U Vogošći promovisana monografia Ruždije Ažovića
STOGODIŠNJA DOBROTVORNA MISIJA „MERHAMETA“
Autor: Eset Muračević
Objavljeno: 16. Apr 2014. 01:04:40

Sa promocije: Autor monografije Ruždija Adžović i promotori Munib Bujak i Isnam Taljić


Večeras (15.04.2014.) je u foajeu kino sale Javne ustanve Kulturno sportski centar u Vogošći promovisana monografija „Merhamet-100 godina“ autora Ruždije Adžovića, novinara i publiciste iz Sarajeva. Pored autora o ovoj knjizi - stogodišnjoj retrospektivi dobročinstva Muslimankog dobrotvornog društva „Merhamet“ govorili su književnik Isnam Taljić i profesor Munib Bujak.

- Ova knjiga i Muslimansko dobrotvrno društvo „Merhamet“ i previše podsjećaju na Bosnu i Bošnjake, rekao je Isnam Taljić. Ova dobrotvorna orgnizacija je od strane komunističkog sistema bila zabranjena od 1946. do 1992.godine kada je obnovila svoj rad. Tako je i jedan narod u našoj zemlji zabranjivan, zabranjivano mu ime, uskraćivana mnoga prava... Inače, knjiga je vrlo sistematično sastavljena. Kolega Ruždija Adžović je u njeno stvaranje unio mnogo truda, volje i elana te se u njoj vidi mnogo toga o bitisanju, o aktivnostima, o aktivistima ali i onima radi kojih „Merhamet“ postoji i kojima se pomaže.


Adžović: Nastojao sam da kroz ovo djelo otrgnem od zaborava tu veličanstvenu, stogodišnju, misiju dobročinstva „Merhameta“.


Taljić: Ova dobrotvorna orgnizacija je od strane komunističkog sistema bila zabranjena od 1946. do 1992.godine kada je obnovila svoj rad. Tako je i jedan narod u našoj zemlji zabranjivan, zabranjivano mu ime, uskraćivana mnoga prava... Inače, knjiga je vrlo sistematično sastavljena.

Monografija za kolegu po peru: Džemal Softić Džek i Ruždija Adžović


- Ovo je jedna od mnogobrojnih promocija koje provodimo širom Bosne i Hercegovine ali i van njenih granica, kaže Ruždija Adžović. Bili smo u Ljubljani, Zagrebu, uskoro idemo u Tursku, Crnu Goru, Njemačku... Riječ je o monografiji koja opisuje stogodišnju misiju Muslimanskog dobrotvorng društva „Merhamet“. Knjiga ima šesnaest poglavlja. Najobimnije je ono koje sam nazvao „Svjedoci“ a koje govori o periodu odbrambeno-oslobodilačkog rata u Bosni i Hercegovini 1992.-1995. godne. Ovaj period značajnije je obrađen kroz živa sjećanja. To daje šarm ovoj knjizi jer sam dugogodišnje novinarsko iskustvo iskoristio da napravim čitljivu knjigu kako nebi bila dosadna kako mnogobrojne mongrafije znaju biti. Ovo nije knjiga koja će s jednom prelistati i ostaviti na policu da po njoj pada prašina. Nastojao sam da kroz ovo djelo otrgnem od zaborava tu veličanstvenu, stogodišnju, misiju dobročinstva „Merhameta“. U knjizi je na stotne auteničnih fotografija, dokumnata koji govore o njenoj vrijednosti i kvalitetu.

Među prisutnim građanima na promociji našao se i Ruždijin kolega po peru Džemal Softić Džek iz Bilalovca kod Kiseljaka u čijim rukama se, sa posvetom, našla ova vrijedna knjiga.

Inače, Ruždija Adžović ne prestaje sa pisanjem. Uskoro iz štampe izlazi njegov roman „Ogrlica Izšanliurfe“ koji govori o istinama i zabludama kroz koje su prolazili Bošnjaci. Radnja počinje pratiti život glavnog junaka Sinana u jednom agresorskom logoru tokom minulog rata čije se misli vraćaju petnaest godina unazad. Govori o dešavanjima kada neke stvari nismo prepoznavali a nazirale su se pred našim očima. Nakon ovog romana nastavlja rad na drugom jer prosto, kako sam voli reći, želi neke stvari koje tinjaju tako dugo da ostavi zapisane u vremenu i prostoru.