Savez logoraša u BiH obilježio Međunarodni dan ljudskih prava
"KADA NEPRAVDA POSTANE ZAKON, POBUNA POSTAJE DUŽNOST"
Autor: Anadolu Agency (AA)
Objavljeno: 10. Dec 2014. 12:12:17


Povodom 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, Savez logoraša u Bosni i Hercegovini održao je mirni skup ispred Katedrale "Srca Isusova" u Sarajevu i pod sloganom "Kada nepravda postane zakon, pobuna postaje dužnost", stajanjem i držanjem transparenata poslali su poruke i apele o neriješenom statusu bivših logoraša u BiH, prenosi Anadolu Agency (AA).

Prema riječima predsjednika Saveza logoraša u BiH Jasmina Meškovića, na ovaj način bivši logoraši žele skrenuti pažnju javnosti na probleme te populacije.

"Mi na ovaj način želimo da pošaljemo jasnu poruku institucijama vlasti u BiH da je krajnje vrijeme da se počnu poštivati ljudska prava koja su ustanovljena još 1948. godine na Skupštini Ujedinjenih nacija", kazao je Mešković.

On je istakao kako je populacija bivših logoraša "jedina u BiH koja je neprepoznatljiva, nevidljiva i koje nema niti u jednom zakonu".

"Mi želimo poslati poruku da se zakon o pravima žrtava torture što prije donese. Zakon, koji bi bio jedinstveno primjenjiv za sve bivše logoraše bez obzira na vjersku, polnu ili etičku pripadnost. Želimo da kažemo da smo mi dio društva u BiH i da institucije BiH moraju posvetiti više pažnje u cilju zbrinjavanja ove populacije", kazao je Mešković, dodajući kako su bivši logoraši također i dio historije BiH te svjedoci ratnih zločina i stradanja.

Kada je riječ o institucijama BiH nadležnim za populaciju bivših logoraša, Mešković kaže kako one dosad nisu učinile ništa.

"Jednostavno, uvijek imaju neke izgovore da treba dobiti entitetsku saglasnot, da zakon košta, da ima mnogo logoraša, kao da smo mi željeli da nas ima toliko", napominje Mešković.

Da je populaciji bivših logoraša potrebna podrška vlasti BiH, te omogućavanje prava na reparaciju, mišljenja je i predsjednik Saveza udruženja logoraša Kantona Sarajevo Almin Dželilović.

"Nažalost, živimo u vremenima gdje su elementarna ljudska prava uskraćena populaciji logoraša. Ova populacija je u ratnom periodu na svojim leđima na najbrutalniji način osjetila agresiju na državu BiH, a nakon završetka rata država se nekako stidljivo odnosi prema toj populaciji", zaključio je Dželilović.