DRŽAVNI NEPRIJATELJ
Autor: Armin Čusto
Objavljeno: 05. Dec 2013. 19:12:01
Armin ČUSTO: Ne može se priznati pravo nekome ko se borio za paradržavnu tvorevinu,u ovom slučaju Autonomnu pokrajinu Zapadnu Bosnu, ne mogu se priznati prava borcima te tvorevine, jer su oni državni neprijatelji koji su rušili državu Bosnu i Hercegovinu i koji su se borili protiv legalne i legitimne vojske - Armije Republike Bosne i Hercegovine, fašisti se ne mogu izjednačiti sa antifašistima.
Ustavni sudovi predstavljaju najvišu domaću sudsku instancu, čija je nadležnost jasno precizirna Ustavom i zakonskim propisima odnosne države. Kao temelj nadležnosti ustavnih sudova jeste, prije svega, zaštita temljenjih ljudskih prava i osnovnih sloboda, rješavanje sukoba nadležnosti između sudova koji su po pravnoj hijerarhiji ispod Ustavnog suda, ocjenjivanje da li je određeni zakon ili propis u skadu s Ustavom, kao i zaštita suverenosti, nezavisnosti i teritorijalnog integriteta odnosne države.

Međutim, Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine će obilježiti ovu 2013. godinu svojom nedavnom odlukom. Naime, Ustavni sud Fedracije BiH donio je odluku kojom izjednačava pripadnike vojske Autonomne pokrajine Zapadna Bosna s pripadncima Armije Bosne i Hercegovime. Navedena odluka predstavlja direktan napad na ustavni poredak Federacije Bosne i Hercegovine iz sljedećih razloga:

• Jedina legitimna vojska na prostoru Bosne i Hercegovine je bila Armija Repubike Bosne i Hercegovine, koja je formirana u skladu s tadašnjim Ustavom i zakonima. Predstavljala je bedem odbrane Bosne i Hercegovine pred nadmoćnim neprijateljem, a sve druge formacije koje su se našle na teritoriji Bosne i Hercegovine bile su paradržavne formacije kojima je glavni cilj bio razbijanje države Bosne i Hercegovine.

Autonomna pokrajna Zapadna Bosna i Hercegovina osnovana je negdje u septembru 1993. godine, a njen glavni šef, zločinac Fikret Abdić je istovremeno s osnivanjem počeo i s formiranjem institucija ove paradržavne tvorevine počevši od zakonodavne, izvršne i sudske vlasti. Vojska Autonomne pokrajine Zapadna Bosna sa svojim borcima i generalima staje rame uz rame sa vojskom Republike Srpske i vrše strašne zločine nad Bošnjacima Krajine, odnosno pripadnicima legitimne vojske Armije Bosne i Hercegovine. Pitam se, kako Ustavni sud nekome može priznati pravo, ako je taj isti radio protiv države i njenog ustavnog poretka. Zaboravlja Ustavni sud presudu hrvatskog pravosuđa kojom je, osnivač Autonomne porkrajine Zapadna Bosna, Fikret Abdić osuđen za ratne zločine nad Bošnjacima Krajine i ta presuda predstavlja pečat da je Autonomna pokrajina Zapadna Bosna i Hercegovina paradržavna tvorevina (Presuda Županijskog suda u Karlovcu Fikretu Abdiću „Vijeće ovog Suda smatra da kazna mora biti takva da jasno pokaže da djela ratnog zločina, a pogotovo onih koji su na samom vrhu strukture vlasti, mora biti takva da jasno pokaže osudu civiliziranog i demokratskog društva. Protivnike se mora znati i moći pobijediti argumentima zakona i na temelju uređenog ljudskog ponašanja. Ova kazna sadržava osim kazne optuženiku i element tzv. generalne prevencije, koja svima mora reći da takvo ponašanje nije dopušteno, da je kažnjivo, pa je zato izrečena i najteža kazna“).


Saveznici i zločinci
• Kako to da Ustavni sud prije nego što je donio odluku nije pogledao propise koji određuju značenje državnog neprijatelja, odnosno državnim neprijateljm će se smatrati svako ko svojom radnjom ugrozi postojeće državno uređenje, a upravo je Autonomna pokrajna Zapadna Bosna udarila na temelje Bosne i Hercegovine.


• Bosna i Hercegovina je jedina bila subjekt međunarodnog prava, međutim, prije nego što je donosio odluku, Ustavni sud je zaboravio elemente međunarodnog prava kada je u pitanju država, a to su državni teriotrij, organizirana politička vlast i stanovništvo. Upravo iz ovih elemenata države, koji se tiče organizirane političke vlasti, možemo zaključiti da Bosna i Hercegovina ima svoje institucije i kao takva je proglašena nezavisnom i suvreneom državom, pred Ujedinjenim nacijama, a sve druge institucije i vojske koje su formirane na tlu države Bosne i Hercegovine predstavljele su paradržave tvorevine i državnog neprijatelja.

Ne može se priznati pravo nekome ko se borio za paradržavnu tvorevinu, u ovom slučaju Autonomnu pokrajinu Zapadnu Bosnu, ne mogu se priznati prava borcima te tvorevine, jer su oni državni neprijatelji koji su rušili državu Bosnu i Hercegovinu i koji su se borili protiv legalne i legitimne vojske - Armije Republike Bosne i Hercegovine, fašisti se ne mogu izjednačiti sa antifašistima.

Izjednačavanje prava pripadnika Armije Bosne i Hercegovine sa pripadnicima vojske Fikreta Abdića Ustavni sud je priznao subjekivitet paradržavnoj tvorevini, a znamo da je ta ista vojska proglašena od strane tadašnjg predsjedništva Bosne i Hercegovine paravojnom formacijom.

Ustavni sud je svoju odluku donio vođen činjenicom da svaka osoba ima pravo na penzijsko-socijalno osiguranje, ali u ovom slučaju to pravo se ne može priznati državnom neprijatelju, jer na hiljade Bošnjaka je ubijeno od strane te paradržavne tvorevine, a na stotine Bošnjakinja je silovano.

Dosta je bošnjačke krvi proliveno za odbranu države Bosne i Hercegovine da bi se državnom neprijatelju izjednačila prava kao istinskim herojima ove države. To, gospodo, neće moći, donijeli ste odluku kojom pobijate sami svoju svrhu, a to je zaštita Ustavnog poretka.
Svojom odlukom ste se izjednačili s državnim neprijateljem!