U organizaciji Kulturnog islamskog centra u Baru hafiz Bugari održao predavanje na temu “U problemu nađi poklon”
HAFIZ BUGARI: SRŽ VJERE JE DA USPOSTAVLJAŠ KOMUNIKACIJU S LJUDIMA
Autor: Ismet Medunjanin
Objavljeno: 16. Nov 2014. 16:11:53

Sulejman Bugari je rođen 5. oktobra 1966. godine u Orahovcu - Prizren. Srednju školu, medresu, je završio u Sarajevu. Sa treće godine Teološkog fakulteta u Sarajevu, današnji FIN, odlazi u Medinu, na Univerzitet islamskih nauka, gdje 1998. godine diplomira na odsjeku Kur´an i tefsir. Već sljedeće godine se zapošljava kao imam u Baščaršijskoj džamiji u Sarajevu.


Jedan od najpoznatijih islamskih vaiza na Balkanu, hafiz Sulejman Bugari iz Sarajeva, u subotu, 15.11.2014.godine, zijaretio je Islamski kulturni centar u Baru i džamiju “Selimija”, te nakon akšam namaza održao predavanje na temu “U problemu nađi poklon”.


Sedžda u barskoj džamiji "Selimija"

Imam Mialjimi najavljuje musafira vaiza hafiza Bugarija

Veliko interesovanje i pažljivo slušanje



Snimci za sjećanje

Autor priloga Ismeta Medunjanin, hafiz Bugari i imam Mialjimi




U organizaciji Kulturnog islamskog centra u Baru, gostovao je hazif Sulejman ef. Bugari, jedan od najtraženijih predavača današnjice. Predavanje je proteklo uz ogromnu pažnju prisutnih Barana. Hafiz Bugari govorio je o mnogim aspektima kroz život jednog vjernika, sa velikim brojem primjera, na trenutke šaljivim dogodovštinama, što je bila garancija da će preko sahat vremena za mnoge proteći kao jedan tren.

Hafiz Bugari svojim pozitivnim i iskrenim pristupom, kao i dosad kroz svoja predavanja i javne nastupe, unosi vedrinu na lica slušalaca, toplinu u njihov život i smirenost u njihova srca.



Sulejman Bugari, ili kako ga neki zovu islamski misionar, propovjednik, alhemičar, sufijski vođa, šarlatan ... Postoje svakojake verzije o tome ko je zapravo Sulejman Bugari, imam sarajevske Bijele džamije. No, jedno je sigurno - ne pamti se kada je u Islamskoj zajednici bilo karizmatičnije osobe: džamije u kojima imami već su odavno (pre)tijesne, tako i sala IKC-a Bar je bila prepuna za vrijeme njegovog predavanja.

U džamiji Selimija, hafiz Bulgari, kao musafir, prvo je predvodio Akšam namaz, da bi se nakon toga prisutnim džematlijama obratio predavanjem, na zadatu temu.

Sulejman Bugari kaže: "Ja se samo držim savjeta poslanika Muhammeda a.s., 'Vjera je lahka, nemojte je komplikovati'"

Hafiza Bugarija nije lahko oteti na nekoliko sati. Pa čak ni ugovoriti termin - povazdan je s ljudima, neki ga zovu samo da razgovora s njima i da im odgovori na sumnje koje ih tište, a drugi opet traže u njemu pomoć i izbavljenje od duševnih ili fizičkih tegoba. Svi očekuju prosvjetljenje ali on će uvijek reći: "Treba ti samo malo sirupa i sve će biti uredu." Onog duhovnog, naravno. Razgovor s Bugarijem upravo tako i teče: na pitanja odgovara sufijskim izrekama, kritički stav iskazuje mudrostima, a svojim pacifizmom smiruje ... Nismo mogli a da ne zaključimo kako ga je, poput propovjednika, mnogo zanimljivije slušati nego čitati - svojom vještinom komunikacije, intonacijama, strašću u govoru, blagošću i neposrednošću, plijeni pažnju i ne ostavlja nimalo prostora dosadi.

