U BEČU U ČAST DANA NEZAVISNOSTI BIH ODRŽANI "DANI BOŠNJAKA"
Autor: Aziz Hurem
Objavljeno: 06. Mar 2014. 17:03:16


Kliknite na sliku za uvećati










Danas se na Balkanu ništa više ne može rješavati bez Bošnjaka koji ponekad i zaborave da smo Mi kao Narod nezaobilazni.
Mi znamo da smo neprestano pod prismotrom jednih, drugih ili ko zna kojih, tamo nekih, za koje ne znate ni da postoje. I ako ti neki koje je i suvišno spominjati po imenu i prezimenu vide da Vama samim nije stalo do Vas, onda oni, odnosno anamo-oni još malo porade na tome i eliminišu vas tako da više ne pretstavljate ni mrvicu autoriteta.
No ipak, ako taj neko vidi da pred njim stoji autoritativni subjekt s kojim nema šale ni pogodbe, onda če vas drugačije tretirati.
Naime o čemu se radi. Prvi Mart možda ne predstavlja svim Bosancima nešto važno, (iako i oni koji to uporno negiraju su svjesni da taj Dan postoji i da se obilježava) ali u svakom slučaju to je za sve Bošnjake kako one u državi Bosni tako isto ili još impregnantnije i za Bošnjake izvan granica Bosne najvažniji datum u novijoj historiji BiH.
Diljem butum dunjaluka su se Bošnjaci organizirali da bi obilježili ovaj naš veliki datum. Od Melburna preko cijele Evrope do Čikaga, Vankuvera, Toronta, New Yorka... su se vihorili bošnjački bajraci i zastave države Bosne i Hercegovine.

Organizatori su za tu priliku pozvali i ugostili najeminentnije naše društveno-političke, naučne, vjerske i kulturne autoritete. Neki su morali da pređu ili prelete i hiljade kilometara samo da bi bili sa svojim Bošnjanima koji su se devedesetih godina našli na svim krajevima Svijeta.
Tako i ovdje u Beču "IKI Wien" i "ZSD" (Zajednica sandžačke dijaspore) uz nesebično zalaganje Ismeta Mehmedovića i njegovog užeg tima koji rukovode folklornom sekcijom "IKI Wien" su po treći put ove godine organizovani "Dani Bošnjaka" u čast obilježavanja DANA NEZAVISNOSTI BiH.
U petak 28.02. je u Institutu "Wonder" u Šesnaestom Bečkom okrugu upriličena tribina na temu: Geneza Bošnjačkog Naroda i historija Bosne koju nam je temeljito i iscrpno obrazlagao uvaženi akademik prof. dr. Ferid Muhić, predsjednik BANU-a. Svoj doprinos ovom programu uveliko su dali prof. Midhat ef. Mujović i naš novinar i književnik Muhamed Mahmutović.
Program je počeo u devetnaest sati i otvorio ga je Jakub H. a završen je jedan sahat prije pola noći sa illahijama i sevdahom koje su izvodili Hor Bošnjak iz Kaknja.
Drugi dan ove manifestacije "DANI BOŠNJAKA" organizovan je fudbalski turnir od strane FC-BiH - Edo, a ostatak dana Prvog Marta do kasno u noč protekao je u znaku veselja, igre, muzike i pjesme.
Za ovu svečanu priliku I. Mehmedović je rezervisao salu "Liesing" na drugom kraju Beča, gdje je prisustvovalo nekoliko stotina Bošnjaka.
Pored prof. dr. Muhića Bošnjacima se obratio i uvaženi predsjednik XXIII - ćeg Bečkog okruga Liesing gosp. Gerald Bischof koji je i sam kazao da Bošnjaci imaju bogatu kulturu i tradiciju.
Cijeli tok programa su pratile kamere Face-TV i TV-Okto, a pored njih i novinari Wiener-Zeitung, Bošnjaci.Net, Avaza...
Bogat program folklornih društava sa izvedbom narodnih bošnjačkih igara ostavio je dubok utisak na posjetioce, a pored toga tu je bio i Omladinski Hor PREPOROD Mödling koji je izvodio illahije i kaside, zatim brat i sestra violinisti Jakub i Maida Hurem su nam odsvirali par sevdalinki. Mahsuz za ovu prigodu su iz Makedonije doputovali Idriz Bilalović i njegov sin Almedin koji su izveli nekoliko lijepih i vedrih sevdalinki. Vrijedno svake hvale je i zahmet bošnjačkog KUD "Nur" iz Siska kojih je bilo ukupno ni manje ni više nego pedeset, a za koje se organizator pobrinuo oko smještaja i boravka u Beču. Izborom najljepše narodne muške i ženske nošnje te još niz detalja i aktivnosti koje su se zbile te večari na pozornici manifestacija je okončana na zadovoljstvo svih prisutnih. U ovih nekoliko redaka nije moguće oslikati ova dva-tri dana koji su uistinu svakom/oj Bošnjaku/nji unijeli samopouzdanje i pozitivan nacionalni naboj. Svakako da če ova manifestacija kao i svaka naredna ostaviti najdublji utisak na one mlađe koji su rođeni daleko od zemlje Bosne na koje mi stariji moramo "nakalemiti" našu kulturu, običaje tradiciju i sve ono čime se karakteriše jedan narod.
U ovoj priči ne smijemo zaboraviti ni sponzore koji su izdašno finansijski pomgli ovu manifestaciju kao u prvom redu SPÖ-Wien, Osiguranje UNIQA, Wien-KULTUR, AK-Wien, Kfz-Autoservis Ahmić, "Alma-Grill", Calas i mnogi dr.
Dragi Bošnjaci kud god hodili, dostojanstveno našu kulturu provodili.