MALOKU: UNUTRAŠNJA POLITIKA KOSOVA NA NAJNIŽOJ RAZINI
Autor: Fena
Objavljeno: 05. Nov 2014. 15:11:03
Iako je prošlo gotovo pet mjeseci od vanrednih parlamentarnih izbora, Kosovo je i dalje bez Vlade i bez Skupštine


MALOKU: “Smatram da je ova politička kriza bila bespotrebna, znajući razloge zbog kojih je izazvana, i nikako ne bi trebala da bude bazirana na inatu. Svi politički akteri na Kosovu prije 8. juna su znali svoja prava i mogućnosti koje daje Ustav Kosova”.
“Uzrok tome je velika politička podjela između DSK-a, Ise Mustafe, ABK, Ramusha Haradinaja, Nisme, Fatmira Limaja i pokreta Samoopredeljenje, Albina Kurtija na jednoj strani i DPK, Hashima Thaçija na drugoj strani. Nemogućnost ovih političkih partija da se usaglase o parlamentarnoj većini, odvela je zemlju u institucionalnu krizu”, kazao je Albinot Maloku, kosovski analitičar.

U izjavi za Agenciju Fena, Maloku pojašnjava da je Ustav Kosova tako urađen da samo prvom političkom subjektu poslije izbornog procesa daje za pravo da predloži mandatara za predsjednika Skupšine Kosova.

Međutim, ističe Maloku, ovoj ustavnoj odredbi suprotstavili su se politički subjekti koji nisu mogli da budu pobjednici izbornog procesa.

“Smatram da je ova politička kriza bila bespotrebna, znajući razloge zbog kojih je izazvana, i nikako ne bi trebala da bude bazirana na inatu. Svi politički akteri na Kosovu prije 8. juna su znali svoja prava i mogućnosti koje daje Ustav Kosova”, naglašava on.

Dodaje da je PDK Hashima Thaçija pobjednik i ima svoje pravo birati koalicijske partnere, a Demokratski Savez Kosova, Alijansa za Budućnost Kosova, Inicijativa za Kosovo, te pokret Samoopredeljenje su ti koji snose odgovornost za ovu blokadu koja je zadesila zemlju a i za to što nisu mogli pobijediti PDK.

“Unutrašnja politika Kosova od poslije neovisnosti je na najnižoj razini. Ovu blokadu nikako nisu zaslužili građani ali ni država Kosovo, koja već ima podosta drugih problema”, kaže Maloku.

Dodaje da Isa Mustafa, koji je ionako serijski gubitnik, ne bi trebao upropastiti ni stranku koja ima najveće iskustvo na političkoj sceni Kosova i bez njega zasigurno Demokratski Savez Kosova bi mogao pobijediti DPK Hashima Thaçija, a ABK, Ramusha Haradinaja, gledano u postocima, nikada ne bi mogla voditi Vladu Kosova.

Na pitanje kako se unutarpolitička kriza odražava na vanjsku politiku Maloku kaže da je Kosovu bilo potrebno priznanje većeg broja zemalja.

Naglašava da trenutna diplomacija Kosova nije bila na nivou zadatka, ali politička kriza je još više zakomplicirala svaki diplomatski pokušaj zemlje.

“Neosnivanje državnih institucija ima nesagledive posljedice za Kosovo, nema rebalansa budžeta, nema priznavanja nezavisnosti Kosova, nema izlaska u svijet ni jednog zvaničnika Kosova, nema usvajanja zakona, nema nikakve komunikacije sa investitorima na Kosovu i nema još mnogo šta što treba građanima Kosova i to sve kao posljedica političke institucionalne blokade”, zaključio je Albinot Maloku, kosovski politički analitičar u izjavi za Agenciju Fena.