Svako ima nešto čime ga je Gospodar počastio, i svi zajedno sačinjavamo jednu cjelinu. Neviđenu popularnost među omladinom, objašnjava osjećajem da je taj segment zapostavljen, da joj nismo dovoljno posvećeni, a ona se danas suočava sa mnogo većim izazovima u društvu nego nekada ... a ona nam je najvažnija. Osjetio je na koji način treba postupiti i svojim postupcima doći do srca mladih ljudi ... Oni su danas suočeni s ponižavanjem, mržnjom u okolini, prezirom, a to su sve slabosti koje moramo prevazići ... Eto, Gospodar je dao što nam je dao, hvala mu na tome, i svakoga je počastio nečim, a on se specijalizirao u onome čime ga je počastio.

Na ličnu konstataciju da svojom vještinom govora i načinom propovijedanja prosto upija pažnju vjernika i pitanje kako je stekao takvo majstorstvo komunikacije, odgovara: Ne bih se složio da sam tako vješt govornik. I sam kaže da to nigdje nije učio, da je takav postao. Radi se o tome da je vjera vrlo jednostavna, i tako je treba i prenositi, misli da se kod nas možda nekada pretjeruje, vjera se komplikuje i čini nerazumljivom za narod, kompleksnom.

Na konstataciju da je svako ekspert u nečemu, uslijedio je odgovor ovog islamskog misionara: Ja pokušavam samo da razgovaram s ljudima. Govor je posebna vrsta lijeka, ali, naravno, ne svaki, već govor lišen bilo kakvog interesa ili uslovljenosti. Opredijelio se za komunikaciju s ljudima onda kada je svojim bićem osjetio riječi Poslanika. Više mu znači da izađe u susret bratu svom, da mu pomogne, umjesto da ostajem u svojoj džamiji tokom, recimo, dva mjeseca u potpunom posvećivanju. Slušaj šta znači riječ čovjek - najdraže djelo Gospodaru je da oraspoložiš srce čovjeka. Uvidio je da je to lahko i da samo treba zaboraviti na njegovu prošlost, njegovo prvo poluvrijeme i prići mu kao što želiš sebi pristupiti. Srž vjere je da uspostavljaš komunikaciju s ljudima a to je, zapravo, i definicija umjetnosti, jer je pravi umjetnik onaj koji ima najbolju komunikaciju.

Kako je Islamski kulturni centar u Baru postao sjedište okupljanja poznatih alima, to je uvaženom hafizu, od strane Glavnog imama ef. Mujdina Mialjimija, u ime džematlija Bara i šireg područja, poželio da se češće viđamo i obnavljamo druženja, na uzajamno zadovoljstvo. Ovaj novosagrađeni prostor sada ima mogućnosti za takve vidove aktivnosti koje na ovakav i sličan način treba koristiti.

Nakon održanog predavanja u džamiji se klanjala Jacija, čime je, ovog puta, i završeno drženje sa uvaženim hafizom.

Uz prilog pogledajte neke od fotografija sa ovog predavanja.

Kako u Baru živi oko 46.000 stanovnika od kojih je trećina islamske vjeroispovesti, nada ostaje da će čelnici Opštine Bar uskoro odrediti i lokaciju za izgradnju džamije i u centru Bara, na Topolici - Novi Bar, kao nastavak započetih aktivnosti obećanog.

U svakom slučaju, smatram ovo potrebnim i molim Allaha da nam pomogne u nastojanju da, za sebe i svoju djecu, obezbijedimo jadan miran kutak za naš duhovni i moralni oporavak i ozdravljenje. A zar može biti ljepši kutak od onog u kojem mi i naša djeca učimo kako treba vjerovati, druge voljeti i moralno se ponašati! Uz dovu Allahu dž.š. da nam pomogne da se popravimo koliko možemo, i u čvrstoj vjeri u Allaha dž.š. i ljubavi prema Poslaniku Muhammedu s.a.v.s. izgradimo vjerski objekat i u Novom Baru.

Ve-s-selamu alejkum ve rahmatulahi ve berekatuhu!

Ismet I. Medunjanin