadležni ni dvadeset godina nakon agresije na Bosnu i Hercegovnu ozbiljno ne razmišljaju o ovom lokalitetu kao spomen oblježju na ono šta se na njemu dešavalo tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u Bosni i Hercegovni 1992.-1995.godine. Sve se vrti oko sredstava vezanih za rješavanje imovinso pravnih odnosa. No, njih ozbiljno, sem Udruženja logoraša, niko ozbiljno ne traži te se taj lokalitet, zbog zuba vremena i bahatosti vlasti, dodatno devastira.


Ispred Pansiona „KON-TIKI“ otvoren OGRIJEV


Udruženje logoraša Općine Vogošća već više godina vodi aktivnosti vezane za to da betonski bunker uz most na pruzi Sarajevo-Zenica kod pansiona „Kon Tiki“ u Vogošći pretvori u spomen obilježje. Naime, ovaj objeka je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu služio kao logor u kojem su prisilno zatvarani Bošnjaci Vogošće, Ilijaša, Hadžića, Nahoreva, Sokoca i drugih mjesta. Od 800 logoraša njih 400 iz ovog objekta, nakon različitih fizičkih tortura kojima su bili izloženi, odvedeno je u smrt ili u nepoznatom pravcu. No, po svemu sudeći od budućeg spomen obilježja na ovom prostoru neće biti ništa. Naime, općina Vogošća je dala potrebna odobrenja da se uz ovaj prostor otvori ogrijev za skladištenje i prodaju čvrstih goriva čiji je vlasnik, prilikom pripreme svoje parcele, bukvalno počeo zatrpavati betonski bunker, objekat koji je tokom rata služio kao mjesto prisilnog zatočenja. Dio puškarnica je uklonjen te tako „Bunker“ trenutno služi kao potporni zid za nasutu zemlju. Onemogućen je prilaz objektu a prijeti i njegovo urušavanje.


Detalj sa dogovora u Vogošćii sa pokojnom Sonjom Beganović 2012. godine


Istina, Nedžad Ajnadžić,tadašnji Ministar u Vladi Kantona Sarajevo i Edin Smajić, Načelnik općine Vogošća su 2012. godine sa Sofijom Beganović, vlasnicom Pansiona „Kon-Tiki“ otpočeli razgovore o procedurama vezanim za otkup ovog pansiona kako bi ga u doglednoj budućnosti pretvorili u memorijalni kompleks koji bi budućim generacijama svjedočio o golgoti kroz koju su tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu 1992.-1995.godine prolazili prisilno zatvoreni Bošnjaci, Hrvati i drugi građani Vogošće, Sarajeva, Nahoreva, Ilijaša, Sokoca, Visokog... u srpskom logoru „Bunker“ koji se nalazio u neposrednoj blizini ovog objekta. Ajnadžić je imo namjeru da se jedan dio prostora pansiona pretvori u memorijalni muzej kako iz naših sjećanja nebi bila izbrisana slika o stradanju i golgotama kroz koje su prolazili logoraši, dok je drugi dio trebao biti pretvoren u prostor vezan za radno okupaciono zbrinjavanje boraca oboljelih od Postraumatskog stresnog poremećaja. No, u međuvremenu je vlasnica Pansiona „Kon-Tiki“ umrla. Uslijedila je i prekompozicija kantonalne vlasti te su ovi dogovori pali u vodu.

Pansion „KON-TIKI“ u Vogošći


Zbog sramote šta je vlast učinila sa ovim orostorom Udruženje logoraša općine Vogošća više ni svoje godišnje skupove preživjelih lograša ne organizuje na ovom prostoru. Hoće li zemlja nasuta uz „Bunker“ sakrit tragove zločina koji su na ovom prostoru vršeni. Logoraši strahuju da hoće.